A. Miškinio biografija
A. Miškinio bibliografija
Straipsniai ir atsiminimai apie A. Miškinį, interviu, laiškai
Kūriniai, dedikuoti A. Miškiniui
A. Miškinio kūryba
Straipsniai apie kūrybą
Kūrinių recenzijos
Jubiliejai, šventės, spektakliai
A. Miškinio literatūrinė premija
A. ir M. Miškinių literatūrinė - etnografinė sodyba
Fotonuotraukų galerija
Į pradžią

 

                        Straipsniai ir atsiminimai apie A. Miškinį, interviu, laiškai  

 


Leonas Braziulis. Ką poetui diktavo širdis

 

Visiems brangus meninio žodžio meistrų kūrybinis palikimas. Bet kūrybinis palikimas - tai ne tik knygos. Nemaža rašytojo minčių ir pastebėjimų išsisklaido po kitus šaltinius. Kiek netikėčiausios informacijos, reikšmingų faktų neretai slepia kelios laiško, dienoraščio ar užrašų knygutės pastraipos, žiupsnelis atsiminimų, kiek daug byloja netgi daiktai, kuriuos jis lietė...

A. Miškinio literatūrinio palikimo ir kūrybinių ryšių gijos atvedė mane į vilniečiams gerai žinomus rašytojų namus Antakalnio gatvėje, kur 5 - ajame bute poetas gyveno kelis paskutiniuosius dešimtmečius.

Duris pravėrė tauraus veido moteris. Aleksandra Miškinienė daug metų yra mokytojavusi Kaune, Betygaloje, Vilniuje, išlydėjo į savarankišką kelią dešimtis auklėtinių, o dabar su pedagogo atidumu ir rūpesčiu tvarko, prižiūri šiuos kambarius, kur viskas primena jos vyrą Antaną Miškinį.

Poeto gyvenime ir kūrybinėje veikloje neišdildomus pėdsakus paliko literatūriniai vakarai, susitikimai su skaitytojais, kiti renginiai. Štai svetainėje ant spintutės įrėminta nuotrauka - A. Miškinis įsijautęs skaito eilėraščius Lietuvos TSR meno darbuotojų rūmuose savo 75 - mečio minėjime. O štai spalvotas kvietimas su giedančia paukšte sugrąžina į 1981 metus, kai rašytojas buvo apvainikuotas Poezijos pavasario laurais...

Akys nejučiomis nukrypsta prie sekcijos, kur už stiklų, greta A. Miškinio eilėraščių ir poemų rinkinių, surikiuotos knygos su autografais. Paimame vieną jų - nedidukę B. Lichariovo "Draugų šalyje". "Mūsų susitikimų Vilniuje geram prisiminimui, linkėdamas laimės..." - to­kias eilutes tituliniame leidi­nio puslapyje 1959 m. lapk­ričio 28 d. įrašė svečias iš RTFSR, atvykęs į mūsų respubliką rusų tarybinės poezijos dienų proga su didele rašytojų grupe. Kartu su jais A. Miškinis dalyvavo literatūriniuose vakaruose, skaitė į lietuvių kalbą išverstus jų eilėraščius.

Čia pūpso ir kelios storos knygos, kurias    A. Miškinis parsivežė iš Azerbaidžano kur 1947 m. drauge su A. Venclova ir J. Dovydaičiu dalyvavo Nizami gimimo 800-ųjų metinių iškilmėse. Čia daug E. Mieželaičio knygų - nuo kuklaus pokarinio "Tėviškės vėjo" iki solidžios aštuntojo dešimtmečio "Mano lyros". "Mielam ir gerbiamam Antanui Miškiniui - aukštajam mūsų poezijos paukščiui - su meile ir geriausiais naujametiniais linkėjimais" - dovanojo savo "Dienoraštį be datų" Just. Marcinkevičius.

Šilti, nuoširdūs, pagarbos žodžiai. Ne vienas autorius poetą laiko savo mokytoju, dėkoja jam už paramą, už principingą, geranorišką patarimą,   už   įnašą   į   bendrus mūsų literatūros aruodus.

Glaudi bičiulystė A. Miškinį siejo su dailininkais. Neatsitiktinai savo darbus jam paskyrė ir skulptoriai, ir tapytojai, ir grafikai.

Velionio bute pamatysi P. Aleksandravičiaus įamžintą poetą - jo bronzinį biustą, A. Gudaičio ir I. Budrio sukurtus portretus, atpažinsi I. Martinaičio pieštą draugišką šaržą. O L. Katino, L. Tuleikio, A. Šimkaus ir kitų paveikslai tarsi nukelia į A. Miškinio gimtinės, kitus Lietuvos kaimų ir miestų kampelius, į gamtos prieglobstį. Poetas labai mylėjo savo tėviškę - Utenos rajono Juknėnų kaimą. Turbūt to prieraišumo skatinamas jis ir paprašė kraštietį L. Katiną nutapyti tėvų sodybą, kur pirmą kartą išvydo šį pasaulį, kur augo ir stiprėjo jaunystės metais, kur iki pat mirties nuolat apsilankydavo,  vasarodavo.

Išties A. Miškinis Juknėnuose kiekvienąkart rasdavo atgaivos ir širdžiai, ir protui. Čia jam tebeaidėjo senolių išpuoselėtos, iš motutės išmoktos dainos, čia jis šnekučiuodavosi su savo kaimynais,    su  kuriais kadaise išbraidžiojo takus takelius paežerėmis ir palaukėmis, čia almėjo neišsenkančios kū­rybinio įkvėpimo versmės. Juknėnuose didesnę savo amžiaus dalį pragyveno vyresnysis A. Miškinio brolis Motiejus, su kuriuo jaunylis dažnai aptardavo jo literatūros istorijos bei teorijos darbus, vertimus, dalijosi naujausiais poetiniais sumanymais. Tėviškės vaizdai, jos įdomiausi žmonės giliai įsirėžė rašytojo atmintin, ir skaitytojai dėkingi, kad jis jautriai apie tai papasakojo memuarų knygoje "Žaliaduonių gegužė", už kurią autoriui įteikta Žemaitės literatūrinė premija.

Gausiausias A. Miškinio kūrybinis palikimas - poezija. Jos išleista vienuolika rin­kinių: nuo "Baltos paukštės" 1928 m. iki "Klevų prie kelio" 1982 m., pelniusio autoriui Lietuvos TSR valstybinę premiją.

- Eilėraščius poetas posmuodavo impulsyviai, - pasakoja A. Miškinienė. - Sėdės, būdavo, lyg niekur nieko, ir staiga žvilgsnis tarsi sustingsta, o pirštai, atrodo, patys savaime pradeda barbenti į stalą ar kėdės atlošą. Kurdavo ir vaikščiodamas, o užrašydavo tuoj pat, čiupęs pirmą po ranka pasitaikiusią popieriaus skiautelę... Paskui perrašinėdavo į švarius lapus, daug braukydavo, vėl taisydavo. Spausdinti nešdavo tik reikliai padirbėjęs...

Sklaidome ankstyvuosius poeto rinkinius "Balta paukštė", "Varnos prie plento", "Keturi miestai..." Paraštėse ir tarp posmų nemaža pastabų pieštuku, patobulintos ištisos strofos. "Dažnas paklausia - sunkiai ar lengvai einasi rašyti? Visaip būna, - savo autobiografijoje yra pažymėjęs poetas. - Paskirą eilėrašti apmesti dažniausiai nesunku; mintis mintį, vaizdas vaizdą vyte vejasi. Bet kol eilėraštį galutinai sutvarkai, kol išmėtai nereikalingus žodžius, kol naujus surandi, praeina kiek laiko. Kartais ir gana ilgai išguli eilėraštis - vis dar nebaigtas”.

Buvusiame poeto darbo kambaryje - knygos, knygos, kurias jis laikė savo gyvenimo ir kūrybos kelrodžiu: "Atsistoju prie lentynos, ir tartum gyvus sutinku. Štai čia A. Puškinas ir Edgaras Po, A. Mickevičius ir V. Majakovskis. O čia Dž. Baironas, A. Blokas ir S. Bodleras, ten T. Ševčenka, V. Vitmenas...” Ne vieno jų kūrinius A. Miškinis yra vertęs į lietuvių kalbą. Šalia - daug tautosakos tomų: "Kiek kartų rašiau apie save, tiek kartų minėjau, kad mano pirmoji literatūros mokykla buvo gyvoji tautosaka"...

Spintose - aplankai, į kuriuos sudėti poeto rankraščiai, sąsiuviniai su atsiminimais apie K. Binkį, kitus amžininkus, laiškai. Čia surinkti ir A. Miškinio eilėraščiai, straipsniai, recenzijos, vertimai, taip pat rašiniai apie poetą bei jo kūrybą, pasirodę spaudoje. Tai, be abejo, vertinga medžiaga būsimiems kvalifikuotų literatūros specialistų tyrinėjimams. O prieš keletą dienų čia prisiglaudė ir "Literatūros ir meno" numeris su pranešimu, kad, siekdama įamžinti Lietuvos TSR valstybinės premijos laureato, poeto Antano Miškinio atminimą, Lietuvos TSR Ministrų Taryba pavedė Vilniaus miesto vykdomajam komitetui įrengti memorialinę lentą prie namo Vilniuje, Antakalnio g. 8, kuriame gyveno A. Miškinis, ir pastatyti antkapį ant jo kapo.

Sukako jau metai, kai nustojo plakusi poeto širdis...

Dėmesys A. Miškinio kūrybai, jo atminimui, matyt, nepatinka lietuvių tarybinės literatūros vertintojams už Atlanto. Tuoj po mirties rašytojo vardas ėmė šmėkščioti užsienio klerikalinės ir nacionalistinės spaudos puslapiuose. Ji pasigarsino neva turinti A. Miškinio eilėraščių, priešiškų Tarybų valdžiai. Kanadoje išeinantis laikraštis "Tėviškės žiburiai" pareiškė, kad tarybiniais metais A. Miškinis rašė "ne tai, ką lietuvio poeto širdis troško, bet tai, kas jam buvo įsakyta" ir teigia, kad "šalia oficialiosios jo poezijos yra neoficialioji". Kokia ji? Leidinys perša kelias rimuotas publikacijas – "Pasimatymas su motina", "Rūpintojėlis", kitas.

- Tokių eilėraščių Antanas Miškinis nerašė. Tai įžūli klastotė, - perskaičiusi publikacijas, piktinosi   velionio žmona. - Visa, ką jis yra sukūręs, išspausdinta knygose arba mūsų respublikos periodikoje, o kas neatspausdinta - sudėta aplankuose, kuriuos ruošiuosi atiduoti Lietuvių kalbos ir literatūros institutui. Be to, dalį savo rankraščių ir korespondencijos poetas yra pats atrinkęs muziejams, archyvams, Respublikinei bibliotekai...

Tokie yra faktai. Tuo tarpu reakcinė emigrantų spauda neriasi iš kailio, norėdama primesti A. Miškiniui tai, ko jis nerašė, klijuoja poeto vardą prie savo prasimanytų eilėraščių.

Lankydamasis muziejuose ir archyvuose, radau ne tik A. Miškinio kūrybinio palikimo pavyzdžių. Šalia gulėjo dokumentai, kurie akivaizdžiai iliustruoja, kaip gyvenimo keliai ir pažiūros bei įsitikinimai poetą išskyrė su užsienyje atsidūrusiais buržuazinės Lietuvos  rašytojais.

Respublikinio literatūros muziejaus Kaune fondų vyriausioji saugotoja D. Laurinavičienė man parodė keletą laiškų, kuriuos poetas rašė į JAV   savo pažįstamam J. Aisčiui. Viename jų, datuotame 1958 m., yra tokia pastraipa: "Jei gauni paskaityti mūsų spaudą, kaip esi užsiminęs savo laiške, tai turi šiokį tokį supratimą, ką ir kaip aš rašau (apie tavo darbą ir rašymą aš mažai žinau). Mūsuose čia suspėjo priaugti naujų ir talentingų jėgų, kad net patyrusiems rašto žmonėms ne taip jau lengva su jomis varžytis. Gyvenimas mūsuose įvairus, toli nuėjęs ir tebeeinąs pirmyn, visose srityse kūrybingas. Taigi ir knyga pasidarė labai reikalinga, jos ir tiražai tau gal net nepatikėtinai išaugo. Visai nebe ta apgailėtinai skurdi knygos būklė, kokia buvo mūsų jaunystės laikais".

A. Miškinis dar vylėsi: "O kaip, Jonai, ar tu nepagalvoji apie tai - kad jau turbūt nusibodo tiek metų po "svečiąsias šaleles", o ar ne laikas būtų pagalvoti apie sugrįžimą tėvynėn?" Bet gimtąsias šaknis praradęs tautietis vėliau atvirai stojo į antitarybines pozicijas, šmeižė lietuvių rašytojus ir literatūrą per Vatikano radiją. Tai A. Miškinį paskatino griežtam, smerkiančiam, o sykiu susimąstyti raginančiam laiškui: "Laiko ir erdvės nuotolis, Jonai, mus jau dažnai klaidina, - pabraukė šias eilutes autorius. - O norėtųsi, kad tų susiklaidinimų nebūtų ar būtų jų kuo mažiau..."

Susirašinėjimas su J. Aisčiu nutrūko - A. Miškinis tvirtai laikėsi savo nuomonės.

A. Miškinio kūryba tikro ir pelnyto įvertinimo susilaukė krašte, kurį jis taikliai apibūdino eilėraščiu "Res­publika":

Kai iš Aukštaitijos ligi

Klaipėdos bildu,

Lydi lygūs ir vešlūs

laukai ir skambantys tiltai,

Laidai aukštų įtampų

įspūdį daugina –

Į aukštį Respublika auga.

Toji Respublika subrandino poeto talentą, ir jis atsilygino jai savo gražiausiais posmais. Tos Respublikos žmonėms jis buvo ištikimas ir lieka savas. Savas - mintimis, darbais ir kūryba.

 

 

 

Tiesa, 1984, gruodžio 16.

©