Kraštovaizdžiai „Ir gražus gi kraštas mūs gimtasis..."

O kad tuo įsitikintumėte Zarasų ir Utenos viešosios bibliotekos vėl kviečia lankytojus į naują interaktyvų gimtojo krašto pažinimo turą. Užsidėję virtualios realybės akinius dabar galėsite pakeliauti po Zarasų ir Utenos rajonų kultūrinio kraštovaizdžio objektus, išgirsti spalvingomis legendomis apipintas jų atsiradimo istorijas.

Dar mokykliniame suole sužinome, kad svarbiausi Lietuvos kultūrinio kraštovaizdžio objektai yra sakraliniai statiniai, dvarai, piliakalniai. Pastaruoju metu jie labai tyrinėjami, jais rūpinamasi. Zarasų ir Utenos rajonuose esančiose Sėlių ir Nalšios istorinėse žemėse yra nemažai įdomių vietovių, kuriose kadaise daug visko vyko. Jeigu būtų išlikę visi autentiški dvarai bei prie jų įkurti parkai su retais augalais arba dvarų kultūrinio gyvenimo archyvai, mes tikrai turėtume, į ką akis paganyti ir ką paskaityti. Deja, mūsų krašte išliko daugiau tokių vietų, kur buvo menami dvarai, išliko tik griuvėsių liekanų, mažai tyrinėtų piliakalnių ir... prisiminimų nuotrupų apie juos. Dėl to niekam neturėtų būti keista, kad norisi išsaugoti, aprašyti ir įamžinti tokias vietas, o šiuolaikinės technologijos suteikia tokių galimybių.

Zarasų ir Utenos viešosiose bibliotekose aktyviai veikia Šeimos skaitmeninių veiklų centrai. Jie buvo sukurti Latvijos-Lietuvos pasienio regiono bendradarbiavimo projekto įgyvendinimo metu. Praeitais metais projekto metu sukurtas paslaugas papildėme nauju interaktyviu dviračio turu. Dabar kiekvienas gali sėsti ant šio dviračio, ir, mindamas pedalus, pažinti senesnes Zarasų ir Utenos miestų gatves.

Besibaigiant šiems metams siūlome dar vieną naują paslaugą – virtualų turą kultūrinio kraštovaizdžio istorijoms prisiminti. Parinkome ir primirštus, ir lankomus objektus, išsibarsčiusius abiejuose rajonuose: tai Stelmužės, Raudinės ir Betiškių dvarvietės, Saldutiškio, Užpalių ir Utenos dvarai, Velikuškių, Kunigokalnio, Šeimyniškių, Narkūnų ir Taurapilio piliakalniai bei Lygumų akmuo.

Naujai sukurtas turas įdiegtas į jau bibliotekų turimus virtualios realybės akinius, kuriuos užsidėję ir sukdamiesi kėdėje apie 360 laipsnių ašį, galėsite iš naujo susipažinti su dvylika primirštų mūsų ir Utenos rajono kultūrinio paveldo objektų.

Senuose rašytiniuose šaltiniuose Zarasų kraštas pradedamas dažniau minėti kovų su Livonijos ordinu metu, todėl įdomu prisiminti, kaip tai susiję su Stelmužės ir Raudinės dvarais. O Betiškių pavadinimo šaknis „biec" yra ne lietuviškos, o sėliškos kilmės. Spėtina čia buvus bendros Biecių genties, o gal tai buvusi kunigaikščio vardu Biecys valda?

Utenos kraštas dar senesnis ir minimas nuo Lietuvos vienijimosi pradžios Mindaugo laikais. Ar girdėjote, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais Užpaliai jau buvo karališkas dvaras? O kodėl sakoma, kad Taurapilio piliakalnyje šv. Jono naktį galima išgirsti bažnyčios vargonus?

Minėtose bibliotekose ne vienerius metus kaupiama kraštotyros literatūra, todėl buvo puiki proga pasinaudoti Zarasų ir Utenos viešųjų bibliotekų kraštotyros fondų informacija.

Šis turas sukurtas įgyvendinant projektą „Skaitmeninių paslaugų centrų plėtra - kultūrinio kraštovaizdžio pasakojimai atgimsta interaktyviai", kurį finansuoja Lietuvos Kultūros taryba. Projekto įgyvendinime dalyvauja Zarasų rajono savivaldybės ir Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos