Projektas „Kultūros atvertis – galimybė gyventi kitaip“

Straipsnio indeksas

Regionų kultūros projektas, mažinantis kultūrinę ir socialinę atskirtį, dalinai finansuotas LR Kultūros ministerijos ir Pagalbos fondo Lietuvoje. Įgyvendintas  2011 metais.

Regiono kultūros projekto, mažinančio kultūrinę ir socialinę atskirtį, „Kultūros atvertis – galimybė gyventi kitaip" veiklos sudarė galimybę uteniškiams ir ne tik (renginiuose dalyvaudavo lankytojai iš Molėtų, Švenčionėlių, Zarasų, Anykščių ir kt. rajonų) pažinti profesionalųjį meną, jį suprasti, vertinti, siekti asmenybės tobulėjimo. Veiklos nuolat skatino regiono gyventojų  kūrybines iniciatyvas, užtikrino literatūros sklaidą, stiprino išgyvenimo viltį, integravo juos į bibliotekos kultūrinę veiklą.  Vykdant įtaigias projekto veiklas, buvo pristatyti Lietuvos ir užsienio literatūrinio žodžio meistrų kūrybos darbai. Šių metų renginiai buvo skirti Utenos miesto 750- mečiui ir Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos  80-mečiui. Įgyvendinant projektą surengti šie renginiai:

Šokio spektaklis „Džonatanas Livingstonas - Žuvėdra", pagal R. Bacho to paties pavadinimo alegorinę apysaką kūrėjai aktorė Doloresa Kazragytė ir klarnetininkas Valdas Andriuškevičius susirinkusiems perteikė  kūrinio išmintį - sukelti norą pasikeisti ir būti kitokiam, stengtis, kad ir pasaulis būtų kitoks, kad jame būtų daugiau teisybės, pažadinti kiekviename iš mūsų besislepiančią „žuvėdrą". 

Kamerinis spektaklis "Jis ir Ji". Prieš spektaklį "JIS IR JI" aktorė, režisierė, poetė Birutė Mar supažindino žiūrovus su režisieriaus darbo specifika, pasakojo, kaip gimsta spektaklis, atskleidė keletą aktorinio darbo paslapčių.

Edukacinė programa „Aktualių paaugliams problemų  sprendimas" - organizuotos netradicinės pamokos paaugliams. Susitikimų metu moksleiviai kartu su Utenos rajono pedagoginės – psichologinės  tarnybos psichologe  Iliuminata  Gaigalaite žiūrėjo lietuvių režisierės G. Beinoriūtės filmą  „Balkonas" ir aptarė paaugliams svarbius  klausimus.  

Siekdami ugdyti jaunojo žiūrovo pilietinę brandą, propaguoti nacionalinį kiną, supažindinti žiūrovus su Lietuvos kino istorija, ryškiausiais vaidybinio bei dokumentinio kino darbais, biblioteka pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos kinematografininkų sąjunga. Biblioteka turės galimybę nekomerciniais edukaciniais tikslais pasinaudoti kinematografininkų sąjungos kinotekoje „Lietuviško kino kraitė" saugomais filmais. Lietuvos kinematografininkų sąjungos pirmininkas Gytis Lukšas  dalyvavo kino vakare, susitikime su uteniškiais. Susitikimo metu buvo rodomas vaidybinis filmas „Duburys", sukurtas pagal Nacionalinės premijos laureato rašytojo Romualdo Granausko to paties pavadinimo romaną.

Lauro Bielinio knygos „Prezidentė" pristatymas. Politologas, buvęs prezidento patarėjas Lauras Bielinis pristatė naująją savo knygą „ Prezidentė".  L. Bielinis pateikė vertingos informacijos apie Lietuvos vidaus ir užsienio politikos aspektus, atskirus politikus. 


Rašytojos, Lietuvos rašytojų sąjungos narės, Maironio muziejaus direktorės Aldonos Ruseckaitės romano "Marios vandens" pristatymas.  Aktorė Vilija Grigaitytė, aktorius, dainuojamosios poezijos kūrėjas ir atlikėjas Henrikas Savickis skaitė ištraukas iš knygos, dainavo savo kūrybos dainas, taip sustiprindami  literatūrinio žodžio pojūtį, kiekvieną nukeldami į prisiminimus, susietus su mokykla.  

Susitikimas su įdomiais keliautojais Martynu Starkumi ir Vytaru Radzevičiumi patenkino mėgėjų keliauti lūkesčius. Martynas Starkus pristatė savo kelionių knygą „Tuk tuk Indija". Laisvas pokalbis, nevaržoma diskusija, įdomus pateikimas, filmuotos medžiagos peržiūra – lėmė renginio sėkmę.

Visuomenė buvo supažindinta su prancūzų prozininkės, filmų scenaristės ir dramaturgės Yasmina Reza kūryba. Bibliotekos lankytojai žiūrėjo teatro  „Mens Publica", minėtos dramaturgės pjesės skaitymus „Trys gyvenimo versijos" (rež. Agnius Jankevičius). Pjesės skaitymuose dalyvavo aktoriai: Jūratė Onaitytė,Goda Piktytė, Vytautas Kaniušonis, Sigitas Šidlauskas.

Teatro laboratorija, autobiografinės improvizacijos „Atviras ratas", (režisierius Aidas Giniotis). Vaidino  Agnė Kaktaitė, Algirdas Urbonas, Benita Vasauskaitė, Eimantas Bareikis, Giedrius Kiela, Ieva Stundžytė, Jonas Šarkus, Judita Urnikytė, Justas Tertelis, Marija Korenkaitė, Vesta Šumilovaitė, Vytautas Leistrumas. Atviras ratas – tai spektaklis, kurio pagrindą sudaro pačių aktorių autobiografinės improvizacijos, vaidinamas įvairiausiose erdvėse. Aktoriai kvietė žiūrovus, ypač jaunimą, prisiminti savo svarbiausius gyvenimo įvykius, vaidinti mizanscenas – vyko tikra teatrinės kūrybos pamoka.

Nacionalinio dramos teatro spektaklis pagal J. Jokela pjesę „Fundamentalistai". Pjesė „Fundamentalistai" (2006), kontraversiškai analizuojanti religijos įtaką šiuolaikinių žmonių gyvenimams, 2008 metais pelnė geriausios Šiaurės šalių metų pjesės apdovanojimą. 

Poezijos - muzikos vakaras „Tamsioji Mėnulio pusė". Muzikavo, eiles skaitė dainuojamosios poezijos atlikėjas, poetas Domantas Razauskas, smuiku griežė Simas Butavičius,  bosine gitara grojo Paulius Rukas. Vakaro metu D. Razauskas pasakojo apie atliekamą muziką, poetus, kurių žodžiais parašytos dainos. Jis pristatė savo kūrybą, skaitė eiles iš išleistos knygos „Takas į Tylą".

2011-ieji Utenos A. ir M. Miškinių viešąjai bibliotekai – jubiliejiniai metai. Minėjimo iškilmės vyko lapkričio mėnesį. Jose dalyvavo, pranešimus skaitė garbūs svečiai. Sveikino didelis būrys kolegų iš kitų šalies bibliotekų.  Gražų koncertą susirinkusiems surengė Rytų Aukštaitijos bigbendas (vad. K. Grigaliūnas).


Popietė su dailininke Sigute Ach. Leliūnų bibliotekoje ir viešosios bibliotekos  konferencijų salėje vyko susitikimas su vaikų rašytoja ir dailininke Sigute Ach. Viešnia supažindino mažuosius skaitytojus su knygos keliu  nuo autoriaus iki skaitytojo, papasakojo  apie savo kaip dailininkės darbą, pristatė leidyklos „Nieko  rimto" leidinius.

Konkursas  vaikams  "Aš kuriu eiliuotą pasakėlę".  Visų dalyvių kūrybiniai darbeliai buvo eksponuoti bibliotekoje. Konkurso dalyviai buvo pakviesti į renginį. 

