Vygaudo Juknelio novelių apysakos „Kakalio istorijos" pristatymas

2020 m. sausio 23 d. 17.30 val. Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos konferencijų salėje prozininko Vygaudo Juknelio novelių apysakos „Kakalio istorijos" pristatymas. Dalyvauja knygos autorius ir literatūros kritikas dr.  Ramūnas Čičelis. Maloniai kviečiame!

 ~~~

Trumpai apie Vygaudą Juknelį rimtai ir nevisai. Šukuosena - smaila barzdelė ir žili ilgi plaukai. Jam - 56 m. Lyties tapatybė - vyras.  Seksualinė orientacija - heteroseksualus. Pilietinė orentacija – į ateitį pro vakarus. Geografinė orientacija: vienkiemis.  Vaikai: dukros Goda, Gabija, Bazilė. Sūnūs Auktuma, Jogaila, Dantė. Dvi žmonos – Daiva ir Judita. Ligos: alkoholizmas, sloga, prostatos vėžys. Mokslai: Jonavos 3-oji vidurinė mokykla, Lukiškių tardymo izoliatorius, Vilniaus universitetas, lietuvių filologija. Veiklos: aplinkosauga, Sąjudis, metalų kontrabanda, pusiau legalus verslas. Legalus verslas - bankrotas, kultūros vadyba, ekologinis kanapių ūkis (Kanapių namai, Duobių k., Daugailių sen.)

Keletas minčių apie novelių apysaką „Kakalio istorijos"

Vygaudas Juknelis: Novelių apysaka „Kakalio istorijos" pasakoja apie linksmus žmones.

Kas atsitiktų, jeigu nuobodžiam tipui, kokiam nors eiliniam girtuokliui Piliulei suteiktum visišką laisvę?

Kur galėtų būti jo svajonių lubos?

O jeigu dar atpalaiduotum ir paprastą miestelio paštininką Silvą su savo Zosyte, kapinių sargą Motiejų, policininką Kuliešą, šventą Aldoną, pasileidusią Ievą, miesto merą, kleboną, dailininką ir taip toliau?

Tarsi ir susidėliotų tipiškos, tačiau keistai atsipalaidavusios miestelio bendruomenės mozaika.

Tokia buvo viena pagrindinių idėjų, inspiravusių „Kakalio istorijas".

O kaip padaryti, kad tie išlaisvinti tipažai nekibtų vienas kitam į gerkles? Kaip juos suvaldyti, kada taip tipiška mūsuose lieti pyktį?

Tipiškiems personažams suteikiau laisvę su sąlyga: darykite, ką tik norite, bet privalote susitarti.

Santarvė - buvo kita „Kakalio istorijas" inspiravusi dėja.

Dauguma novelių parašytos prieš dvidešimt metų. Jas būtų galima pavadinti  savotiškais mūsų visuomenės štrichais tūkstantmečių sandūroje.

2000 m. trys novelės buvo publikuotos „Metuose" bei „Literatūroje ir mene".

Literatūros kritikas dr. Ramūnas Čičelis apie „Kakalio istorijas" portale lrt.lt:

„.... V. Juknelis savo trumpomis novelėmis šiandien paradoksaliai vadintinas realizmo avangardistu – tada, kai žmonės ir literatūra yra perkaitę nuo siurrealizmo, virtualybės, knygos autorius skaitytojus grąžina į, atrodytų, pamirštą realistinio pasakojimo tradiciją. O juk nauja paprastai būna tai, kas tiesiog stipriai pamiršta. Knygos personažai, sudarydami spalvingą Kakalio (numanomai, Jonavos) miestelio gyventojų kaleidoskopą nuo kapinių sargo Motiejaus, policininko Kuliešos iki girtuoklio Piliulės, suformuoja to miestelio užrašymo efektą.

Ne vienas Lietuvos miestas galėtų pavydėti V. Juknelio fantazavimo pločių ir gylių, kai aprašoma tai, kas vyksta Kakalyje. Prozininko talentas knygos autoriui leidžia sukurti personažo charakteristiką ne niūriais ir nuobodžiais portretiniais aprašymais, o jo dalyvavimu pačiame novelių siužete.

Ir pagaliau dar viena knygos ypatybė, suartinanti V. Juknelį su dramaturgija ir teatru, yra pasakojimai dialogais: visi personažai knygos tekstuose kalbasi ir kiekvienas turi savitą stilių, rodantį ir veikėjo socialinį sluoksnį, ir individualų charakterį...".