Nacionalinė bibliotekų savaitė

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė vyksta kasmet nuo 2001 metų. Ji tradiciškai prasideda balandžio 23-ąją, kurią UNESCO yra paskelbusi Pasauline knygos ir autorinių teisių diena. Bibliotekų savaitės tikslas – atkreipti dėmesį į šalies bibliotekų pasiekimus, skatinti visuomenės skaitymą, kūrybiškumą, kalbėti apie aktualias temas, mažinti kultūrinę, socialinę, informacinę atskirtį, įtraukti bendruomenes į kultūrines bei kūrybines veiklas. Šių metų  Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė skirta Europos Sąjungos metams pažymėti. Šių metų tema „Europos šeimoje“ kviečia susiburti ir kalbėtis apie bendrą kuriamą vienybę, lygybę ir vertybes.

Biblioteka šios savaitės renginius pradėjo kino vakaru. Vyko dokumentinio filmo „Homo sovieticus“ peržiūra pristatymas. Dalyvavo filmo prodiuserė Jurga Gluskinienė, kuri pasakojo apie filmo kūrybinį procesą, bendradarbiavimą su Latvijos ir Čekijos kino studijomis, bei apie būsimus ateities filmus.

Renginius tęsėme kartu su poezija ir muzika.  Muzikiniame literatūriniame vakare „Dainos, eilėraščiai ir užkalbėjimai“, dalyvavo poetas, prozininkas, eseistas Rimvydas Stankevičius ir dainų autorius bei atlikėjas Domantas Razauskas. Šiuo vakaru pradėjome ir projekto „Jungiančios literatūros ir meno gijos“ veiklas.

Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei įsibėgėjus, bibliotekoje vyko kitokie pasimatymai  „Ne/TURIU kuo apsirengti!“.  Tautodailininkė Edita Kušleikienė atvėrė savo spintos duris ir susirinkusiems pristatė dekoruotus drabužius. Pokalbio metu kūrėja atskleidė  įkvėpimo šaltinius, naudojamas technikas, priemones bei kitus kūrybinio proceso subtilumus.

Nacionalinės bibliotekų savaitės metu  vaikams taip pat netrūko renginių.

Ar įmanoma dažų dėmėje pamatyti kokį nors gyvūną? Tikrai taip! Tuo įsitikino Aukštakalnio pradinės ir Krašuonos progimnazijos 2-ų klasių mokinukai. Vaikai dalyvavo edukacijoje „Tai ne dėmė – tai Pepsė!“. Užsiėmimą vedė vaikų ir paauglių rašytoja Ilona Ežerinytė. Edukacijos metu vaikai susipažino su naujos knygelės „Pepsė“ personažu, klausėsi operos, kūrė savo personažus.

Mokyklos-darželio „Varpelis“ ketvirtokai  dalyvavo  edukacijoje „Knygos paslaptys“. Mokiniai sužinojo rašto ir knygos istoriją, bandė perskaityti pirmąsias rašto užuomazgas indėnų mazgaraštyje ar šumerų molio šukėje, atspėti teksto kryptį egiptiečių papiruse ar viduramžių vaškinėje lentelėje. O ir pakelti bibliotekoje esančią storiausią knygą, ar perskaityti seniausios knygos eilutę nėra taip lengva. Edukacijos metu vaikai taip pat susipažino, kas yra ekslibrisas ir jį pasigaminę pavertė ženkliuku.

Bibliotekoje dar vyko sensoriniai skaitymai pagal poetės, dramaturgės Violetos Palčinskaitės knygą „Visi ką nors turi“ ir teatro vaikams „Teatriukas“ žaidimas – spektaklis „Vaikų kambarys“ taip pat pagal V. Palčinskaitės eiles. Vaikai kartu su aktoriais kartu skaitė, rimavo, dainavo, šoko ir vaidino.

Nacionalinės bibliotekų savaitės uždaromasis renginys – „Literatūrinis furšetas“. Šis renginys skirtas suvienyti skaitančią bendruomenę ir pasidalinti skaitymo džiaugsmu. Vakaro metu Utenos žmonės, įvairių profesijų ir sričių atstovai susirinko prie didžiulio, literatūros kūriniais padengto stalo. Knygomis dalinosi: tradicinių amatų centro „Svirnas“ vadovė Dalia Urbonienė, „Skonių fontanas“ savininkė Justina Gruodienė, Algirdas Gildutis, Utenos kraštotyros muziejaus direktorė Jovita Nalevaikienė, mokytoja Roma Jančiauskienė, poetas Vytautas Kaziela. Vakarą moderavo Vytautas Kubilius, o muzikos garsais užpildė salę Arūnas Katinas (saksofonas) ir Saulius Auglys (marimba).

Taip aktyviai praėjo jau 24-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje.

Dalintis: