Knygos „Nugalėsim arba mirsim. Nepriklausomos Lietuvos husarai" pristatymas

2022 m. vasario 1 d. 17 val. Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos konferencijų salėje susitikimas su Vytauto Didžiojo karo muziejaus muziejininku, istoriku Mindaugu Tamošiūnu, jo knygos „Nugalėsim arba mirsim. Nepriklausomos Lietuvos husarai" pristatymas.

Susitikimo metu Jūsų lauks ne tik pirmųjų husarų kūrimosi Žaliakalnio šlaituose vaizdai, bet ir gyvai papasakotos karštos kovos bolševikų, bermontininkų ir lenkų frontuose, husarų vadų portretai.

„Šios temos pasirinkimo ištakas galima sieti su mano seneliu, kuris tarnavo Pirmosios Lietuvos Respublikos husarų pulke. Kai buvau mažas vaikas ir istorija dar pernelyg nesidomėjau, kaime užtikau senų nuotraukų albumą, kuris priklausė mano seneliui. Bevartydamas albumo puslapius, pamačiau sudominusias fotografijas, kuriose senelis sėdi ant gražaus balto žirgo. Ta žmogaus ir žirgo kombinacija savaime sukėlė pagarbą, kaip ir kiekvienam kitam ją pamačiusiam", - sako knygos autorius M. Tamošiūnas.

Knygoje gyvai, įtraukiamai ir protarpiais šmaikščiai pasakojama apie tarpukario Lietuvos husarus. Iš akių neišleidžiamas husarų vaidmuo atkariaujant Klaipėdos kraštą bei dalyvaujant Lietuvos politikos peripetijose. Sodriai ir gyvai, be nutylėjimų tapomi husarų vadų portretai. Atskleidžiama ir tragiška husarų pulko baigtis 1940 m., pavienių buvusių husarų likimai partizanų gretose. Knyga užbaigiama optimistine gaida – Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko įsteigimu. Šis pulkas tebetęsia tarpukario husarų tradicijas bei perėmė atkurtą husarų pulko vėliavą.

Apie autorių
Mindaugas Tamošiūnas – Vytauto Didžiojo universitete baigė istorijos bakalauro ir žurnalistikos magistro studijas. Nuo 2015 m. dirba Vytauto Didžiojo karo muziejuje.

Įėjimas su galimybių pasu, būtina dėvėti respiratorių. Renginio metu bus galima įsigyti knygą. Maloniai kviečiame!