A. Miškinio biografija
A. Miškinio bibliografija
Straipsniai ir atsiminimai apie A. Miškinį, interviu, laiškai
Kūriniai, dedikuoti A. Miškiniui
A. Miškinio kūryba
Straipsniai apie kūrybą
Kūrinių recenzijos
Jubiliejai, šventės, spektakliai
A. Miškinio literatūrinė premija
A. ir M. Miškinių literatūrinė - etnografinė sodyba
Fotonuotraukų galerija
Į pradžią

 

                        Jubiliejai, šventės, spektakliai, atminimo įamžinimas  

 

 

Lolita Kaminskienė.

Saulas diementas su aukštaitiškos dvasios kvėpavimu ir žėravimu

Tarptautinė poezijos šventė

 

... Nulijo. Bet debesys ir vėl grasinosi prakiurti gausiu lietumi. Saulė vis taikėsi iškišti savo galvą pro susikaupusius debesis, ir jai, dideliam susirinkusiųjų džiaugsmui, visai neblogai sekėsi. Sekėsi gal todėl, kad žmonės, vis žvilgčiodami į dangų, mintyse, matyt, melste meldė gero oro: juk poetiniam žodžiui, sielos džiaugsmui ir "saulas diementui" žėruoti Miškinių sodyboje taip reikėjo skambančios tylos ir aukštaitiškos dvasios kvėpavimo...

Miškinių sodyboje Juknėnų kaime ta aukštaitiška dvasia visa savo galia sužėruoja jau antrą kartą. Mat antrą kartą per Utenos apskritį nuvilnija tarptautinė poezijos šventė, į kurią suvažiuoja poetinio žodžio skleidėjai bei puoselėtojai iš tolimų ir artimų kraštų. Šįkart sulaukta poetų iš Škotijos - Donny O'Rourke ir Janet Paisley, iš Lenkijos - Petro Uzdilos, iš Baltarusijos - Andrei Khadanovich ir Valzhynos Martynovos, iš Rusijos - brolių Vasilijaus ir Michailo Rysenkovų. Šventėje dalyvavo ir žymūs Lietuvos poetai Jonas Liniauskas, Birutė Jonuškaitė, Alma Karosaitė, Vladas Braziūnas, Alvydas Šlepikas, Jonas Strielkūnas bei kiti, skambėjo savų poetų ir literatų Petro Panavo, Rūtos Mikulėnaitės-Jonuškienės, Reginos Katinaitės-Lumpickienės, Vytauto Kazielos, Arvydo Jurkaičio, Alvydo Katino eilės, jaunųjų kūrėjų poezijos bandymai. Visas tris šventės dienas - birželio 11 - 13 - "saulas diementas" žėravo Molėtuose, Alantoje (Molėtų r.), Anykščiuose, Utenoje, kur Dailės mokyklos kiemelyje poetinis žodis liejosi įvairiomis kalbomis, skambėjo muzika, susirinkusius poezijos ir muzikos mylėtojus koncertu pamalonino garsusis Vilniaus kvartetas.

Vis dėlto tarptautinės poezijos šventės kulminacija - respublikinės Antano Miškinio literatūros premijos įteikimo ceremonija Miškinių sodyboje, į kurią birželio 12-ąją, Antaninių išvakarėse, suvažiavo ne tik poetai ir literatai. Susirinkusius savo dalyvavimu pagerbė Antano ir Vinco Miškinių vaikai - Jovita Maksimavičienė, Jolanta Garjonienė ir Vincas Miškinis. Iškilmingą įteikimo ceremoniją pradėjo folkloro ansamblis "Utauta" (vad. Liuda Griciuvienė), sudainavęs mėgstamiausią Antano Miškinio dainą. Buvo pagerbtas pirmasis Antano Miškinio premijos laureatas poetas Petras Panavas. Utenos rajono meras Alvydas Katinas kartu su Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininko pavaduotoja Birute Jonuškaite, ilgai nelaukę, paskelbė ir šiųmetinį Antano Miškinio premijos laureatą, kuriuo tapo mūsų kraštietis poetas Jonas Strielkūnas. Nors poetas jau yra ne vienos premijos (Lietuvos valstybinės, 1991-ųjų Poezijos pavasario, Nacionalinės bei kitų) laureatas, bet ši - pati prasmingiausia, nes suteikta už aukštaitiškos dvasios puoselėjimą ir garsinimą. Premijos teikimo komisija nutarė, kad ta dvasia geriausiai atsiskleidžia eilėraščių rinktinėje "Ligi dvyliktos". Tad Jonas Strielkūnas rinktinę pirmiausia ir padovanojo rajono merui Alvydui Katinui, kaip vienam iš Antano Miškinio premijos steigimo iniciatorių.

Buvo ir kita premija - mažoji. Ji pirmą kartą skirta jaunųjų filologų konkurso laureatui šiauliečiui moksleiviui Linui Pašviesčiui (jo mokytoja Genovaitė Drazdauskienė).

Po premijos įteikimo Jonas Strielkūnas skaitė savo poeziją, jį sveikino poetas Petras Panavas, šoko ir dainavo "Utauta". Pirmasis Antano Miškinio premijos laureatas, kaip įprasta, be šmaikščių pajuokavimų neapsiėjo, sakydamas, kad nors vieną kartą istorijoje bus įrašyta pirma Petro Panavo pavardė, o tik paskui Jono Strielkūno. Petras Panavas apgailestavo, kad premijos įteikimo rytą jam ... prisvilo kiaušinienė, mat atjojęs Pegasas su poetiniu įkvėpimu privertė sėsti ir rašyti eiles, o ne kepti kiaušinius...

Trečiasis "saulas diementas" į Uteną atkeliaus po dvejų metų. Jo lauks ištikimi poetinio žodžio gerbėjai ir mylėtojai. Su nerimu lauks, matyt, ir šventės rengėjai, nes kiekvienas diementas turi ir nori sužibėti vis kitomis spalvomis. Antrosios tarptautinės poezijos šventės rengėjams Utenos apskrities viršininko administracijai, Utenos ir Molėtų rajonų savivaldybėms, Utenos kultūros centrui, Utenos A. ir M. Miškinių bibliotekai, Anykščių viešajai bibliotekai, Anykščių kultūros centrui ir Molėtų viešajai bibliotekai pasisekė surasti ne vienų spalvą ir atspalvį, sužėravusį poezijos mylėtojų ir puoselėtojų širdyse.

 

 

 

Utenos apskrities žinios, 2004, birželio 29.

©