Jau prasidėjo ETNO dienos Utenoje!!!

Utenoje prasidėjo Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos Aukštakalnio padalinio organizuojamo, Lietuvos kultūros tarybos dalinai finansuojamo projekto „ETNO dienos Utenoje" renginių ciklas. Šis projektas šiuolaikinėmis formomis supažindina su lietuvių etnine kultūra, lietuvišku fokloru įvairiose viešosiose erdvėse.

Birželio 16 d. 15 val. Utenos Vyžuonos parke vyks sutartinių mokymai „Sutartinių gausmas" su etnomuzikologe Dalia Magyliene. Visi norintys galės pasimokyti sutartinių, kurios yra itin archaiško mūsų kultūros paveldo dalis. Dalyviai išmoks skirtingų sutartinių rūšių, giedos keliomis grupėmis. Visi galės pajusti teigiamą ritualinio sutartinių atlikimo poveikį, patirti kaip skiriasi sutartinės kituose regionuose.

Birželio 21 d. 14 val. Utenos „Pokšt" jaunimo erdvėje pakviesime jaunimą į kūrybinesdirbtuves „Miesto folkloras. Graffiti kaip bendravimo būdas", kur sužinosime apie Graffiti istoriją Lietuvoje ir pasaulyje, Graffiti reikšmę šiuolaikiniame mieste, šio meno įtaką asmenybės augimui. Dalyviai išmoks įvairių Graffiti piešimo technikų: automatinio piešimo, piešimo viena linija, piešimo užmerktomis akimis ir tt., Piešime graffiti ant sienos. Užsiėmimus ves tapytojas, grafikas Aleksandras Nazimovas.

Liepos 2 d. nuo 10 val. ryto pakviesime į visos dienos ekskursiją šeimai „Kunigaikščio Utenio legenda" su archeologu profesoriumi Vykintu Vaitkevičiumi, aplankysime Pakalnių piliakalnį, alkakalnį, šventą ąžuolyną, Narkūnų piliakalnį, Laimės slėnį, Sveikatos versmę, ant piliakalnių kartu su Utenos sutartinių giedotojų grupe „Sėdauta" pagiedosime sutartinių, pasivaišinsime suneštinėmis vaišėmis.

Rugsėjo 3 d. 14 val. Utenos Aukštakalnio bibliotekoje Etnoterapija su psichologe Austėja Čepuliene, pakviesime į grupinį etnoterapijos užsiėmimą. Etnoterapija – dar mažai žinoma psichoterapijos ir lietuvių liaudies folkloro jungtis, kuomet užsiėmimo metu giedamos sutartinės ir liaudies dainos, patiriamas liaudies dainų teigiamas poveikis psichikai, dalinamasi, kokius vaizdinius, jausmus sukelia pats dainavimas, kokias vaizduotės gelmes pažadina, kaip veikia, atskleidžia kūrybiškumą, dalyviai kalbėsis apie liaudies dainų prasmes, vaizdinius ir turinį. Tai puikus būdas geriau pažinti save, atsipalaiduoti, patirti kažką nauja.

Rugsėjo 16 d. 12 val. Utenos Aukštakalnio bibliotekoje vyks muzikinėedukacija vaikams – „Aukštaitijos krašto liaudies muzikos instrumentai", kurią ves muzikologė Rima Garsonienė. Vaikus nuo penkerių metų pakviesime susipažinti su Aukštaitijos krašto liaudies muzikos instrumentais: cimbolais, akordeonu, kanklėmis, didelį dėmesį skirsime grojimo mažuoju būgneliu tradicijai. Vaikai galės išbandyti šiuos muzikos instrumentus, išmoks visi kartu sugroti bendrą kūrinį.

Rugsėjo 23 d. 16 val. Utenos A. ir M. Miškinių bibliotekos konferencijų salėje vyks poezijos ir muzikos renginys „Folkloro sąsajos kūryboje" su poete Jurgita Jasponyte, ir muzikos kūrėja, antropologe Vaiva Aglinskas. Kūrėjos pasidalins , kaip įvairūs etno pasakojimai, dalis folkloro ateina į jų kūrybą, kaip kūryboje naujai suskamba folkloras. Jurgita skaitys ir savaip atliks savo eilėraščius, Vaiva dainuos savo senelio lietuvių išeivio poeto Kazio Bradūno eilėraščius, pagal juos Vaiva iki šiol kuria muziką.

Spalio 7 d. 16 val. Utenos kraštotyros muziejuje vyks paskaita „Užkalbėjimų tradicija" ir filmo „Lietuvių tikėjimai ir žinios apie sveikatą" peržiūra, pokalbiai su etnologe Rita Balkute. Paskaitos metu susipažinsime su iki šiol gyva žodinės magijos tradicija – užkalbėjimais, filme išgirsite apie senuosius lietuvių papročius, įgysite daug naudingų liaudies medicinos žinių.

Spalio 21 d. 12 val. Utenos Aukštakalnio bibliotekoje vyks kūrybinėsdirbtuvės vaikams „Kanklių paslaptys" su tradicinių instrumentų meistru Skalmantu Barkausku. Mažieji dalyviai sužinos kaip ir kada atsirado kanklės, kaip jos gaminamos, galės pasimokyti groti. Taip pat pasigamins kanklėms pritariantį instrumentą – birbynėlę.

Daugiau informacijos apie renginius facebook paskyroje Aukštakalnio biblioteka, tel. 864 851718