ASD1.gif (8484 bytes)

Autoriai
Pratarmė
Pratarmė elektroninei versijai
Turinys
Sutrumpinimai
Summary in English
Rėmėjai
Paieška

 Turinys> Gamtos paminklai > Draustiniai

Draustiniai

Norint išsaugoti vertingus kraštovaizdžius, unikalios augalijos, gyvūnijos plotus, ledynų paliktus riedulynus ir kitas saugotinas teritorijas, steigiami draustiniai. 1973 m. Lietuvoje buvo 173 draustiniai. Nuo 1998 m. Utenos raj. paskelbti šie draustiniai.

Valstybiniai geologiniai draustiniai

Indubakių riedulynasIndubakių (Saldutiškių sen.). Saldutiškio apylinkėse jis paskelbtas draustiniu tais pačiais metais, kaip ir Vajelių. Jo plotas yra 7,2 ha. Kemešio ežero pakrantėje saugomas riedulynas Inkubakių (Undubakių, anot uteniškių) kaime yra nuskalautų kraštinių (galinių) morenų duobotame kalvyne. Jis išsidėstęs tarpgūbriniame pažemėjime, Tauragnų iškilimuose. Juos paliko tuoj po šių aukštumų akumuliacijos sekęs ryškus atotirpis, susiformavęs smėlingų–žvirgždingų ir aleuritingų keiminių kuplių kalvų arealas ties Daunoriais, Kvikliais, Saldutiškių, pietuose pereinančių į Minčios smėlėtą, silpnai banguotą lygumą.Granitai, porfyrai (skersmuo 0,3–2 m); ledynų atvilkti iš Suomijos, kiti iš Alandų salų, Baltijos jūros dugno ir Švedijos.

Vajelių (Saldutiškio sen.). Jo plotas 12 ha. Kraštinių (galinių) morenų suklotinio masyvaus gūbrio atlikuonis – balno formos riedulinga didkalvė, atsiradusi anksčiau kaip prieš 14 tūkst. metų dėl paskutiniojo Nemuno ledynmečio Baltijos stadijos ledyno veiklos. Rieduliai daugiausia granitiniai (67%), smulkūs ir vidutinio dydžio (dažnesni 0,3–0,7 m skersmens); dauguma jųpateko iš Suomijos, o dalį ledynai atvilko iš alandų salų, Baltijos jūros dugno ir Švedijos. Manoma, kad Vajelių kalva, buvęs alkalankis. Šiomis dienomis, kaip ir kadaise, tiktų šventinėms apeigoms ir susibūrimams. Įdomus savo kilme ir istorija kalvos viršūnėje išlikęs ežerėlis. Jis apgaubtas žmonių pagarba, todėl nenukentėjo nuo jų veiklos.

Prof. habil. dr. Algirdas Gaigalas

Valstybiniai geomorfologiniai draustiniai

Pakalnių (Leliūnų sen.) geomorfologinis draustinis yra netoli Pakalnių bažnytkaimio. Plotas 420 ha. Platus Leliūnų–Pakalnių–Asmalų pakraštinių morenų darinių laukas, iš pietų apjuosiantis Uteną. Pakalnių draustinis – tai didelė plokščiakalnė, apklota limnoglacialiniais moliais, stačiais šlaitais nusileidžianti į gilius duburius. Tai Baltijos aukštumų lauko moreninių plokščiakalvių ruožo etalonas Aukštaičių aukštumoje. 1997 12 29 Lietuvos Respublikos vyriausybės paskelbtas draustiniu.

Vaiskūnų. Yra Utenos Zarasų raj. Plotas – 442 ha. Didelė dalis yra Sudeikių sen. Vaiskūnų k. apylinkėse. Tai būdingas Sėlių aukštumoje termokarstinių pradubų performuotas reljefas. Vietovės čia kalvotos su šlaitais, pereinančiais į pradubas. 1997 12 29 Lietuvos Respublikos vyriausybės paskelbtas draustiniu.

Valstybiniai telmologiniai (pelkių) draustiniai

Balčių. (dalis Tauragnų sen.). Yra Utenos ir Zarasų raj. 22 km nuo Utenos. Plotas – 50 ha. Kaip pakraštinėms moreninėms aukštumoms būdinga Samanyčios (Nečėnų) pelkė. 1997 12 29 Lietuvos Respublikos vyriausybės paskelbtas draustiniu. Pelkė yra Minčios girioje, Utenos ežero baseine. Čia gausu spanguolynų. 

Valstybiniai kraštovaizdžio draustiniai

Žiezdrių. (Tauragnų sen., Žiezdrių k.). Plotas – 296 ha. Tai raiškus keiminių didžkalvių kraštovaizdis su aukščiausiu Aukštaičių aukštumoje Papiliakalnio kalnu. 1997 12 29 Lietuvos Respublikos vyriausybės paskelbtas draustiniu.

© Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka
Utena. 2002