Henriko Orakausko piešinių paroda

Nuo kovo 15 d. iki 28 d. Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos ekranuose bus eksponuojama Henriko Orakausko piešinių paroda „Veidai iš mano vaikystės". Paroda veiks nuo 18 val. iki 9 val.

Nuostabios gamtos apsuptas Vyžuonų miestelis tuo metu gyveno savo sudėtingą, pilną nepriteklių, dažnai tragikomišką, tačiau vaikams nuostabiai spalvingą gyvenimą. Nors tėvai vengė kalbėti apie represijas ir trėmimus, sodybviečių likučiai ir jau sulaukėję sodai vaikų buvo lankomi, o neprižiūrėtų sodų vaisiai vis dar buvo skanūs.

Tarp asmeninių pergalių ir dvasios nuopuolių prisotinto gyvenimo stebėtojų ir dalyvių buvo rašytojai. Sunkiai pakeliama gyvenimo tikrovė ne tik giliai žeidė, o kai kuriems vėliau subrendusiems kūrėjams taip ir liko sieloms nepakeliama našta. Skaudūs vaikystės išgyvenimai be galo jautriai aprašyti B. Radzevičiaus autobiografiniam romane „Priešaušrio vieškeliai". Dauguma to meto šeimų vertėsi labai sunkiai, tad vaikai turėjo darbinių įsipareigojimų pagelbėti tėvams, tiek ir kolūkyje. Iš to ūkinio absurdo gelbėjo gamta. Lydekio ežeras rėmėsi į veikiantį vandens malūną. Vyžuonos upė dalino miestelį į dvi dalis ir pavinguriavusi už miško, lankose liejosi į Šventąją. Tą žavingą atkarpą nuo pamiškės iki Šventosios, įtariu, buvo nusavinę jaunieji Antanas Masionis ir Bronius Radzevičius. Poetiškos natūros jaunuoliai gamtoje ieškojo jiems būtinos priebėgos, kuri taptų jų sielų užuovėja. Gimtinės, peizažas užpildytas tokia įvairove jaudino ir įkvėpė juos apie tai ir rašyti. Susižavėjimo gimto krašto gamta sklinda ir žurnalisto ir rašytojo Leonardo Grudzinsko kūryba.

Laikas – Pirmoji pokario karta. To meto vaikų reflektuojamas kasdieninis gyvenimas ir bandymas po 30-40 metų tuos prisiminimus išpiešti nors fragmentiškai.

Erdvė – Vyžuonų miestelis Utenos rajone regimas tarsi iš paukščio skrydžio.