Projektas „Bibliotekos jaunimui“

2014 m. – 2015 m. vyko  inovatyvus, įdomus ir svarbiausia naudingas projektas „Bibliotekos jaunimui", kuriame dalyvavo net 25 jaunuoliai iš Utenos.

Projektą organizavo VŠĮ Užsienio kalbų mokymo centras, kuris finansuojamas Europos sąjungos ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis ir yra valstybinės reikšmės projektas.

Projekto metu pirmą kartą dvidešimt penki savanoriai atliko praktiką Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje, tapo neatsiejama jos komandos dalimi: organizavo renginius, prisidėjo prie įvairiausių akcijų bei švenčių, užsiėmė viešinimo įgyvendinimu, visą laiką dirbo komandoje, nuolat mokėsi, dalinosi patirtimi, įgūdžiais.

Projekte dalyvavo jaunimas nuo 18 iki 29 m., įgijęs pagrindinį, vidurinį, pirminį profesinį, aukštesnįjį arba aukštąjį išsilavinimą, tačiau  nedirbantys ir nesimokantys formaliose studijose. Savanoriai  praktiką atliko 200 val., prieš tai išklausę 40 akad. val. kursus apie savanorystę bei „Garsinius skaitymus" bibliotekoje. Šią veiklą kuravo bei savanoriams padėjo mentorė Dainora Narkūnienė.

Projekto metu buvo siekiama, kad jaunimas atliktų kokybišką, linksmą bei siekiančią žinių ir įgūdžių praktiką.  Savanoriai per kelis mėnesius labai daug gavo asmeniškai ir kartu davė bibliotekai, nes jų veikla buvo labai įvairi ir naudinga. Vyko „Bibliotekinė biblioterapija seneliams" Utenos senelių namuose. K. Donelaičio metinėms paminėti bei „atidaryti" Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę projekto dalyviai  surengė Flash Mob'ą skaitydami poemos „Metai" ištrauką. „Biblioteka jaunimui" savanoriai taip pat ėmėsi iniciatyvos Europos, kartu Taikos ir Vienybės, dieną paminėti netradiciškai –  Flash Mob'o idėja. Šio renginio ir akcijos tikslas  –  per žodį, muziką, šokį ir spalvas sujungti miesto jaunimą ir ne tik. Flash Mob'as prasidėjo eilėmis, vėliau prisijungė muzika, ją lydėjo šokis, atliekamas penkių Utenos šokių kolektyvų („Bailando", „Domino", „Argo", „Slingas", „Tandemus"), ir galiausiai Vienybę vainikavo miesto fontanas bei uteniškiai, prisijungę prie šokio ir šios akcijos. Mamyčių dienai rengiamame renginyje miesto parke savanoriai skaitė, dalino pačių darytas popierines gėles. Eurodesk Infotaško savanorės, Vaida ir Dainora,  kartu su bibliotekos  savanoriais minėjo tarptautinę jaunimo informavimo dieną bei pradėjo mobilumo vasarą skatinimo kampaniją „Vasara nesustok". Pirmąkart bibliotekoje savanoriai surengė vaikų skaitymo skatinimo akciją „Mokausi skaityti su šuniuku",  kurios metu garbingu svečiu tapo Podhalės aviganė Lora, kuriai darželinukai demonstravo savo skaitymo gebėjimus. Jaunimas organizavo ir kūrybines dirbtuves: vaikai lipdė iš miltų tešlos, darė žaisliukus iš senų vaikiškų kojinių, bei kitų antrinių žaliavų. Smagi ir žaisminga buvo Valentino diena bibliotekoje, kurios metu poros tikrino save savo santykių tvirtumą. Daug gražių emocijų dovanojo šokių kolektyvo „Domino" šokėjai.

Savanoriai daug prisidėjo prie bibliotekos renginių viešinimo: fotografavimas, lankstinukų dalinimas, reklama socialiniuose tinkluose. Galiausiai, projekto dalyviai nusprendė įamžinti savo veiklą ir sumontuoti filmuką apie jų savanorystę bibliotekoje bei pristatyti bibliotekos kolektyvui ir Lietuvai. (https://www.youtube.com/watch?v=U84zu34roTk&feature=youtu.be)

Baigiantis praktikai savanoriai gavo praktikos pažymėjimus, patvirtinančius darbinę praktiką (200 val.). Prie sertifikato išduoti priedai su tiksliai įvardintomis įgytomis kompetencijomis pagal praktikoje atliktas užduotis. Šią patirtį savanoriai galės įtraukti į savo gyvenimo aprašymus.

Projektu siekiama populiarinti savanorystę Lietuvoje, mažinti jaunimo bedarbystę, plėsti neformaliojo švietimo formas, efektyviau išnaudoti Lietuvos bibliotekas, kurios yra neformaliojo švietimo šaltinis.