V. Račickas: „O knyga atsirado visai netyčia...“

Savo knygą „Svečiuose pas mešką" pristatė vienas žinomiausių vaikų literatūros rašytojų kraštietis Vytautas Račickas. Anot mokytojo Stepo Eitminavičiaus, knyga šįsyk yra kitokia: „autorius pasuko šiek tiek kita kryptimi ir rašo apie vieną liūdniausių Lietuvos datų, įvykių, reiškinių – tremtį".

Primindamas faktus, mokytojas Stepas dar kartą vardijo skaičius – 1941 birželio 14 dieną apie 20 000 žmonių buvo ištremta, iš jų apie 5000 vaikų. Iki 1958 m. ištremta maždaug 130 000 lietuvių, iš jų apie 50 000 Sibire neišgyveno. Iš Utenos rajono ištremti apie 2 597 gyventojai. Ir dar daug skaičių, kurie neišsivaizduojamai dideli ir baisūs mūsų istorijai.

Paklaustas, kaip nuo zuikučių, šlepečių, narkotikų autorius pasuko prie tremties, V. Račickas  sako: „nemanykit, kad visą laiką taip ir rašysiu". Šioje knygoje yra ne tik liūdnų istorijų, bet ir tragikomiškų, linksmų pasakojimų, nes ir ten, pasak autoriaus, žmonės gyveno: šventė šventes, juokaudavo, žaidė. „O knyga atsirado visai netyčia, - toliau rašytojas tęsia istoriją jau savo knygoje. - Iš tikrųjų aš svečiavausi visai ne pas mešką, o pas savo jaunystės laikų draugą, tuomet daug, netgi labai daug žadėjusį literatą, o dabar – briedžių, meškų, sabalų, voverių ir kitų taigos keturkojų medžiotoją bei žvejį Antaną Vaišnorą, kuris jau keturiasdešimt metų gyvena Evenkijoje, ant srauniosios Tunguskos kranto, ir tiek pat metų ilgisi Lietuvos". Taip draugo pasakojimai apie Taigoje patirtus nuotykius, mešką, kuri yra pats grėsmingiausias žvėris, rašytoją užvedė parašyti knygą, juolab pavadinimas „Svečiuose pas mešką" tuoj pat užsifiksavo ir nedavė ramybės. Vėliau atsitiktinė knyga apie tremtinių prisiminimus, perskaitytos istorijos, ilgas domėjimas tuo, skaitymas, padėjo atsirasti naujai knygai, kurioje daug autentikos, tikrų tremtinių prisiminimų. „Beje, knyga taip ir pasisuko visai kita kryptimi, nes draugo žadėtų prisiminimų, užrašytų nuotykių nesulaukiau – būtų buvusi daugiau nuotykių knyga", - tarsi teisinasi V. Račickas.

Knygą sudaro dvidešimt apsakymų. Rašytojas planuoja, kartodamas knygos tiražą, papildyti dar naujomis istorijomis, nes medžiagos yra labai daug. O mokytojas Stepas Eitminavičius linkėjo jaunimui, nepamiršti bei ateityje galbūt ir ekranizuoti knygą.

Dainora Narkūnienė