ASD1.gif (8484 bytes)

Autoriai
Pratarmė
Pratarmė elektroninei versijai
Turinys
Sutrumpinimai
Summary in English
Rėmėjai
Paieška

Turinys > Gyvūnija

 

 

Parengė Gediminas Isokas

 

 

StirniukasKadaise Lietuva buvo girių šalis. Dabartiniame Utenos raj. poledynmečio epochoje riaumojo mamutai, o gal ir raganosiai. Jų kaulų rasta Lietuvoje. Čia užklysdavo ir šiauriniai elniai, ir pirmieji Lietuvos gyventojai – klajokliai, medžioję šiuos žvėris. Kai užteko lemingų – veisėsi ir poliarinės lapės. Net saigos bėgiojo, susispietę į pulkelius. Miškuose žvengė miškiniai arkliai – tarpanai, kuriuos matė Didysis Lietuvos Kunigaikštis Vytautas ir kt. Trakuose juos laikė žvėryne. Galėjo būti ir stumbrų, nes kadaise miškų čia užteko. Na, o taurus mena Tauragnų miestelio ir Tauragnų miško pavadinimai. Stambiausius žvėris medžiojo kunigaikščiai. Jų pilys buvo Narkūnuose ir Šeiminiškiuose. Po miškus sliuogino ir rudieji lokiai, slampinėjo erniai, vaikus vedė vilpišiai (miškinės katės). Ar ne jas mena Katiškių miškas Aukštaitijos nacionaliniame parke. Nuo aukštų medžių be garso lėkė ištempę odos raukšles voverės skraiduolės. Viską, ką aukščiau paminėjau, praradome. Dabar miškuose gyvena kiti žvėrys. Didesniuose Minčios, Ažvinčių miškuose, Labanoro girioje nereti briedžiai, pasitaiko lūšių. Taip pat įsikūrė čia atvežti taurieji elniai, stirnos gana dažnos ir nedideliuose miškuose. Kartais ir vilkai užklysta. Lapės vaidijasi su usūriniais šunimis, bebrai stato užtvankas. Mikliai po medžius kopinėja miškinės kiaunės, kartais nuskriausdamos voveres. Šernai, išėję į laukus, paknisa bulves, žaloja vasarojų. 2000 m.  Bandeliškio miške rastas greičiausiai lazdyninės miegpelės lizdas.

VilkiukasDidelė kanopinių žvėrių kaimenė ima kenkti miško kultūroms, lapuočiams, todėl jie medžiojami. Bet maloniausia, keliaujant per miškus, pamatyti raguotus elnius. Net Dievaragių miškas yra Aukštaitijos nacionaliniame parke. Dar smagiau rudenį, rujos metu, pamatyti besigalynėjančius briedžius ar tauriuosius elnius, o žiemą miške išvysti baltakaklį juodu uodegos galiuku baltąjį kiškutį, mamuto laikų amžininką. 2000 m. rajono miškuose buvo 195 briedžių patinų, 167 patelės, 126 jaunikliai, 115 tauriųjų elnių patinų, 186 patelės, 64 jaunikliai, 1034 stirninai, 1299 stirnos, 369 jaunikliai, 618 šernų, 2053 pilkųjų, 3846 baltieji kiškiai, 7 vilkai, 473 lapės, 298 bebravietės.Paukščių karalijoje esama tetervinų, jerubių, išgirsi ir meletas bei marguosius genius, taukšinčius stipriais snapais pūvančių ar džiūstančių medžių kamienus. Ir juodieji gandrai miškų glūdumoje peri vaikus, ežeruose nardo įvairios antys, laukiai, gulbės.
Bet gausiausia čia giesmininkų paukščių net mažuose miškeliuose, nuo ankstyvo pavasario skambiausiomis melodijomis džiuginančių ne tik šio krašto gyventojus, bet ir poilsiautojus, turistus, keliaujančius po ežeringą, miškingą Utenos kraštą.

vapsvaėdisLaputė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka
Utena. 2002