10-oji Aukštaitijos literatūrinė vasara

Birželio 11-12 dienomis, po trejų metų pertraukos įvyko 10-oji, jubiliejinė, tarptautinė poezijos šventė – Aukštaitijos literatūrinė vasara „...ir saulas diementas žėruos..." (A. Miškinis). Šiais metais savo eiles Utenos regiono gyventojams dovanojo poetai iš Latvijos Sakartvelo, Lenkijos ir Lietuvos.

Šventės dalyvių kelionė prasidėjo nuo pažinties su Ignalinos rajonu. Stripeikių kaime, senovinės bitininkystės muziejuje dalyviai susipažino su amato subtilybėmis, iš arti stebėjo dirbančias bites ir mėgavosi lietuviškomis gėrybėmis – varškės sūriu, šviežiu medumi ir ką tik nuskintų vandeninių mėtų arbata. Kelionė tęsėsi iki Palūšės kaimo, kuriame svečiai aplankė Palūšės bažnyčią, klausėsi jos istorijos ir mėgavosi atsiveriančiais ežerų krašto vaizdais.

Atvykę į Ignaliną ant Paplovinio ežero tilto susirinkusiems skaitė savo eiles. Renginį vedė žurnalistė, rašytoja Gintarė Adomaitytė. Vakaro metu, žiūrovai klausėsi poetų Grzegorz Jędrek ir Annos Goławskos iš Lenkijos, Emijos Grigorjevos iš Latvijos, Giorgi Zanguri ir Irmos Beridze iš Sakartvelo, taip pat Lietuvos poetų: Reginos Katinaitės-Lumpickienės, Viktoro Rudžiansko, Ievos Rudžianskaitės, Mariaus Buroko, Jurgos Jasponytės, Rūtos Mikulėnaitės-Jonuškienės, Tomo Vyšniausko, Benedikto Januševičiaus, Vlado Braziūno. Renginyje muziką dovanojo aktorius, dainų autorius ir atlikėjas Giedrius Arbačiauskas.

Sekmadienį popiet visus poezijos mylėtojus šventė sukvietė į Juknėnų kaimą, Antano ir Motiejaus Miškinių etnografinę sodybą. Kaip ir kiekvienais metais, čia buvo įteikta Antano Miškinio literatūrinė premija, tačiau šiemet ši akimirka buvo ypatinga, nes premija įteikta jau jubiliejinį, 20-ąjį kartą. Pirmąjį kartą per šventės istoriją, buvo įteiktas A. Miškinio literatūrinės premijos simbolis – varna (aut. tautodailininkas Henrikas Zakarevičius). Šiais metais literatūrinės premijos laureatu už aukštaitiškos dvasios puoselėjimą poezijos knygoje „Iš gervių" tapo poetė Ieva Rudžianskaitė. Laureatei diplomą įteikė Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas, o naują simbolį – varną – 2012 m. premijos laureatas Marius Burokas. Kodėl pasirinkta būtent varna, pasakojo Utenos savivaldybės meras. „Poetui šis paukštis buvo įdomus ir ypatingas, savo eilėse jis išskiria varnos ištikimybę. Kiekvienas poetas, kūrėjas ir žmogus turi savyje nešiotis šią ištikimybę apie kurią savo eilėraščių rinkinyje „Varnos prie plento" rašo A. Miškinis". Laureatę Ievą Rudžianskaitę sveikino Seimo narys Edmundas Pupinis, šeimos nariai, o simbolinį ąžuolo lapų vainiką uždėjo muziejininkė Rimanta Gaidiėnė, tradicinę laudaciją skaitė Tomas Vyšniauskas. Po apdovanojimų tęsėsi poezijos skaitymai, kuriuos vedė Regina Katinaitė-Lumpickienė ir Erikas Druskinas, naujus eilėraščius skaitė užsienio ir Lietuvos svečiai, kuriuos papildė tėčio Povilo Girdenio ir sūnaus Julijaus muzikinė grupė „Plieninės varlės".

Baigiamasis šventės renginys vyko Utenos Antano ir Motiejaus Miškinių viešojoje bibliotekoje, kur tęsėsi eilėraščių skaitymai, skambėjo užburianti Baltijos gitarų kvarteto muzika ir susirinkusieji galėjo dalyvauti loterijoje, kurioje buvo padovanoti keturi kvietimai į pasirinktą koncertą Paliesiaus dvare.

Dėkojame svečiams, poetams iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Sakartvelo už nepakartojamas ir įsimintinas akimirkas, taip pat atlikėjams už paliečiančius muzikos garsus.

Beatričė Navarskaitė