Europos diena Utenoje

Gegužės 9 d. visa Lietuva šventė Europos dieną  – tai kasmetinė tarptautinė šventė, simbolizuojanti Europos taiką ir vienybę. Daug iniciatyvos ir  renginių pažėrė  Europe direct informacijos centras  Utenoje. Kokius renginius organizavo? Ką siekė ta diena atkreipti ar pažymėti?

Kalbinu  Europe direct informacijos centro Utenoje vadovę Sandrą Žvirblytę ir jai padėjusią bibliotekininkę Jurgitą Gudelienę pasidalinti renginių įspūdžiais ir rezultatais.

Ką simbolizuoja ši tarptautinė šventė?

Sandra: Šia švente norima paminėti Europos Sąjungos atsiradimą, Europos vienybę, tautų vienybę. Kiekvienais metais stengiamasi įtraukti kuo daugiau žmonių, kad jie pasijustų europiečiais. Pirmiausia Europos diena yra pasirinkta ne šiaip sau. Gegužės 9-ąją dieną Robertas Šumanas pristatė savo deklaraciją, kurioje ir atsirado vieningos Europos idėja. Europos diena dar vadinama Europos vienybės diena. Ją švęsti Europoje pradėta 1985-aisiais, o Lietuva prie šios šventės šventimo prisidėjo dar prieš įstodama į Europos Sąjungą, 2002-aisiais.

Kaip manote ar lietuviams tai didelė šventė?

Sandra: Europos dieną švenčiame daugiau nei dešimtmetį, bet nežinau, ar didelė šventė. Daugelis šią šventę žino, dalyvauja jai paminėti skirtuose renginiuose: daugelyje miestų ir miestelių jaučiama šventiška atmosfera.

Jurgita: Dėl Europos dienos šventimo yra įvairių nuomonių: jaunesni žmonės šią šventę mato visai kitaip nei vyresnieji. Jei mes kalbėtume su septyniasdešimtmečiu ar vyresniu, jie gegužės 9-ąją žino kaip Pergalės dieną, taigi, jie mato visai kitus atspalvius, lyg vienos šventės pakeitimas kita. Tačiau, manau reikėtų susitelkti į dabartį, į aplinką, kurioje gyvename dabar. Jaunimas tikrai žino šią datą kaip Europos dieną. Šventė užaugs su žmonėmis.

Daug dirbote, norėdamos gražiai paminėti Europos dieną. Kas vyko?

Sandra: Turbūt nepameluosiu sakydama, kad Utenoje Europos diena virto Europos savaite. Visas veiklas ir renginius sudėti į vieną dieną būtų buvę labai sudėtinga. Šiemet prie Utenos prisidėjo ir Užpalių biblioteka, miestelis. Jaunimui rengėme paskaitas apie savanorystę, su Utenos A. ir M. Miškinių bibliotekoje savanoriaujančia Cristina iš Ispanijos., A. Šapokos gimnazijos debatų klubas surengė diskusiją, kurios tema pasirinko A. Mamontovo žodžius „Savanorystė – tai būdas pajausti gyvenimo skonį". Užpaliuose lankėsi kraštietis, karjerą pradėjęs Danijoje, garsus virtuvės šefas Deivydas Praspaliauskas. Šventę užbaigė koncertai: Užpaliuose svečiavosi modernizuoto folkloro grupė „Kitava", Utenoje koncertavo Ieva Narkutė.

Kaip jaučiatės? Ar patenkintos gegužės 9 d. renginio rezultatais, žmonių aktyvumu?

Jurgita:  Dalindamasis įspūdžiais, norėčiau pasidžiaugti šeštadienio oru. Visus susirinkusiuosius džiugino Utenos kultūros centro popchoro „DECIMA" atlikėjai (vad. G. Kapčiuvienė), Dauniškio gimnazijos vokalinė grupė „Vivo" (vad. A. Skėrienė), savo autorines dainas atliko Rita Mikužytė, televizijos projektų dalyvė Ugnė Audzevičiūtė ir, žinoma, visų laukta, garsi atlikėja Ieva Narkutė, kaip pati sakė ‚,ne pirmą kartą Utenoje besilankanti, tačiau pirmą kartą lipanti ant scenos". Taip pat vaikai šokinėjo batute, vaišinosi saldumynais, Cafe Ole kava ir kitais gėrimais. Rezultatu esame patenkintos – žmonių buvo nemažai. Renginio metu pastebėjome, kad žmonės keitėsi. Į mažųjų pasirodymą gausiai susirinko tėveliai ir seneliai. Vyresniųjų atėjo paklausyti draugai, o į Ievos Narkutės pasirodymą rinkosi  jaunimas.

Sandra: Manau, reikėtų pasidžiaugti, kad surengėme piešinių konkursą, kurio metu vaikų prašėme pasvajoti, ką jie veiks 2025-aisiais. Keista, kad vaikai savo svajones siejo su darbu. Piešiniuose matėme grožio salonus, mokslo laboratorijas. Vienas iš piešinių konkurso dalyvių, kaip tik gegužės 9-ąją šventė savo gimtadienį, taigi, jį ne tik apdovanojome už dalyvavimą piešinių konkurse, bet ir su gimtadieniu. Labai smagu, kad jis su šeima ir visa gimtadienį švenčiančia kompanija atvyko atsiimti prizo. Taip pat norėtume padėkoti Eurodesk Lietuva Utenoje atstovybės savanorėms, kurios prisidėjo prie šventės organizavimo: dalino informacinius lankstinukus apie Europos Sąjungą, mažus ir didelius džiugino balionais ir vėliavėlėmis.

Minint Europos dieną, kai kurie miestai akcentavo ir norėjo atkreipti dėmesį į tam tikrus dalykus – Druskininkai šią dieną paskyrė tolerancijai, Kaunas – savanorystei, prezidentė taip pat pasisakė už savanorystės idėją Lietuvoje. Koks buvo jūsų šventės devizas, dėmesį kam?

Sandra. Į vieną dalyką tikrai nesikoncentravome, stengėmės žiūrėti plačiau. Kalbėjome apie savanorystę, stengėmės paliesti ir šių metų temą – Europos metus, skirtus vystymuisi ir pagalbai skurstančioms šalims. Kvietėme laikyti Europos egzaminą

Kaip manote, gal reikėtų įtraukti daugiau jaunimo šiai šventei organizuoti?

Kiek galėjome, stengėmės įtraukti. Ypatingai daug prisidėjo Eurodesk Lietuva Utenoje atstovybės savanorės. Taip pat norėtume padėkoti visiems partneriams, kurie vienokiu ar kitokiu būdu prisidėjo prie šventės organizavimo bei dalyvavusiems ir šventusiems Europos dieną kartu.

Parengė Dainora Narkūnienė