Lietuvos aklųjų bibliotekos paslaugų punktas Utenoje

Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje atidarytas Lietuvos aklųjų bibliotekos paslaugų punktas, kuris suteikia galimybę skaitymo sutrikimų turintiems uteniškiams nevaržomai naudotis jų poreikiams pritaikytais leidiniais ir informacija.

Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB) – tai valstybinės reikšmės biblioteka, skirta žmonėms, turintiems regos ar kitą negalią, dėl kurios jie nepajėgia skaityti įprastų leidinių. Tai vienintelė Lietuvoje biblioteka, leidžianti leidinius specialiųjų poreikių turintiems vartotojams. LAB aptarnauja skaitytojus Vilniuje esančioje centrinėje bibliotekoje, penkiuose filialuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose ir 64 paslaugų punktuose visoje Lietuvoje. Utenoje taip pat atidarytas 65 – jubiliejinis punktas.

„LAB iš tiesų tarnauja visos Lietuvos skaitymo sutrikimų turinčius žmones, kurie turi regos negalią arba kitą negalią, dėl kurios negali skaityti įprastų leidinių. Mes teikiame šiuos punktus, kad jie būtų kuo arčiau žmonių, kurie gyvena mažesniuose miestuose ir miesteliuose, rajonuose, kad žmonėms būtų kuo patogiau naudotis  LAB paslaugomis ir produktais, kuo arčiau namų, vietos, kur jie lankosi. Siekiame kuo didesnio patogumo vartotojui,- teigia Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Rasa Januševičienė. - Su skaitymo sutrikimais turinčių žmonių Lietuvoje yra kiek problemiška situacija, kadangi skaitymo sutrikimai nelaikomi oficialia negalios rūšimi, kaip antai, regos negalia. Jei greitai galima identifikuoti žmogų, kuris turi kažkokią oficialią negalią turintį pažymėjimą, tai skaitymo sutrikimus identifikuoti būtų labai sudėtinga, bet su mokytojų, pedagogų pagalba ir gydytojų pažymomis, mes galime teigti, kad tokios paslaugos reikalingos, jie negali naudotis kitais leidiniais".

Šia paslauga gali naudotis garbaus amžiaus senjorai, kurie dėl amžiaus nebegali skaityti, o su gydytojo pažyma galės naudotis specialiųjų formatų leidiniais. Taip pat laikiną negalią turintys žmonės, kurie sveiksta po operacijos: negali laikyti knygos rankose, vartyti, gulintys ligoninėje. Ir skaitymo sutrikimų turintys  vaikai, kurie pedagogų ir gydytojų, galbūt logopedų rekomendacija pravertų specialiųjų formatų leidiniai.

LAB yra didžiausia specialiųjų formatų leidinių leidėja ir šiuo metu leidžia visus egzistuojančius specialiųjų formatų leidinius. Leidiniai pristatyti paslaugų punkto atidarymo metu - tai garsiniai leidiniai (knygos ir žurnalai), kuriuos skaitytojai labiausiai mėgsta visame pasaulyje, nes šiuos leidinius naudoti sąlyginai patogu, nereikia jokių įgūdžių. Dar leidiniai Brailio raštu (knygos ir periodika), taip pat leidiniai padidinto šrifto, kurie skirti silpnaregiams. Leidžiami studijoms, mokymuisi skirti leidiniai daugiafunkciniu formatu – jie labai patogūs, būtent besimokantiems ir studijuojantiems.

Leidiniai  periodiškai atnaujinami. Utenos punktas bendradarbiauja su  artimiausiu Panevėžio filialu, kuris ir kuruoja paslaugų punktą, nuolat atgabena naujus leidinius, atnaujina. Punkto vartotojai gali teikti pageidavimus bibliotekininkėms, kurios perduoda LAB.

Dainora Narkūnienė