Vilniaus menų spaustuvės teatro "Atviras ratas" muzikinis spektaklis - improvizacija "Senelės pasaka". Jaunųjų aktorių profesionalumo ir entuziazmo dėka spektaklis atvėrė vartus į paslaptingą bei nuotaikingą pasakos pasaulį.

Susitikimas su rašytoju Pauliumi Juodišiu.  Paulius Juodišius vaikų paklaustas, kaip gimsta jo knygutės, nepradėjo ilgų pasakojimų. Jis paėmė į rankas kreidelę ir pasiūlė vaikams pabandyti kartu sukurti linksmą istoriją, kuri pagal vaikų pasakojimus  pildėsi vis naujais personažais ir jų nuotykiais.

Pažintis su animacinių filmų režisieriais. Kuktiškių bibliotekoje ir viešosios bibliotekos salėje vyko susitikimas su animacinių filmų režisieriais Jūrate Leikaite ir Valentu Aškiniu. Svečiai pristatė edukacinę parodėlę „Kaip gimsta animacinis filmas",  rodė filmo fonus  pieštus akvarėle, tušu, medyje pavaizduotais raižiniais, papasakojo kaip gimsta idėjos kuriamiems filmukams.

Teatro "Atviras ratas" spektaklis "Dividukas". Vaikai  stebėjo spektaklį "Dividukas".

Edukacinė programa "Aplink pasaulį".  Improvizuotoje 40 – ties minučių kelionėje aplink pasaulį skambėjo įvairi muzika, buvo daug fantazijos šėlsmo ir žaidimų. Jos metu  mažieji keliautojai patyrė įvairių nuotykių, susipažino su labai skirtingų kultūrų žmonėmis, išmoko dainų ir žaidimų, bet svarbiausia, kad atrado labai seną ir amžiną tiesą: visur gerai, bet namuose – geriausia.

Svečiuose Stalo teatras. Daugailių bibliotekoje ir  Utenos vaikų globos namuose svečiavosi Stalo teatras. Vaikai žiūrėjo spektaklį-regėjimą "Avinėlio kelionė". Naudodamos  išskirtines audiovizualines priemones aktorės Saulė Degutytė ir Edita Zizaitė čia pat, prieš  publikos akis kūrė vandenį, žemę ir dangų, žuvis, žvėris ir paukščius.

Spektaklis "Interviu su šlykštukais".  Keistuolių teatro aktorė ir režisierė Agnė Sunklodaitė kartu su  aktore Viola Klimčiauskaite pristatė  mažiesiems žiūrovams "Šlykštukus": slieką, kuriam nutraukus galvą ji vėl atauga, rupūžę, kuri didžiuojasi savo karpomis, suteikiančioms jai dar daugiau žavesio, drugelio lervą, kuri tampa nuostabiu drugeliu. Aktorės parodė, jog šie "šlykštukai" būna draugiški, naudingi ir daug ko gali mus  pamokyti.

Minėtuose  renginiuose dalyvavo  apie  1450  įvairaus amžiaus gyventojų. 15 proc. dalyvių sudarė  rizikos  šeimų, vaikų  globos namų, spec. ugdymo centro auklėtiniai, rajono atokių kaimų vaikai ir   paaugliai.  Vaikai bei paaugliai iš socialinės atskirties grupių  susipažino su literatūra per teatrą ir  kiną, pamatė gyvus autorius  ir aktorius bei su jais pabendravo, dalyvavo  teatrinėse interpretacijose, vieno renginio metu paaugliai  turėjo galimybę individualiai psichologinei konsultacijai. Dalyvavimas kokybiškuose  renginiuose  paskatino  gyventojus naudotis  viešosios bibliotekos paslaugomis: knygos, muzika, filmai, renginiai.  Bibliotekos lankytojų skaičius išaugo 10 proc., spaudinių išduotis –  5 proc. Dėka renginių dalinai išsisprendė  ir laisvalaikio užimtumo problemos, ypač paauglių,  pensininkų,  socialinės atskirties grupių gyventojų.  Aukšto meninio lygio renginiai turėjo didelės įtakos   jaunimo vidinės   kultūros ugdymui.