Naujas 2024 m. projektas „Etno ratu“ 

Džiaugiamės galėdami visuomenei pristatyti naują Utenos A. ir M. Miškinių bibliotekos, Aukštakalnio filialo projektą „Etno ratu“, kuris, tikimės, padovanos turiningą etno laisvalaikį ir praturtins naudingais užsiėmimais. Šis Lietuvos kultūros tarybos finansuojamas projektas skirtas ne tik Utenos visuomenei – bendradarbiaujame su Molėtų bei Užpalių kultūros ir švietimo įstaigomis, turime daug veiklių partnerių (Utenos švietimo centras, Utenos kraštotyros muziejus, Utenos kultūros centras, Europe direct Utena, VšĮ „Taip kitaip“, Molėtų r. savivaldybės viešoji biblioteka, Utenos Aukštakalnio progimnazija, Užpalių biblioteka, Utenos r. Užpalių gimnazija, Utenos turizmo centras, Užpalių bendruomenė „Užpalėnų krivūlė“ ir kt.). Projekto siekis – panaudojant skirtingas edukacijos formas skatinti etninės kultūros pažinimą per gamtos tyrinėjimą, ekskursijas, senųjų papročių atskleidimą, istorijų pasakojimus ir tautino paveldo pristatymą. Kartu su partneriais visus 2024 metus keliausime „etno ratu“ per Uteną, Molėtus, Užpalius, Šeimyniškius. Perengėme etno maršrutus – renginių ciklą pagal temas ir pasakojimo liniją.

Paukščių ratu

Paukščių ratą simboliškai pradėsime pavasariniu užsiėmimu vaikams kartu su Utenos kraštotyros muziejaus etnologu Raimondu Garsonu “Paukštis – dangaus ir žemės tarpininkas“. Užsiėmime vaikai susipažins su Lietuvos paukščiais, jų balsais, atskleis jų ryšį su folkloru per dainas, žaidimus, pasakas. Tėvelius su įvairaus amžiaus vaikais gegužės mėnesį pakviesime į „Paukščių pasakojimo vakarą“, kuris vyks Užpaliuose „Šeimų laisvalaikio ir gamtos pažinimo parke“. Keliausime iki Paukščių stebyklos, Molėtų bibliotekininkė Janina Vyšniauskienė pristatys inscenizaciją „Dvylika paukščių juodvarniais lakstančių“, naudodamasi vaizdinėmis ir garsinėmis priemonėmis, įtrauks vaikus į pasakos sekimą. Rudenį paukščių ratą užvers vaikų rašytoja menininkė Ignė Zarambaitė su edukacine programa „Paukščių simboliai mene ir vaikų literatūroje“ Utenoje ir Molėtuose. Ignė papasakos apie paukščio reikšmę mene ir vaikų literatūroje. Vėliau kūrybinių dirbtuvių dalyviai, remdamiesi  tautosakos liaudies meno motyvais, iš įvairių medžiagų kurs savo paukščius. Gautus kūrinėlius pristatysime bibliotekos parodėlėje.

Liaudiškų švenčių ratu

Liaudiškų švenčių rate gegužės mėnesį lauks ukrainiečių folkloro ansamblio „Namysto“ koncertas ir šios grupės vadovės etnomuzikologės  dr. Halynos Pšeničkinos muzikinė edukacija, skirta supažindinti su ukrainietišku folkloru, įtraukiant dalyvius į kalendorinių pavasario dainų atlikimą, pasimokinti tradicinių šokių elementų ir pavasario žaidimų. Šiemet šis renginys dalyvaus ir Europos dienų programoje kartu su projekto partneriais „ Europe direct Utena“.

Etnologas profesorius  dr. Libertas Klimka paskaitoje „Iš lietuviškų tradicijų skrynelės“ papasakos apie senuosius lietuvių papročius, tradicijas, šventes, apžvelgs liaudiškų švenčių ratą.

Dangaus kūnų ratu

Birželio mėnesį kviesime susitikti renginyje „Saulėlydžio pasakojimai“ Užpaliuose. Tai įtraukiantis etnokultūrinis renginys, apimantis tautosaką, krašto pažinimą, lietuvių liaudies folklorą, pasakojimus ir net dangaus kūnų stebėjimą! Tęsiant pasakojimo tradiciją, dalyvius, svečius, projekto partnerius kviesime pažinti savo kraštą per pasakojimo kultūrą. Renginio metu išgirsite Molėtų, Užpalių, Utenos ir kt. kraštų pasakojimų ir legendų. Vyks astronomo fiziko Sauliaus Lovčiko paskaita “Dangus ir liaudiškasis pasaulėvaizdis”. Vėliau planuojama naktinio dangaus stebėjimo ekskursija teleskopu. Renginio metu su Utenos kultūros centro sutartinių giedotojų grupe „Sėdauta“ mokysimės saulėlydžio sutartinių, vyks Utenos Aukštakalnio progimnazijos ansamblio „Dalilio“ pasirodymas. Renginys skirtas plačiajai visuomenei, tai pat šeimoms su vaikais.

Žirgų ratu

Vasaros pabaigoje krašto svečių,  šeimų, entuziastų  lauksime ekskursijoje į Užpalių dvaro sodybą su gidu, vietiniu krašto žinovu Giedriumi Indrašiumi. Aplankysime dvarą, arklides, vandens malūną, bravorą ir dar daug įdomių vietų. Vyks interaktyvus orientacinis žygis po Užpalių senamiestį.

Rudenį pradinių klasių mokinių lauks edukacija „Žirgas liaudies dainose ir sutartinėse“ ir ekskursija po Utenos žirgyną. Etnomuzikologė Aušra Rinkevičienė pakvies padainuoti liaudies dainų apie žirgą ir išgirsti, koks žirgo vaidmuo lietuvių tautosakoje ir mitologijoje.

Augalų ratu

Pavasarį ir birželio pradžioje pats metas pakalbėti apie augalus, įsitraukti į gilesnį jų pažinimą per užsiėmimus ir paskaitas. Utenoje ir Užpaliuose tekstilininkė Kristina Šorienė pakvies į „Augalų magiją“, kur daugiau sužinosime apie liną, apie lino kelią iki baltos drobės, augaliniais dažais (kuriuos dalyviai turės pasigaminti patys) ant drobės kursime mitologinius ženklus ir simbolius.

Tautodailininkė Odeta Bražėnienė Molėtuose ir Utenoje vaikus pakvies į rudeninį užsiėmimą „Karpiniai iš medžių lapų“. Iš medžių lapų kartu kursime įvairius paveikslus, vėliau surengsime karpinių parodą.

Dar giliau pažinti augalo esmę pakviesime suaugusiųjų auditoriją, augalų ratą uždarys jungiškos krypties psichoterapeutės Eglės Beinorienės paskaita „Medžio vaizdinys etnokultūroje ir žmogaus sieloje“. Lektorė kalbės apie Gyvybės medžio vaizdinį, ieškos sąsajų tarp etnokultūroje sutinkamo medžio vaizdinio ir jo aktualijų šiuolaikinio žmogaus sielos gyvenime. Eglė pasitelks dainų ir pasakų motyvus, leisis kartu su dalyviais vaizduotėje „auginti“ sielos medžio.

Tikimės prasmingo ir smagaus laiko kartu! Daugiau informacijos apie projektą Utenos Aukštakalnio bibliotekoje (Taikos g. 44, Utena), tinklalapyje ww.uvb.lt., facebook paskyroje „Aukštakalnio biblioteka“.

Informaciją parengė projekto vadovė Lina Žalytė

 

Žymos:

Dalintis: