Utenos regiono bibliotekininkų pažintis su viena geriausių pasaulio bibliotekų

Rugpjūčio pabaigoje Utenos regiono viešųjų bibliotekų – Utenos, Zarasų, Ignalinos, Molėtų, Visagino ir Anykščių – bibliotekininkai buvo išvykę į kvalifikacinę kelionę.

Įvykdytas LBD Utenos skyriaus projektas „Mokomės iš geriausių ir kuriame ateities biblioteką – kvalifikacijos išvyka į Oodi (Suomija) biblioteką", dalinai remtas Lietuvos kultūros tarybos. Projekto tikslas – supažindinti Utenos regiono savivaldybių viešųjų bibliotekų darbuotojus su pažangiausiomis bibliotekų vystymosi tendencijomis, kaip panaudojant naujausias technologijas sukurti patrauklias erdves mokymuisi ir bendravimui. Sustiprinti bibliotekų darbuotojų kompetencijas, diegiant inovatyvias paslaugas gyventojams.

Naujoji centrinė Helsinkio biblioteka „Oodi" atidaryta 2018 m. gruodžio 5 dieną, likus dienai iki Suomijos nepriklausomybės 101-ųjų metinių. Naujoji biblioteka (98 mln. Eur) – pagrindinis Suomijos nepriklausomybės 100-mečio projektas. Ją suprojektavo Suomijos architektūros firma „ALA Architects", laimėjusi tarptautinį konkursą „Oodi" iš pasiūlytų 544 dizaino darbų. Ji suprojektuota į konkurso kriterijus įtraukus visas gyventojų svajones. Beje, bibliotekos pavadinimą irgi sugalvojo miesto gyventojai („oodi" suomių kalba reiškia „odė"). Biblioteka pastatyta pačioje Helsinkio širdyje, priešais Parlamento rūmus. Greta rikiuojasi reprezentaciniai miesto kultūros židiniai – „Finlandia" koncertų salė, naujasis Helsinkio muzikos centras, Šiuolaikinio meno muziejus „Kiasma".
„Oodi" biblioteka – akį traukiantis pastatas su stiklo ir plieno konstrukcijomis bei mediniais fasadais. Energiją taupanti biblioteka yra įspūdinga Suomijos statybos vizitinė kortelė. Helsinkio miesto bibliotekos plotas – 17250 m². „Oodi" buvo pastatyta naudojant vietines medžiagas ir atsižvelgiant į vietines klimato sąlygas. Medinis fasadas yra padengtas 33 mm storio suomiškų eglių lentomis, sulietomis į plačią kreivę, kuri išplečia pastatą į išorę ir sukuria baldakimą virš Kansalaistori aikštės. Viršutinis baldakimo konstrukcijos paviršius buvo panaudotas kuriant didelę viešą terasą, iš kurios Helsinkio piliečiai gali žiūrėti tiesiai į Suomijos parlamento laiptus ir pagrindinį įėjimą. Terasa padvigubina bibliotekos lankytojams skirtos viešos lauko erdvės kiekį ir sukuria naują paskirties vietą, kur žmonės gali susitikti ir stebėti žemiau esantį miestą.
Pastatas turi tris įėjimus. Į viršutinius aukštus galima patekti eskalatoriumi, liftu arba spiraliniais laiptais dideliame vestibiulyje. Ant tris statinio aukštus jungiančių spiralinių laiptų liaudies balsą simbolizuojanti menininko Otto Karvoneno instaliacija „Dedikacija", tai įvairias žmonių grupes apibūdinantys žodžiai, kuriuos parinko viešoje apklausoje dalyvavę miestiečiai.

Dizainas padalija bibliotekos funkcijas į tris skirtingus lygius: aktyvųjį pirmąjį aukštą, išplečiantį vidinę erdvę į miesto aikštę; „Knygų rojų" viršutiniame lygyje; ir uždarą II aukštą, kuriame yra kambariai, skirti papildomoms bibliotekos paslaugoms. Rūsyje didelė erdvi patalpa skirta tualetams, kurie bendri visiems. Pirmajame aukšte stiklinės sienos sukuria prieinamumo įspūdį, o vidaus erdvė yra atvira visiems kiekvieną savaitės dieną. I a. informacijos stalas, Europos Sąjungos infostalas, transformuojama koncertų ir renginių erdvė, vietos poilsiui.

