A. Miškinio biografija
A. Miškinio bibliografija
Straipsniai ir atsiminimai apie A. Miškinį, interviu, laiškai
Kūriniai, dedikuoti A. Miškiniui
A. Miškinio kūryba
Straipsniai apie kūrybą
Kūrinių recenzijos
Jubiliejai, šventės, spektakliai
A. Miškinio literatūrinė premija
A. ir M. Miškinių literatūrinė - etnografinė sodyba
Fotonuotraukų galerija
Į pradžią

 

                        Jubiliejai, šventės, spektakliai, atminimo įamžinimas  

 

 

Regina Katinaitė - Lumpickienė. Utenoje - Antano Miškinio metai

[A. Miškinio 100-mečiui]

 

Utenos rajone vilnija banga literatūrinių renginių, skirtų poeto Antano Miškinio gimimo 100 - osioms metinėms.

A. Miškinis gimė 1905 m. sausio 29 d. Juknėnų kaime (Daugailių valsčius, Utenos apskritis). Dabar Juknėnuose įamžintas jo ir brolio vertėjo, vadovėlių autoriaus Motiejaus Miškinio atminimas: rajono savivaldybės lėšomis suremontuota gimtoji rašytojų sodyba, joje įsteigtas memorialinis muziejus. Kieme stovi stogastulpiai, sodyboje vyksta literatūriniai renginiai, lankosi ekskursijos.

Rašytojų sodybos išlikimu ir atminimo įamžinimu rūpinasi Utenos rajono meras Alvydas Katinas, Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, Utenos kraštotyros muziejus, Daugailių seniūnija, Lietuvos rašytojų sąjunga, poeto Antano Miškinio artimieji.

Poeto 100-mečiui jau išleistas proginis atvirukas, lankstinukas, miesto gimnazijose vyko mokslinės konferencijos, rajono bibliotekose surengtos A. Miškinio kūrybos parodos, mokyklose ir Miškinių sodyboje Juknėnuose - poezijos skaitymai ir kt. Utenos muzikos mokykloje į minėjimą susirinko A. Miškinio poezijos ir asmenybės gerbėjai. Pilnutėlėje salėje gera buvo matyti A. Miškinio artimuosius: dukrą Jolantą Garjonienę ir brolio Vinco vaikus - Vincą Miškinį ir Jovitą Maksimavičienę, atvykusią į renginį su sūnumi ir marčia. Renginyje dalyvavo rašytojai Vytautas Račickas, Irena Gansiniauskaitė, Vytautas Kaziela, Petras Panavas, Rūta Mikulėnaitė - Jonuškienė. Poeto atminimo pagerbti atvyko lietuvių literatūros istorikas Jonas Šlekys bei pranešimą "Pilietiškoji Antano Miškinio poezija" parengusi lietuvių literatūros kritikė dr. Rita Tūtlytė.

Rajono meras A. Katinas buvo respublikinės literatūrinės Antano Miškinio premijos iniciatorius. Ją, Rašytojų sąjungai pritariant, įsteigė Utenos rajono savivaldybė. Kasmet ši premija įteikiama poetui už aukštaitiškos dvasios išsaugojimą kūryboje. Pirmuoju premijos laureatu 2003 m. tapo Petras Panavas, antruoju 2004 m. - Jonas Strielkūnas. Įsteigta ir mažoji Antano Miškinio premija, ji įteikiama jaunųjų filologų respublikinio konkurso laimėtojui.

A. Miškinio poezija, jo gyvenimo momentai, meilė gimtajam kraštui, jo dvasios stiprybė - į visa tai buvo atsigręžta šiame vakare, kuris prasidėjo scenute iš A. Miškinio "Žaliaduonių gegužės". Ją suvaidino Utenos kultūros centro "Žaliaduonių" teatro artistai (režisierė Alma Eigerdienė). Tad pirmiausia poetas į susirinkusiuosius prabilo gimtąja aukštaičių uteniškių tarme, su visais juknėniškių šnektos atspalviais... Ne veltui šis mėgėjų teatras nešioja "Žaliaduonių" vardą - jo repertuare net trys spektakliai, sukurti pagal A. Miškinio kūrybą...

Paskui skambėjo A. Miškinio eilės, laiškai, skaitomi aktoriaus Petro Venslovo, jie persipynė su Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos smuikininkų ansamblio muzika. Svarbiausia, kad A. Miškinio eilės šiandien, kaip ir prieš daugelį metų, tokios pat mėgstamos. Poetas gyvas savo kūryba ir didelis savo dvasia. Bene geriausiai tai nusakyta jo paties eilėraštyje "Poetai":

Be skausmo negimė

Daina dar niekieno.

Pražydę - degame,

Sudegę - liekame.

Birželį, per Antanines, Miškinių sodyboje vėl bus įteikta Antano Miškinio literatūrinė premija. Tikimasi šioje šventėje pristatyti knygą "100 Antano Miškinio eilėraščių". O per tradicinę kasmetę Utenos miesto šventę paskutinį rugsėjo šeštadienį bus pristatyta kompaktinė plokštelė "Antanas Miškinis". Utenoje - Antano Miškinio metai.

 

 

 

Nemunas, 2005, vasario 24 - kovo 2, nr.8.

©