Istorijos vakaras „Pokario rezistencija Lietuvoje ir Utenos apylinkėse“
2024 m. lapkričio 28 d. (ketvirtadienį) 17 val. Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos (Maironio g. 12) konferencijų salėje istorijos vakaras „Pokario rezistencija Lietuvoje ir Utenos apylinkėse“, skirtas Baltijos kelio 35–ečiui. Dalyvauja uteniškis, kraštotyrininkas, muziejininkas, pedagogas Balys Juodzevičius. Renginį moderuoja istorikas dr. Norbertas Černiauskas
Maloniai visus kviečiame!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Prieš 35-erius metus Lietuva, Latvija ir Estija susikibo už rankų ir parodė, kad nori sugrįžti į politinį žemėlapį, iš kurio buvo jėga ir klasta ištrintos. Baltijos šalys tapo valstybėmis, kurių žemėlapyje nebeliko ir kurios turėjo toliau kentėti fizinę bei dvasinę okupaciją. Apie tai nuolat priminė partizanų ir disidentų kova bei tėvų ir senelių istorijos apie kitokią praeitį, tą, kurią prisiminti buvo draudžiama.
Balys Juodzevičius – kraštotyrininkas, muziejininkas, pedagogas aktyviai rinko medžiagą apie pokario partizanus, politinius kalinius, tremtinius, sudarė Utenos krašto pokario partizanų, tremtinių ir politinių kalinių kartotekas.
1967–1973 m. jis dirbo Utenos kraštotyros muziejuje moksliniu bendradarbiu, 1973–2000 m. buvo šio muziejaus direktorius.
- Juodzevičius sudarė ir išleido knygas:
1998 m. – „Utenos apylinkės” (turizmo informacija).
2001 m. –„Utena ir apylinkės” (kultūros ir istorijos apybraiža).
2003 m. – „Laisvės kaina” (biografinis Utenos krašto rezistencinės kovos žinynas).
2004 m. – „Dejavo žemė ir žmonės : Utenos apylinkių partizanų ir rėmėjų atsiminimai”.
2008 m. – „Žadėjom laisvę tau parnešti : Utenos partizanų, rėmėjų ir ryšininkų atsiminimai”.
2012 m. – „Akistata su mirtimi : Utenos partizanų, rėmėjų ir ryšininkų atsiminimai”.
Jis parengė Antano Namiko knygą “Gyvenimo fragmentai” (kartu su Milda Skaisgiriene, 2003 m.).
- Juodzevičius buvo Tėvynės Sąjungos (Lietuvos konservatorių) narys, po partijos pertvarkymo yra Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų narys.
- Juodzevičius apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės medaliu (2000 m.), jam suteiktas Utenos Garbės piliečio vardas (2011 m.). Lietuvos Respublikos 100-mečio proga jis apdovanotas Utenos rajono savivaldybės atminimo ženklu ir Utenos rajono mero padėka už aktyvų dalyvavimą Utenos Sąjūdžio iniciatyvinės grupės veikloje (2018 m.).