Vasara su knyga pranoko lūkesčius – iššūkį priėmę lietuviai perskaitė daugiau nei 74 tūkstančius knygų

Tik keisdami save mes galime pakeisti pasaulį. Skaitymas yra vienas iš lengviausiai prieinamų būdų plėsti savo pasaulio suvokimą, keisti mąstymą, lavinti vaizduotę ir kūrybiškumą, atsipalaiduoti ir pasimėgauti akimirka.

Šiais metais Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų organizuojamas „Skaitymo iššūkis" kvietė keisti pasaulį su knyga rankose, pažinti gyvenimo įvairovę, išgyventi nepatirtus jausmus.

2019 metų rezultatai pranoko visus lūkesčius. Į vasaros pokyčių nuotykį ryžosi leistis net 16 390 dalyvių (beveik du kartus daugiau nei 2018 m.), o jį įveikė tris kartus daugiau skaitytojų nei praėjusiais metais – 10 339. Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka prie akcijos prisijungė šiek tiek vėliau, todėl skaičiai nėra tokie įspūdingi – dalyvavo 80 skaitytojų, o iššūkį įveikė 41. Šiems skaitytojams padovanosime po specialų „Vasara su knyga" skirtuką.

Įspūdingas perskaitytų knygų skaičius

Norintys įveikti vasaros „Skaitymo iššūkį" turėjo perskaityti 5 knygas: lietuvių autoriaus knygą, bibliotekininko rekomenduotą knygą, knygą apie keliones, knygą geltonu viršeliu ir knygą, kurios pavadinimas prasideda pirma dalyvio vardo raide. Per tris mėnesius buvo įveikta net 74 100 knygų. Vienas „Skaitymo iššūkio" dalyvis vidutiniškai perskaitė 7-ias knygas, tad tikrai buvo tokių, kurie užduotis atliko ne po vieną kartą. 2018 metais populiariausia buvo draugo rekomenduota knyga, šiais metais daugiausia perskaityta bibliotekininko rekomenduotų knygų (17 609). Jokia naujiena, kad dažnai knygos pasirenkamos pagal gyvas artimųjų, draugų, žymių žmonių rekomendacijas. Labai malonu, kad į šią kompaniją patenka ir bibliotekininkai.

Vaikystėje mus su knygų pasauliu supažindina tėvai, seneliai, vėliau prisijungia draugai, mokytojai, bibliotekininkai. Daugeliui žmonių tai tampa smagiu laisvalaikio praleidimo būdu. „Skaitymo iššūkis" ne tik skatina daugiau skaityti, paimti į rankas neįprasto žanro, tematikos knygas, bet ir kalbėti apie skaitymą, knygas, dalintis patarimais ir įspūdžiais. Ypatingą vertę „Skaitymo iššūkis" įgauna ir todėl, kad į jį dažnai įsitraukiama šeimomis, taip kuriamas artimesnis vaikų ir tėvų, anūkų ir senelių tarpusavio ryšys.

„Skaitymo iššūkis" įtraukė ir vaikus, ir suaugusiuosius

Pagrindiniai „Skaitymo iššūkio" dalyviai yra vaikai ir jaunimas iki 19 metų (51,1  proc.), tačiau kitą pusę sudaro vyresni skaitytojai (nuo 31 metų), kurie taip pat noriai dalyvauja šioje vasaros pramogoje. Jauni žmonės nuo 20-ies iki 30-ies buvo kiek vangesni (6,8 proc. dalyvių), o nuo 31 metų vėl stebime išaugusį susidomėjimą ir aktyvumą. Įvairialypė „Skaitymo iššūkio" auditorija atsispindi ir populiariausių knygų „topuose" – čia dėl geriausių ir populiariausių knygų titulų vaikiškos knygos konkuruoja su suaugusiųjų literatūra. Įdomu tai, kad populiariausių ir geriausiai įvertintų knygų sąrašai skiriasi – skaitytojai dažniau renkasi tas knygas, apie kurias kalbama viešoje erdvėje, o kiek malonesnius ir gilesnius išgyvenimus palieka kiti kūriniai.

Aukščiausius įvertinimus gavusių knygų TOP10

1.      Kakės Makės enciklopedija apie Lietuvą

2.      Dinah Jefferies „Arbatos plantatoriaus žmona"

3.      Kristina Sabaliauskaitė „Silva Rerum"

4.      Sarah Jio „Ryto spindesys"

5.      Lucinda Riley „Helenos paslaptis"

6.      Vytautas V. Landsbergis „Kiškis Pranciškus"

7.      Lucinda Riley „Perlų sesuo"

8.      Lina Žutautė „Kakė Makė ir dantukų fėjos puota"

9.      Evelina Daciūtė „Drambliai ėjo į svečius"

10.  Kęstutis Kasparavičius „Braškių diena"

Populiariausių knygų TOP10

1.      Ruta Sepetys „Tarp pilkų debesų"

2.      Irena Buivydaitė „Rožių dvaras"

3.      Astrid Lindgren „Pepė Ilgakojinė"

4.      Jonathan Swift „Guliverio kelionės"

5.      Irena Buivydaitė „Padovanok man savaitgalį"

6.      Dalia Kutraitė „Nokstančių bananų kvapas"

7.      Ruta Sepetys „Druska jūrai"

8.      Jules Verne „Aplink žemę per 80 dienų"

9.      Vytautas Račickas „Jos vardas Nippė"

10.  Gintarė Adomaitytė „Vėjų miesto pasakos"

„Skaitymo iššūkio" organizatorius – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio apskričių viešąsias bibliotekas - įkvepia augantis skaitytojų įsitraukimas, puikūs rezultatai ir gražūs atsiliepimai. Projekto komanda taria iki pasimatymo, linki „nepamesti" skaitymo malonumo iki kitos vasaros ir  dėkoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai už paramą bei galimybę suburti tokią didelę Lietuvos skaitytojų bendruomenę.