Pažintinė kelionė po Kupiškio kraštą

Įgyvendinant projektą „Pažinkime Kupiškio kraštą“, skirtą Aukštaitijos metams paminėti, Lietuvos bibliotekininkų draugijos Utenos skyriaus bibliotekininkai lankėsi Kupiškio krašte. Kaip ir dera bibliotekininkams, pirmoji aplankyta vieta – Kupiškio viešoji biblioteka, po šešerių metų rekonstrukcijos įsikūrusi senojoje sinagogoje.
Bibliotekos Direktorius Algirdas Venckus išsamiai supažindino su bibliotekos istorija, atspindinčia žydų bendruomenės palikimą, su įspūdingomis atnaujintomis, moderniomis, pritaikytomis ne tik darbui, bet ir poilsiui, erdvėmis, su fonduose saugomomis įvairių dokumentų kolekcijomis. Pasidalinome patirtimi įgyvendinat projektus, organizuojant veiklas.
Apsilankėme Kupiškio etnografijos muziejuje, veikiančiame nuo 1984 metų, didikų Čartoriskių įsteigtoje buvusioje akmens mūro mokykloje, statytoje 1823 metais, o 1992 metais įtrauktoje į Kultūros vertybių registrą. Su muziejuje veikiančiomis parodomis, iliustruojančiomis senovines kupiškėnų tradicijas, namų apyvokos daiktais, būdingais tik šiam kraštui, vestuvių tradicijomis ir papročiais, smulkiuoju amatu supažindino muziejininkė Aušra.
Išskirtinis miesto erdvių grožis, įprasmintas mūsų kraštiečio, vyžuoniškio skulptoriaus Henriko Orakausko darbais. Net dvi dešimtys jo darbų puošia miesto erdves: Laurynos Stuokos –Gucevičiaus aikštę ir jos prieigas, savivaldybės aikštę, erdves prie kultūros centro, muzikos mokyklos, ligoninės ir kt. Įspūdinga skulptūra fontanas „Baltų pasaulio medis“, „Kupa ir Lėvuo“. Aplankėme ketvirtą pagal dydį Lietuvoje vandens telkinį – Kupiškio marias, pasivaikščiojome po Dendroparką, įkurtą saloje „Uošvės liežuvis“, kuriame vyksta įvairios šventės – marių regata, žvejų varžybos ir kt.
Įspūdinga viena didžiausių Lietuvoje dvibokštė, iš visų pusių matoma neogotikinė Kupiškio bažnyčioje, su 3 navų vidumi, 5 altoriais. Gidė Jolita supažindino su bažnyčios istorija, bažnyčios likimu karo metais.
Paskutinis lankytas objektas – Palėvenės šv. Domininko bažnyčios ir Dominikonų vienuolyno ansamblis, kurį sudaro daugybė įvairios paskirties mūrinių ir medinių statinių. Bažnyčios istoriją išsamiai, įdomiai ir įtaigiai pristatė vadovė Aldona. Apie naujai atgimstantį dominikonų vienuolyną, apie restauruojamas erdves, iliustruojančias vienuolių gyvenimo būdą, papročius ir vienuolyne organizuojamas edukacijas – Kupiškio turizmo ir verslo informacijos centro darbuotoja Rita. Vienoje iš edukacijų dalyvavome ir mes, ragavome pagal vienuolių receptus išvirtos žuvienės ir vietinių šeimininkų keptą pyragą.
Dėkojame visą kelionę mus lydėjusiai kolegei Linai, kuri papildė pasakojamas istorijas.
Projekto rėmėjas – Utenos rajono savivaldybė.

Parengė Laimutė Maniušienė. Nuotraukos Linos Matiukaitės, Loretos Cigelskienės ir Onos Šyvienės.

 

     

Žymos:

Dalintis: