Savanorės 2019 – 2020 metais

2019 m. pavasarį ir vasarą biblioteka aštuonių mėnesių savanoriškai veiklai sulaukė dviejų jaunų savanorių – rusės Marijos Širkinos ir armenės Lilith Avagyan.

22 metų Marija iš Sankt Peterburgo labai meniška ir išskirtinė savo stiliumi ir siela. Mergina mokėsi vietos liaudies menų, studijavo meno istoriją, akademinį piešimą ir tapybą, kūrybiškumo, planavimo, vėliau žinias gilino mados ir dizaino kolegijoje.

„Mano manija yra fotografija, dažniausiai koncertinė, taip pat mėgstu fotografuoti portretus ir kraštovaizdžius”- su plačia šypsena prisistatė Marija. Mergina labai mėgstanti keliauti, yra aplankiusi Švediją, Suomiją, Estiją, Latviją, Slovakiją, Čekiją, Graikiją, Austriją, Kiprą, ypač džiaugėsi atvykusi į Lietuvą. Labai nustebino Utena kaip miestas, besišypsantys žmonės, moderni biblioteka.

Marija savanariauti atvyko kaip ji sakė: „dėl tų pačių priežasčių, kaip ir daugelis žmonių: noriu išmokti naujų dalykų apie pasaulį ir save, palikti savo komforto zoną, būti naudinga ir, žinoma, pamatyti naują šalį, kurioje niekada nebuvau”.

Visada besišypsanti, darbšti bei iniciatyvi Marija prisidėjo prie bibliotekos paslaugų bei naujų iniciatyvų. Ji organizavo ir vedė rusų kalbos bei kino klubus, vėliau fotografavimo užsiėmimus. Nors klubai nebuvo labai populiarūs dalyvių skaičiumi, bet mergina labai aktyviai ir atsakingai ruošėsi bei vedė. Labai nustebino Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai paprašę savanorės Marijos padėti gilinti šnekamosios rusų kalbos įgūdžius. Marija beveik du mėnesius užsiėmimus vedė pareigūnams. Savanorė vedė ,,Mados ir spalvų popietę” vaikams, bibliotekoje organizavo Foto mainų konkursą, pirmą kartą pristatė savo fotografijos parodą „Utena ateivio akimis”. Kadangi laisvu laiku Marija daug keliavo, mielai dalinosi ir kelionių įspūdžiais: surengė kelis pristatymus bibliotekos skaitytojams, įspūdžiais dalinosi radijo laidoje „Stotelė – biblioteka”. Visą savanorystės laikotarpį mergina daug lankėsi mokyklose pristatydama savanorystės idėją, savo šalį bei bibliotekos veiklas. Savanorė Marija buvo daug kur kviečiama kaip fotografė: Utenos trečiojo amžiaus universitete, Europe Direct Utena, Utenos jaunimo informacijos centre bei įvairiuose miesto renginiuose, ne tik bibliotekoje.

Prieš palikdama Uteną Marija rašė: „Atvykau į Uteną prieš aštuonis mėnesius, tačiau gėrėjimasis miestu per šį laiką niekur nedingo. Šis mažas miestas buvo būtent tai, ko man reikėjo po 22 metų, praleistų megapolio centre. Mieste rami ir pozityvi nuotaika. Pritariu Laimingiausio Lietuvos miesto vardui <…> . Žmonės čia yra atviri, bendraujantys ir visuomet pasirengę padėti”.

28 metų Lilith Avagyan atvyko iš Armėnijos sostinės ir didžiausio miesto Jerevano. O savanoriauti sumanė todėl, kad patiko moderni iš šiuolaikiška biblioteka bei savo žiniomis ir gebėjimais norėjo prisidėti prie kultūros ir švietimo vykdymo proceso.

Savanorė Armėnijos universitete baigė ekonomiką, taip pat studijavo Vokietijoje, baigė verslo administravimą Romos universitete, Italijoje. Laisvai kalbanti anglų, rusų, taip pat susikalba italų bei vokiečių kalbomis. Lillit savo studijų užsienyje metu savanoriškai dalyvavo vienoje iš Romos bažnyčių, kurioje mokė anglų kalbos migrantus iš įvairių šalių. „Man malonu, kad galiu padėti kitiems gerinti jų įgūdžius bei aš pati turiu galimybę dirbti naujoje aplinkoje,- prisistatė savanorė. – Man patinka tarptautinė aplinka ir skirtingų šalių žmonės”.

Savanoriaudama Lilith susipažino su bibliotekos veikla, prisidėjo prie edukacinių veiklų ir kultūrinių renginių įgyvendinimo, pristatė vietos bendruomenėms savo kultūrą. Mergina organizavo anglų kalbos klubą – stovyklėlę vasaros metu vaikams, rudenį ėmėsi anglų kalbos klubą vesti suaugusiems (pradžiamokslis ir pažengusiųjų programa). Taip pat bendradarbiavo su mokytojais: lankėsi Utenos Dainiškio gimnazijoje, Saulės gimnazijoje, A. Šapokos gimnazijoje, pristatymus rengė Aukštakalnio ir Daugailių progimnazijoje. Moksleiviams viešino projektą, kalbėjo apie savanorystės galimybes bei naudą, pristatė savo šalį.

„Biblioteka Utenoje labai moderni. Kai kreipiausi dėl projekto, aš neįsivaizdavau, kad vietinių bibliotekų veiklų spektras gali būti toks gausus, kad čia galiu organizuoti norimas veiklas ir renginius. Apskritai savanorystė yra puiki patirtis. Tai galimybė išbandyti ką nors naujo, gyventi toli nuo namų, sutikti naujų žmonių, pažinti naują kultūrą, augti ir išbandyti save. Pirmaisiais mėnesiais galvojau, kad galbūt ši patirtis manęs per daug nepakeitė, nes aš jau anksčiau studijavau ir gyvenau užsienyje, tačiau, prisiminusi pirmąsias dienas, kai atvykau, tikrai galiu pasakyti, kad būdama čia, Utenoje, pasikeičiau. Po mokyklos, studijų universitete ir darbo pagaliau gavau galimybę kuriam laikui sustoti ir susimąstyti”,- savo gyvenimą ir savanorystę apibendrino Lilith.

Projektą remia Europos solidarumo korpusas, kuris skirtas jauniems žmonėms ir juo siekiama ugdyti jų pilietiškumą, solidarumo jausmą, skatinti kitų kultūrų pažinimą, stiprinti tarpusavio supratimą ir toleranciją. Savanorė, prisidėdama prie bibliotekos veiklos, praturtins jau turimus užsiėmimus individualiomis iniciatyvomis, idėjomis, veiklomis. Savanorius iš užsienio šalių sutiksite Klaipėdos savivaldybės, Šiaulių miesto savivaldybės, Zarasų, Plungės, Utenos, Ignalinos viešosiose bibliotekose.

Žymos:

Dalintis: