9-oji Aukštaitijos literatūrinė vasara

Birželio 15 - 16 dienomis vyko jau devintoji, Tarptautinė poezijos šventė „Aukštaitijos literatūrinė vasara" „...ir saulas diementas žėruos..." (A. Miškinis),  kurios metu poetus ir svečius iš Latvijos, Sakartvelo, Lenkijos ir visos Lietuvos  subūrė ne tik poezija, bet ir A. Miškinio literatūrinė premija, kuri šiemet įteikta poetui  Rimvydui Stankevičiui.

Šeštadienį „Literatūrinė Aukštaitijos vasara" prasidėjo Užpalių Šv. Nikolajaus Stebukladario cerkvėje. Poetai  Ana Rancanė ir Indra Brūverė iš Latvijos,  Maria Duszka ir Piotr Spottek iš Lenkijos, Nana Kelekhidze ir Soso Meshveliani iš Sakartvelo, Marius Burokas, Jurgita Jasponytė, Benediktas Januševičius, Vladas Braziūnas, Birutė Jonuškaitė, Viktoras Rudžianskas, Ieva Rudžianskaitė, Ričardas Šileika, Rimvydas Stankevičius, uteniškiai Petras Panavas, Vytautas Kaziela, Stepas Eitminavičius, Regina Katinaitė – Lumpickienė, Utenos rajono meras poetas Alvydas Katinas ir Valstybinis Vilniaus kvartetas dovanojo gražiausias eiles ir muzikinius kūrinius programoje „Ant poezijos ir muzikos sparnų".

Poeto Alfonso Nykos – Niliūno 100 –ųjų gimimo metinių proga buvo atidaryta Klemenso Kupriūno ekslibrisų paroda Utenos kultūros centre. O poezijos ir muzikos vakaras Alfonso Nykos – Niliūno poetinėje dvasioje vakare persikėlė ant Dauniškio ežero tilto, kur skambėjo dalyvių eilės ir grupės „Baltos varnos" dainos.

Sekmadienį, šventei persikėlus į Juknėnus, A. ir M. Miškinių literatūrinę - etnografinę sodybą, už aukštaitiškos dvasios puoselėjimą  poezijoje paskelbtas naujasis (šiemet jau 17 – ą kartą) literatūrinės premijos laureatas – poetas, eseistas, žurnalistas Rimvydas Stankevičius už naujausią poezijos knygą „Šermuonėlių mantija", kuri išleista prieš pora metų. Įteikdama R. Stanevičiui diplomą Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkė B. Jonuškaitė sakė: „Toje knygoje yra įvairių būsenų: ir bauginančių, ir nepatogių, ir keistų, ir tokių, apie kurias net neįmanoma parašyti. Tai už tas būsenas, o jos dar, sako, turi aukštaitiškos dvasios, ir sveikinu." Šventinę nuotaiką kurstė ir džiaugtis naujuoju laureatu padėjo muzikos grupė „Sadūnai".

Ši tarptautinė poezijos šventė, kaskart iš įvairiausių kampelių suburia viena kalba  – poezija – kalbančius. Latvių, lenkų, kartvelų bei lietuvių eilėmis dalinosi poetai, Antano Miškinio literatūrinės premijos laureatai sveikino naująjį laureatą, o susirinkusieji mėgavosi literatūrine dvasia, birželio šiluma ir sukurta šventiška nuotaika.

Dainora Narkūnienė