Lietuvos bibliotekininkų draugijos Utenos skyriaus bibliotekininkai, įgyvendindami projektą „Utenos ir Žemaitijos krašto bibliotekų bendrystės stiprinimas, telkiant bendruomenes“ vyko į pažintinę – mokomąją kelionę po Žemaitijos regiono bibliotekas. Kelionės tikslas – Aukštaitijos ir Žemaitijos regionų bibliotekų ryšių stiprinimas, dalijimasis sukaupta patirtimi, įgyvendinant projektus, telkiant bendruomenes. Gegužės 30-31 dienomis lankėmės Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešojoje bibliotekoje bei Skuodo r. savivaldybės R. Granausko viešojoje bibliotekoje.
Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos istorija prasideda 1935 metais, kai Kretingoje, kaip ir daugelyje Lietuvos miestų, įkurtas centrinis knygynas, atlikęs bibliotekos funkcijas. Dabartinė biblioteka bei šalia esančios gimnazijos aikštynas įrengti Kretingos pranciškonų vienuolyno sodo žemės sklype, o duris biblioteka po dešimties metų statybos darbų skaitytojams atvėrė 2018 metų pabaigoje. Apie 3,1 tūkst. kv. m ploto pastato pirmame aukšte įsikūrė registratūra, vaikų literatūros, bei medijos centrai, periodikos skaitykla, konferencijų salė. 2-e aukšte – jaunimo ir vaikų edukacijos erdvės, kraštotyros ir informacijos skaityklos, abonementas bei susitikimų ir parodų erdvės. Įrengtos dvi uždaros individualaus darbo vietos. Mėgstantiems pasiklausyti muzikos – 4 muzikinės kėdės. Bibliotekoje veikia vaikų knygų klubas „Pelėdžiukas“, jaunimui skirta erdvė „Savas kampas“, kurioje savo veiklas organizuoja 14 – 29 metų jaunuoliai. Parodos vyksta ne tik parodų zonoje, bet ir laiptinėse, holuose, koridoriuose. Kiekvienais metais rengiami projektai Lietuvos Kultūros Tarybai, Kretingos r. savivaldybės kultūros programoms.
Šiais metais biblioteka, tenkindama įvairaus amžiaus bendruomenės poreikius, įgyvendina 5 projektus skirtingoms gyventojų grupėms. Patiems mažiausiems ankstyvąjį skaitymą skatinantis projektas „Pupų sodai“, jaunimui skirtas „Meno daugiaaukštis: jaunimas lifte“. Kiti projektai – „Iliustruotos Motiejaus Valančiaus patarlės“ „Nauja – atrasta sena: vienuolyno sodo paslaptys“. Labiausiai mus sudominęs projektas „Bendruomenių sutelktis kultūrinių kompetencijų ugdymui. 2024 m.“. Šis projektas – tai mokymų sesija, skirta bendruomenių kultūros poreikių atpažinimui, jų tenkinimui. Praktinėmis užduotimis siekiama ištirti bendruomenių sudėtį, jų poreikius, pagal kuriuos bus kuriami veiklų planai, apsprendžiama, kokias veiklas pasiūlyti bendruomenei. Į projektą įtraukti ne tik Kretingos rajono bendruomenių specialistai, bet ir po vieną pilotinę bendruomenę iš Skuodo ir Klaipėdos rajonų. Tokia bendrystė, užmegzti bendradarbiavimo ryšiai padeda užtikrinti kokybiškų kultūros paslaugų teikimą vietos bendruomenių nariams.
Bibliotekoje sukurtos tokios erdvės, kuriose visi gyventojai – vaikai, jaunimas, suaugę jaučiasi komfortiškai ir saugiai, o vykdomos veiklos sudaro sąlygas bendruomenės nariams plėsti akiratį, tobulėti, smagiai leisti laisvalaikį.
Kita aplankyta biblioteka – Skuodo r. savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka, unikali ne tik savo pastatu, bet ir veikla. 2500 kv. m. dydžio biblioteka atidaryta tik prieš metus, tačiau savo veikla ir pastato išskirtinumu spėjo sudominti bendruomenę. Tai – vienintelė Lietuvoje biblioteka, kuri atlieka metodinio vadovavimo funkciją švietimo bibliotekoms, LIBIS (Lietuvos integrali bibliotekų sistema) programos diegimo bei priežiūros, elektroninio katalogo kūrimo darbus. Bibliotekos dokumentų komplektavimo skyriuje tvarkomi visi vaikų darželių, mokyklų bei viešųjų bibliotekų įsigyti leidiniai. Viešoji biblioteka turi galimybę matyti visus rajono bibliotekose esančius leidinius.
Direktorius Jonas Grušas ekskursiją po biblioteką pradėjo uždarame kiemelyje, kuriame vyksta renginiai, yra maža scena,. Bibliotekos erdvės išsidėstytos dviejų aukštų patalpose, viską galima apeiti ratu. Pirmo aukšto erdvėse įrengta parodų salė, mūsų apsilankymo metu veikė Algio Kriščiūno paveikslų paroda „Laiškai, kuriuos tau rašau“. Tame pačiame aukšte įsikūrę kraštotyros fondas, biblioterapijos kampelis, suaugusiųjų abonementas, kūrybinė erdvė su kūrybinėmis dirbtuvėmis „Kamanės“. Užsiėmimų metu vyksta įvairios veiklos: dekupažas, tapyba ant stiklo, tapyba ant šilko, nėrimas, mezgimas, mažų siuvinių siuvimas, siuvinėjimas ir kt. Lankytojams patirti džiugių akimirkų bei atsipalaiduoti padeda sensoriniame kambaryje esanti masažinė kėdė.
Įkurtas Knygos muziejus, kuriame kaupiama informacija apie šiame krašte gimusius ir dirbusius žymius žmones. Muziejuje įrengta ir rašytojo, kraštiečio memorialinė asmeninių daiktų spinta, R. Granausko darbo stalas su stalčiuose esančiais rašytojo daiktais. Kaip teigė bibliotekos direktorius, R. Granausko vardas įpareigoja rūpintis jo kūrybos sklaida ir atminimo įamžinimu. Kasmet, balandžio 18 d., rašytojo gimimo dieną, organizuojami jo literatūrinio palikimo skaitymai, vasarą rengiamos žūklės varžybos, rudenį – grybavimo čempionatas, o gruodžio mėn. vyksta Kalėdinis šachmatų turnyras R. Granausko taurei laimėti.
Nepamirštas poetas kraštietis Stasys Jonauskas, tyliosios poezijos atstovas, 9 literatūrinių premijų laureatas, žurnalistas. Jo kūrybos gerbėjų buvo ir uteniškių bibliotekininkių gretose. Jautriai savo mylimo poeto eilėraštį „Gyvenimas ėjo ir nebegrįš“ perskaitė Rimanta. Kambarys skirtas ir Lietuvos teisininkui, diplomatui, visuomenės bei politikos veikėjui, buvusiam Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministrui Vygaudui Ušackui. Bibliotekos pastato antrame aukšte įrengta mokymų klasė, konferencijų salė, Multicentras, Internetinė skaitykla, Vaikų erdvė, Pasakų kambarys. Veiklas organizuoja TAU (Trečiojo amžiaus universitetas) lankytojai. Bibliotekos erdves pagyvina iš R. Granausko kūrybos išmoningai parinktos citatos.
Renginių gausa domina bendruomenę, skatina gyventojus lankytis renginiuose. Bibliotekininkės pastebėjo, kad gyventojams pasiūlius daugiau paslaugų per praeitus metus lankytojų skaičius padidėjo net 25 tūkstančiais. Žemaitijos bibliotekos sužavėjo ne tik pastatais, bet ir čia dirbančiais žmonėmis, kurie domisi bendruomenės interesais, žino jų poreikius bei pasirūpina, kad čia atėję lankytojai nenusiviltų, o lankymasis bibliotekoje taptų jų įpročiu.
Susitikimuose su kolegomis įgijome naujų patirčių, žinių, kurias bandysime pritaikyti savo darbe, telkiant bendruomenes, išsiaiškinant jų lūkesčius.
Lankydamos Žemaičių kraštą, nepraleidome progos apsilankyti Kuršėnų dvare, paragauti žymiojo Kuršėnų vyniotinio. Likome sužavėtos gidės Dianos vedama ekskursija po Kretingos Pranciškonų vienuolyną, lankėmės Japoniškame sode. Kelionę baigėme ekskursija po Skuodo miestą. Žiniomis apie savo gimtąjį kraštą su vaizdine medžiaga bei prizais dalijosi gidas, bibliotekos Direktorius Jonas Grušas.
LBD Utenos skyriaus pirmininkė Laimutė Maniušienė
Nuotr. Jurgitos Gudelienė