Vasarą skaityti gera

Atėjus vasarai, kuomet dienos tampa ilgos, o saulė džiugina bene kasdien, kiekvienas žmogus pasineria į atostogų nuotaiką, kuomet norisi skirti daugiau laiko sau bei poilsiui. Šiuo laikotarpiu Jūsų atostogas gali papildyti knygos, kurios padeda ne tik atsipalaiduoti, bet ir pasinerti į įvairiausias istorijas, o jei lauke lietus nukeliauti net į karščiausius pasaulio kampelius.

Kodėl verta skaityti knygas

Skaitytojui knygos padeda ne tik žvelgti į gyvenimą kitomis akimis, bet ir ugdyti vidinį pasaulį, praplėsite žodyną, vaizduotę, jos įkvėps naujiems pokalbiams ir diskusijoms. Karantino metu, daugelis iš naujo atrado šią veiklą, taigi nepaleiskite jos ir vasarą!

Kaip išsirinkti sau tinkamą knygą

Išsirinkti tinkamą knygos žanrą gali tapti tikru iššūkiu, tačiau nereikia nuleisti rankų! Pirmiausia pabandykite atsižvelgti į Jūsų žiūrimų filmų, televizijos laidų, serialų žanrus, atkreipkite dėmesį į Jus dominančias pokalbių, straipsnių temas. Juk jeigu jums patinka fantastiniai filmai, greičiausiai patiks ir šio žanro knygos. Rekomenduojame pasidomėti, kokios knygos šiuo metu yra populiarios, tačiau apgailestaujame jei bibliotekoje ne visada jas turėsime, ar teks palaukti, tačiau visuomet knygą galite rezervuoti. Lankytojams, kurie moka anglų kalbą siūlome apsilankyti tinklalapyje  www.goodreads.com, kuriame rasite geriausiai įvertintas knygas, skaitytojų atsiliepimus. Taip pat laukiame Jūsų bibliotekoje, kurioje visada padėsime išsirinkti Jūsų pomėgius atitinkančią knygą, o prieš apsilankymą galite pasižiūrėti mūsų rekomenduojamų knygų sąrašą.

Šią vasarą bibliotekininkės Jums rekomenduoja:

Knygos mažiesiems:

„Tapukas ir emocijų kuprinė" (M. Žiūkaitė) – istorijos veikėjas tapukas Mopis siuva batus ir turi nepaprastą kuprinę. Į kurią, kai užsinori, sukiša visas savo emocijas. Smalsu kodėl? Kviečiame skaityti 3-6 metų vaikams. Svarbu – knygelėje pasakojama apie emocijas ir jų svarbą kiekvienam.

Populiarumo neprarandančios D. Bisseto istorijos trijų dalių knygose „Aukštyn kojom" – autorius kviečia susipažinti su nepamirštamais pasakų herojais, patirti keisčiausius ir linksmiausius nuotykius, ir gyventi, sapnuoti aukštyn kojom! Šio rašytojo knygos, taip pat įtrauktos ir į rekomenduojamų knygų sąrašą pradinukams.

Gal vaikui esančiam šalia jūsų patinka drakonai ir šokoladas?! Knyga „Drakonė šokoladine širdimi" (S. Burgis) kaip tik jam!Tai istorija apie  drakonę Avantiūrinę, kuri paragauja užburto šokolado, kuris paverčia ją žmonių mergaite. Galbūt dėl tokio nuostabaus dalyko kaip šis saldėsis verta būti žmogumi ir patirti daugybę nuotykių? Rekomenduojama skaityti pasigardžiuojant mėgstamu šokoladu.

Knygos paaugliams:

„Gegutės daina" (F. Hardinge) –istorija apie vienuolikmetę mergaitę Trisę, kuri po nelaimingo atsitikimo tapo labai keista: jaučia nuolatinį alkį, neatsimena daug dalykų iš savo gyvenimo. Literatūros kritikai pažymi, kad šią knygą galima vadinti siaubo romanu. Tai knyga dėl kurios verta nemiegoti.

„Juodavandeniai" (I. Zarambaitė) –2021 metais ši knyga paauglių kategorijoje laimėjo Metų knygos apdovanojimą ir buvo pripažinta skaitytojų mylimiausia. Tai paslaptinga ir įtraukianti istorija, kurioje autorė nagrinėja skaudžius, tamsius dalykus, su kuriais susiduria ir išgyvena paaugliai: asmenybės brendimas, intrigos draugų rate, psichotropinių medžiagų vartojimas, kūno kultas ir kt. Tačiau juk kiekvienoje tamsoje galima išvysti šviesą!

