Kraštiečių knygų apžvalga. 2023 m. spalis – gruodis

Aukštumų lyros / [sudarė Regina Katinaitė-Lumpickienė ir Regina Stakėnienė]. – Utena : Utenos Indra, 2023. – 238 p.

Utenos literatų klubui „Verdenė“ atšventė 40-ies metų jubiliejų. Per tą laiką buvo begalė susitikimų, švenčių, renginių, išvykų. Jubiliejaus proga išleista knyga, kurioje publikuojama  literatų klubo „Verdenė“ 36 autorių kūryba.  Keli iš jų – naujokai, kurie savo kūrybą viešai skelbia pirmą kartą. Leidinys skirtas ir Aukštaitijos metams pažymėti.

Linoraižiniais knygą iliustravo Odeta Bražėnienė.

 

Kaziela Vytautas. Kartu iki pergalės =Разом до Перемоги : [dokumentinė eseistika]. – Utena : Kamonada, 2023.

Ši knyga verčia likti neabejingais. Tai karo dienoraštis, empatiškas žvilgsnis  į įvykius Ukrainoje įsiveržus okupantams.  Kas savaitę užrašytos autoriaus mintys apie tai, ką išgyveno,  ką suprato ir sužinojo, tapo savotišku karo dienoraščiu, kuris buvo išleistas knyga. Apie tai, kaip svarbu nepamiršti ir nesustoti palaikyti Ukrainos. Jų pergalė – mūsų visų pergalė.

 

Vasiliauskienė Aldona.  Kunigas Jonas Steponavičius – švietėjas ir lietuvybės puoselėtojas : mokslinė biografija. – Utena : Utenos Indra, 2023. – 445 p.

Knyga skirta Lietuvos bažnytinės provincijos ir Panevėžio vyskupijos 100-mečio jubiliejams (1926 –2026). Ši mokslinė biografija – jau septintoji serijos „Bažnyčios šviesa“ knyga. Knygos pradžioje patalpintas Panevėžio vyskupo Lino Vodopjanovo OFM žodis, kuriame pagrindinis dėmesys skiriamas artėjančiam Panevėžio vyskupijos 100-mečiui.

Knygoje – devyni skyriai: pirmuosiuose pasakojama apie J. Steponavičiaus vaikystės ir jaunystės metus, studijas užsienyje, tarnystę Vilniuje, Zarasuose, Semeliškėse, Kaukaze. Trečiajame knygos skyriuje išsamiai aprašoma „Ryto“ draugijos ir kita visuomeninė kunigo veikla. Išskirtinis dėmesys sutelktas armijos karo kapeliono tarnystei Kaukaze. Penktajame ir šeštajame skyriuje detalizuojama kun. J. Steponavičiaus politinė veikla Lietuvoje, ryškinama jo pedagoginė ir mokslinė darbuotė Zarasuose ir Utenoje. Pats jautriausias – septintasis skyrius, kuriame aprašomi Antrojo pasaulinio karo metai, J. Steponavičiaus traukimasis į Vakarus ir mirtis Vokietijoje. Išskirtinai svarbus aštuntasis skyrius, kuriame dr. A. Vasiliauskienė vardija kun. dr. Jono Steponavičiaus vardo įamžinimą Lietuvoje.

Monografijoje vietoj išvadų pateikiama kun. J. Steponavičiaus ir kun. Mečislovo Reinio gyvenimo ir veiklų paraleles. Monografija kupina iliustracijų. Svarbu paminėti, kad „Prieduose“ publikuojami atsiminimai, skirti kun. dr. J. Steponavičiui, taip pat pačios monografijos autorės užrašyti jo buvusiųjų mokinių pasakojimai, spausdinti „Utenos apskrities žiniose“. Be to,  pristatomi straipsniai, skirti J. Steponavičiaus veiklos Seimuose analizei.

 

Žiulys, Minius Mindaugas. Tarytum vakar : [prisiminimai]. – Utena : Kamonada, 2023. – 157 p.

Miniaus Mindaugo Žiulio knyga „Tarytum vakar“ – tai žinomo Utenos pedagogo prisiminimai. Čia ir plačios giminės bei šeimos istorija, vaikystės, mokyklinių metų pasaulis, studijų fragmentai. Ir darbas – atsakingas, reikalaujantis gebėjimo ir pastangų suprasti jauną žmogų ir vesti jį pažinimo keliu. Ir vadovo patirtis, stovint prie kelių mokyklų vairo.

 

 

Pipiras, Nerijus.  Arkivyskupo Mečislovo Reinio rašytinis palikimas grindžiant švietimo ir ugdymo idėjas nepriklausomoje (1918–1940) ir atkurtoje (nuo 1990) Lietuvoje = The written legacy of archbishop Mečislovas Reinis in support of the ideas of education and upbringing in independent (1918–1940) and restored (since 1990) Lithuania : mokslo daktaro disertacija : socialiniai mokslai, edukologija (S 007) / Nerijus Pipiras. – Kaunas : [Vytauto Didžiojo universitetas], 2023. – 161, [1] p.

Arkivyskupo Mečislovo Reinio rašytinio palikimo susisteminimas ir ypač straipsnių, aptariančių švietimo ir ugdymo problemas mokslinė analizė, praplečia ir pagilina žinias apie tarpukario (1918–1940) Lietuvos politinį ir sociokultūrinį kontekstą, švietimo politikos ir asmenybės ugdymo nuostatas, šių nuostatų reikšmingumą 1990 m. atkurtos nepriklausomos Lietuvos švietimo sistemos reformavimui.

 

Šnurova Genovaitė. Utenos rajono maldos namai. – Utena : Utenos Indra, 2023. – 141 p.

Knygoje „Utenos rajono maldos namai“ pateikiama trumpa visų Utenos rajone esančių bažnyčių, cerkvių, koplyčių istorija nuo jų pirmojo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose iki šių dienų. Knyga gausiai iliustruota Roberto Kiburto ir Aivaro Gadliausko nuotraukomis.

Dalintis: