Gegužės 19-23 d. dešimt Panevėžio regiono bibliotekininkių lankėsi Osle (Norvegija). Tarp jų – ir Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos bibliotekininkė Jurgita Gudelienė. Vizitas vyko vykdant Lietuvos nacionalinės bibliotekos projektą „Kultūros sektoriaus bendrųjų, vadybinių ir profesinių kompetencijų tobulinimas“ organizuotoje stažuotėje ,,Neformalaus švietimo ir auditorijų pritraukimo patirtys Deichman tinklo bibliotekose“.
Deichman – tai viešųjų bibliotekų tinklas Osle, pavadintas filantropo Carlio Deichmano vardu. Pirmoji biblioteka buvo įkurta dar 1785 metais, todėl tai viena seniausių viešųjų bibliotekų Norvegijoje. Šiandien Deichman apima 23 filialus visame Osle ir yra inovatyvus bei dinamiškas viešosios bibliotekos modelis, išsiskiriantis tiek architektūra, tiek požiūriu į kultūros prieinamumą.
Stažuotės metu buvo aplankytos šios Deichman tinklui priklausančios bibliotekos: Tøyen, Tøyen Biblo, Lambertseter, Torshov, Majorstuen, Stovner ir centrinė Deichman Bjørvika biblioteka. Susitikimų ir diskusijų metu Lietuvos bibliotekininkės domėjosi šių bibliotekų darbo sistema, o ypač neformalaus švietimo iniciatyvomis ir auditorijų pritraukimo praktikomis. Vizitų metu sužinojome ir pamatėme, kad šio tinklo bibliotekos daug dėmesio skiria įtraukiam programų kūrimui, siūlo įvairų paslaugų spektrą: kino sales, muzikos studijas, galimybę siūti su siuvimo mašina, 3D spausdintuvus, komiksų skaityklas, žaidimų kambarius, jaukias kavines, kūrybines dirbtuves, net galimybę pasiskolinti įrankius, pavyzdžiui – akumuliatorinius suktuvus ar gręžtuvus. Remdamiesi danų patirtimi, taip pat aktyviai diegia ir naudoja skaitmenines technologijas, siūlo elektronines knygas, automatizuotas grąžinimo sistemas ir savitarnos paslaugas.
Toyen Biblo – slaptas paauglių miestas
Didžiausią įspūdį paliko Toyen Biblo biblioteka. Tai ne šiaip biblioteka, o tarsi slaptas miestas, į kurį gali patekti tik 10 – 15 metų paaugliai. Čia negali užeiti nei mažesni, nei vyresni vaikai, nei tėvai ar mokytojai. Toyen Biblo valdo jaunuoliai: kartu su darbuotojais kuria taisykles, organizuoja veiklas, yra įtraukiami į sprendimų priėmimą. Ši biblioteka veikia kaip paauglių savarankiškumo laboratorija.
Įžengus į šį pasaulį pamiršti, kad esi bibliotekoje – spalvingoje aplinkoje sutinki netradicinėse lentynose sudėliotas knygas, muzikos grotuvus, sceną pasirodymams, jaukias poilsio zonas, net virtuvę, kurioje gali išsivirti arbatos ir pasidaryti sumuštinį, ar kartu su draugais išsikepti picą.
Šio filialo darbuotojai sako, kad ši vieta yra skirta ne tik skaityti, bet ir augti paaugliams – laisvai, saugiai, kūrybiškai. Vieta, kurioje ugdomas pasitikėjimas, bendrystės jausmas, atsakomybė už save ir šalia esantį.
Stažuotės metu buvo galimybė susipažinti ir su Oslo miestu, aplankyti įžymias vietas: Fram muziejų (kuris pasakoja poliarinių tyrinėjimų istoriją), Vigelando skulptūrų parką (didžiausias vieno menininko skulptūrų parkas pasaulyje), Karališkuosius rūmus, Nacionalinį operos ir baleto teatrą, Muncho muziejų (vienas ryškiausių norvegų dailininkų).
Ši stažuotė Osle – ne tik profesinių kompetencijų stiprinimas, ryšių užmezgimas su kolegomis užsienyje, bet ir įkvėpimas mums, Lietuvos bibliotekininkėms, kurti tokias bibliotekas, kur gyventojai gali ne tik skaityti, dirbti, bet ir susitikti, dalyvauti edukacinėse veiklose, mokytis naujų įgūdžių, augti ir tobulėti. Ar tiesiog ateiti ir būti, nes mes esame atviri visiems.
Bibliotekininkė Jurgita Gudelienė