„Nakties dienoraštis" (V. Hiranandani) – jautrus, šiltas ir kartu skaudus indų mergaitės pasakojimas apie savo šeimą, jos istoriją, kai per naktį teko tapti pabėgėliais. Dienoraščio puslapiuose Niša vaizduoja savo nestandartinę šeimą, fiksuoja istorinius įvykius, išlieja savo nerimą ir jausmus. Pažintis su kita kultūra plačiau atveria pažinimo ir supratimo duris.

Knygos suaugusiems, mėgstantiems pažintinę-informacinę literatūrą:

„Psichoanalitikė kalbasi su Marina Abramovič" (J. Fischer) – šis kūrinys puikiai tinka besidomintiems psichoanalize ir menu. Knygoje pateikiami išskirtiniai, gilūs pokalbiai su Marina Abramović. Autorė pritaikydama psichoanalizę ieško gelminių menininkės ir jos kūrybos jungčių, tokia reta ir išskirtinė prieiga padės pažinti neregėtas M. Abramović puses.

„Nepaprastas paukščių gyvenimas" (P. J. Dubois ir E. Rousseau) – paukščius galime vadinti mažaisiais dangaus filosofais. Jų elgesyje galime atrasti gyvenimiškų patarimų, įkvėpimo ir išminties. Knygoje atrasite dvidešimt dvi pamokas ir nuostabius iliustratorės Joannos Lisowiec įvairių rūšių paukščių piešinius

„Apie ungurius ir žmones: mįslingiausios pasaulio žuvies istorija" (P. Svensson) – dar viena knyga įkvėpta mus supančio gyvūnijos pasaulio. Ji patiks visiems mėgstantiems filosofinę literatūrą. Skaitydami analizuosite žmogaus būtį, per filosofinius apmastymus apie mažiausiai ištirtą, šalia gyvenančią, paslaptingiausią žuvį – europinį ungurį.

Knygos suaugusiems mėgstantiems grožinę literatūrą:

„Paskutinis žaliuojantis slėnis" (M. Sullivan) – tai knyga visiems mėgstantiems tyrinėti istorinius įvykius. Knygoje, remiantis atliktais interviu ir kruopščiais tyrimais, autorius įtraukia skaitytojus į vokiečių gyvenimą, kurie nors ir nedalyvavo kare, bet turėjo pakelti svetimos kaltės naštą Antrojo pasaulinio karo metais.

„Po magnolijomis" (T. I. Lowe) – šioje gyvenimiškoje knygoje kiekvienas skaitytojas atras save. Ši istorija perkels į paprastos JAV pietuose gyvenančios šeimos pasaulį. Tekste sprendžiamos įvairios, kai kurios ir daugeliui pažystamos problemos: praradimai ir sielos tvirtybė, tikrosios vertybės. Keliami rasinės nelygybės, diskriminacijos, Holokausto, psichikos ligų ir kiti klausimai.

„Nakties paukštė"  (J. Mo) – jeigu mėgstate įtemptą detektyvų žanrą, šis skandinaviškas kūrinys skirtas Jums! Pagrindinės veikėjos Hanos tėvas nuteistas už žmogžudystę, kai jai buvo tik devyniolika. Prispausta mažame miestelyje paskleistų apkalbų ir gėdos ji pabėgo. Nors prisiekė niekada negrįžti, likimas nusprendė kitaip. Kas pakeitė merginos sprendimą atrasite perskaitę šį tamsų romaną.

Primename, jog vyksta skaitymo iššūkis „Vasara su knyga"

Ar kada bandėte savo vaikus sudominti knygų skaitymu? Jei bandėte ir nepavyko, turime jums gerą išeitį!

Vasarą nepamiršti skaityti knygų ragina Lietuvos bibliotekos, kviečiančios dalyvauti jau septintame skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga". Nuo birželio 1 d. iki rugpjūčio 31 d. vykstanti skaitymo akcija ragina dalyvauti įvairaus amžiaus skaitytojus, o vėliau dalyvių laukia netgi  prizai! Kviečiame plačiau pasiskaityti: https://vasarasuknyga.lt/

Parengė: Jurgita Gudelienė, Beatričė Navarskaitė ir bibliotekos savanorė Odilija Bernotaitė