Šešiolikai ruoniukų suteikti aukštaitiški vardai

Birželio 22 dieną, Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje pristatyta Lietuvos jūrų muziejaus paroda „Gyvybei – rūpestį", sukurta kartu su autoriumi, aktoriumi, dramaturgu Justu Terteliu. Pagrindinė parodos mintis – gyvūno ir žmogaus draugystė, jos atspirties taškas buvo knyga „Vandens gyvenimo linija".

Parodoje matomos dailininkės Elenos Maya'os iliustracijos su ruoniuko žinute žmonėms, taip pat galima pamatyti stendą su ruoniukų, kuriems šiais metai buvo suteikti vardai nuotraukomis, kiekvienam iš jų Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos lankytojai galėjo siūlyti aukštaitiškus vardus.

Lietuvos jūrų muziejus jau keturis dešimtmečius gelbėja Baltijos jūros pilkųjų ruonių jauniklius. Šiemet muziejus priglaudė net šešiolika ruoniukų, kurie atgabenti iš viso pajūrio: Būtingės, Šventosios, Palangos, Karklės, Melnragės, Nidos, Juodkrantės. Gyvūnai buvo atvežti nusilpę, apkandžioti gyvūnų, sužaloti, tačiau nuostabių Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojų dėka ruoniukai atsigavo ir su jais gali susipažinti lankytojai.

Akcija „Išrink ruoniukui vardą" gimė jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjui, Arūnui Grušui, kuomet augant pamestinukų skaičiui darbuotojai nebesugalvojo naujų vardų. Tuomet buvo pasiūlyta kreiptis į skirtingų regionų Lietuvos gyventojus. Praėjusiais metais, kai ši akcija buvo vykdoma pirmąjį kartą ruoniukams buvo suteikti žemaitiški vardai. Renginio metu Jūrų muziejaus edukatorė, Ieva Jašinskienė atskleidė, kad kitais metais šis ruoniukų vardų konkursas keliaus į Dzūkiją. Renginyje buvo atskleista, kokiais aukštaitiškais vardai pavadinti ruoniukai ir apdovanoti krikštatėviai. Šiais metais, muziejininkai išrinko šiuos vardus: Broškė, Cukerka, Cviekas, Gaspadorius, Gastinčius, Guzikas, Iškadnykas, Kujelis, Spotkelis, Ulas, Unarava, Unčiakas, Untaniukas, Zabova, Zbitka, Žiužis.

„Čia kartais būna ramu" tokiais žodžiais prasideda garsinė knyga „Vandens gyvenimo linija", kuri taip pat pristatyta renginio metu. Knyga sukurta trijų menininkų Justo Tertelio, dailininkės Elenos Maya'os ir papildyta Ritos Mačiliūnaitės-Dočkuvienės sukurtu garso takeliu. Knyga buvo išrinkta tarp Geriausių 2020 PAŽINTINIŲ knygų vaikams ir paaugliams, ji parengta bendradarbiaujant su Lietuvos Jūrų muziejaus specialistais. Knygoje pasakojama apie gyvenimą Baltijos jūroje iš naujos, inovatyvios pusės, istorija pateikiama ruoniuko akimis, skaitytojui pasakojama, kaip atrodo vandens ir dangaus linija, koks gyvenimas virš ir po ja. Tai knyga kuri atkreipia dėmesį ir parodo, jog kad ir kur gyventumėme, turime galvoti, ką galime pakeisti ir kaip padėti gyvūnams, sakė knygos autorius. Ši iliustruota, garsinė knyga yra skirta kiekvienam iš mūsų, ji priverčia sustoti, susimastyti, išgirsti, įsigilinti ir suprasti, kas vyksta gyvūnijos pasaulyje ir kodėl mes turime jiems padėti.

Parengė Beatričė Navarskaitė