Čia įrengtas nacionalinio audiovizualinio instituto 250 m² ploto kinas „Kino Regina" – auditoriją primenanti erdvė, puikiai tinkanti paskaitoms, filmų peržiūroms ir įvairiems renginiams. Kavinė - restoranas su sėdimomis vietomis vasaros mėnesiais išsiplečia ir į aikštę.

II aukšte, vadinamame „Urban Workshop" – įvairaus dydžio daugiafunkciniai kambariai ir studijos bei praktikos kambariai, išdėstyti aplink užkampius ir kampus, esančius tarp plieninių konstrukcijų, skirti mokymuisi ir pomėgiams, erdvės, skirtos susitikimams.

Šiame aukšte „Oodi" siūlo daugybę profesionalių įrankių – nuo 3D spausdintuvų iki lazerinio pjaustytuvo, vinilo pjaustytuvo, lipdukų spausdintuvo, nepamirštant ir tradicinių amatų, tokių kaip siuvimo mašinų, nuo skirtų smulkiems taisymo darbeliams iki siuvinėjimo.

Puikiai įrengtose nuo garso apsaugotose studijose lankytojai gali kurti muziką, repetuoti, ir sėkmingai pristatyti gatavą produktą. Galima užsisakyti įvairių tipų studijas – nuo pianinų iki perkusinių, žaidimų kambarius. Studijose įrengtos individualios darbo vietos, stiprintuvai ir kita muzikos įranga. Turėdami bibliotekos bilietą skaitytojai gali skolintis instrumentus, tokius kaip gitaros, bosai ir sintezatoriai, arba naudotis jais vietoje.
II „Oodi" aukšte įrengti kambariai skirti skaitmeninių ir virtualių žaidimų mėgėjams ir tiems, kurie mėgsta stalo žaidimus. Kompiuteriniams žaidimams skirti kompiuteriai galingi ir tenkina pačių reikliausių žaidimų gerbėjų poreikius. O virtuvės studijoje galima mokytis gaminti. Organizuojama daugybė seminarų, mokymų.

III aukštas labiau primena mums įprastą biblioteką ir yra vadinamas „Knygų rojumi".Čia atsiveria didžiulis atviras 360 laipsnių panoraminis miesto centro vaizdas, o įspūdį sustiprina banguotos, debesis primenančios baltos lubos, pradurtos apvaliais stogo žibintais, aplinką puošiantys 8 dideli gyvi medžiai. Įvairios poilsio vietos, rami atmosfera kviečia lankytojus skaityti, mokytis, mąstyti ir mėgautis. Taip pat yra kavinė. Lankytojai gali išeiti į terasą su vaizdu į Kansalaistori aikštę. Galima atsinešti savo maistą ir organizuoti iškylą terasoje.

Tik trečdalis šios tradicinės bibliotekos elementų turinčios erdvės yra naudojama knygų fondui laikyti (fondas palyginti nedidelis – 100 000 egz.), tačiau dėl internetinių paslaugų ir knygų klasifikavimo robotų (beje, visa logistika įrengta rūsyje), vartotojams siūloma prieiga prie beveik 3,4 milijono knygų, kurias galima pristatyti į pastatą. „Oodi" tapusi pagrindiniu daug platesnės, paskirstytos bibliotekos sistemos aptarnavimo tašku, nes knygas skaitytojai gali ir gražinti iš visų Helsinkio bibliotekų.

 

Atskira erdvės dalis skirta vaikams ir kokybiškam šeimos laisvalaikio praleidimui ir bendrai veiklai, įrengta prieiga atvykti su vežimėliais.Vaikams organizuojama daug nemokamų renginių, tokių kaip lopšelinukų pasakos „Akimirkos", koncertai ir teminės dienos. Dauguma renginių organizuojami bendradarbiaujant su organizacijomis ir kitais vaikų kultūros srities profesionalais.

Geriausios modernistinės bibliotekos savybės suderintos su XXI amžiaus technologijomis sukuria neribotas galimybes Helsinkio miesto gyventojams. Per dieną bibliotekoje apsilanko vidutiniškai iki 6 tūkst. lankytojų.

Tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (IFLA) Pasaulio bibliotekų ir informacijos kongrese. Helsinkio centrinė biblioteka „Oodi" 2019 m. buvo išrinkta „Viešosios bibliotekos metų apdovanojimo laureate".

Įdomi ir naudinga užsienio kolegų patirtis, skatina tobulinti bibliotekų veiklą ir siekti pritaikyti gerąją patirtį.

Parengė Jolanta Lementauskienė, Regina Mikalauskienė

Nuotraukos Jolantos Lementauskienės ir Danutės Kiltinavičienės