Atidarytas šeimos skaitmeninių veiklų centras

Vasario pabaigoje bibliotekoje šurmulingai atidarytas Šeimos skaitmeninių veiklų centras, kuris, anot projekto vadovės Laimos Lapinienės, ne tik kvies žmones mokytis kartu ir ugdyti technologines kompetencijas, bet ir stiprinti tarpusavio ryšius, bendravimą.

Kalbiname projekto vadovę Laimą Lapinienę.

Kas davė pagrindą centro įkūrimui?

Centras įkurtas parengus projektą „Švietimui ir gerovei skirtų šeimos skaitmeninių veiklų centrų sukūrimas Rytų Aukštaitijoje ir Pietų Latgaloje". Projektą finansavo ir rėmė  Interreg Latvijos ir Lietuvos programa,Europos regioninis paramos fondas, skyrė finansavimą skaitmeninių centrų keturiose vietose įkūrimui.

Tai Lietuvos ir Latvijos pasienio regiono projektas? Kokie šio didelio projekto partneriai?

Projekto partnerystė labai plati, dalyvauja penkios institucijos: Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Latgalės centrinė biblioteka Daugpilyje, Preilių savivaldybė bei Lietuvos regionų bibliotekų asociacija. Visų šių institucijų biudžetai sudaro bendrą projekto biudžetą, kurį valdo ir administruoja Utenos biblioteka, kaip pagrindinis projekto partneris, - vadinasi, mes ne tik įgyvendiname projektą Utenoje, bet ir koordinuojame visų partnerių veiklas.

Koks projekto tikslas ir ką siekiama įgyvendinti šiuo projektu?

Projekto tikslas – sukurti šeimos skaitmeninių veiklų centrus, kurie išplėstų bei papildytų Utenos, Zarasų, Preilių ir Daugpilio edukacines veiklas bei taptų naujausių technologijų pažinimo vieta gyventojams. Mes siekiame įkurti skaitmeninių veiklų erdves bibliotekoje, taip pat įdiegti pačias naujausias technologijas, sukurti specialiai pritaikytą edukacinį turinį, taip pat norėjome parengti skaitmeninių veiklų metodiką, kuria vadovautųsi savo darbe šių centrų darbuotojai. Pagal šią metodiką buvo parengti žmonės, kurie, atsidarius centrams, teiks konsultacijas ir mokys jų lankytojus.

Kokios technologijos jau pasiekė Utenos biblioteką? Kuo jos gali būti įdomios miesto gyventojams?

Technologijų įsigijome tikrai daug: pirmiausiai bibliotekoje buvo atnaujinta vieša interneto prieiga, pakeisti kompiuteriai, įsigijome naujus spausdintuvus, interaktyvų ekraną, 3D spausdinimo įrangą, nupirkta virtualios realybės įranga, instaliuotas interaktyvus dviratis, Kinect technologijos, taip pat kuriamas mobilus bibliotekos ir literatūros gidas.

Projektas įgyvendinamas per 2014 – 2020 metų laikotarpį, todėl būtų galima kalbėti ir apie rezultatus?

Tiesa, projektas eina į pabaigą. Centrą atidarėme, jame  įdiegtos reikalingos technologijos, sukurtas visas planuotas turinys ir centras jau atviras lankytojams.

Ar edukacinis turinys turi atitikti tam tikrus reikalavimus?

Projekto idėja buvo mokyti žmones naudotis įvairiomis technologijomis ir supažindinti su technologinėmis inovacijomis per kraštotyrą grįstą interaktyvų turinį. Todėl projekte buvo suplanuotos ir sukurtos keturios priemonės: tai interaktyvus turas su dviračiu po Pietų Latgalą ir Rytų Aukštaitiją, žmonės mindami dviratį gali aplankyti šio krašto žymiausias vietas. Taip pat parengtas virtualus turas Utena – Daugpilis, Zarasai, Preili. Virtualios realybės akinių pagalba visi norintys gali pasižvalgyti po šiuos keturis miestus. Parengta priemonė Kinect viktorinoms kurti, vadinasi, lankytojai gali ne tik naudotis Kinect įranga ir parengtomis viktorinomis, bet galima tas viktorinas kurti ir pagal įvairiausius edukacinius poreikius. Sukurtas mobilus bibliotekų ir literatūros gidas, parengtos metodinės priemonės.

Plačiau papasakokite apie mobilų bibliotekos ir literatūros gidą.

Tai mobili aplikacija, pritaikyta mobiliems telefonams. Aplikacija skirta tiems, kas norės bibliotekų informaciją gauti tiesiai į mobilius telefonus. Visi norintys gali ją parsisiųsti, įsidiegti savo telefone ir juos greitai ir patogiai pasieks bibliotekos informacija: naujienos apie renginius, naujus leidinius, taip pat naujausių gautų knygų apžvalgos.

Kaip įtraukti į šį projektą bibliotekos darbuotojai?

Bibliotekos darbuotojai baigė tam skirtus kursus ir mokėsi valdyti visą tą įsigytą įrangą, taip pat ruošėsi vesti edukacinius užsiėmimus gyventojams, baigė robotikos, 3D programavimo kursus, turi priemones, kuriomis gali remtis savo darbe. Mūsų centre dirba trys jaunos darbuotojos Neringa, Vaida ir Gintarė, kurios pasirengusios atsakyti į visus klausimus ir kviečia į edukacines veiklas.

Grįžtant prie Šeimos skaitmeninių veiklų centro. Kokias veiklas pasiūlys uteniškiams?

Centras siūlo ekskursijas grupėms, kviečia pasinaudoti galimybe ateiti į centrą su šeima - kiekvieną penktadienį skelbiama šeimų diena. Kas mėnesį vyksta mokymai senjorams, taip pat miesto gyventojai, ypatingai vyresnio amžiaus, kviečiami į individualias konsultacijas su savo išmaniaisiais įrenginiais ir konsultuotis technologijų klausimais, vyksta edukaciniai užsiėmimai grupėms. Tiesa, norint tokiuose užsiėmimuose dalyvauti, būtų geriau iš anksto susitarti. Siūlomi edukaciniai Lego užsiėmimai, virtualios ekskursijos, Kinect viktorinos, centre veikia du robotikos būreliai ir vienas 3D programavimo.

Ką dar galima rasti ir naudotis šiame centre?

Centras kuriamas jau dvejus metus ir pasipildė įvairiomis technologijomis. Šalia šio projekto vyksta ir kiti projektai, integruojama ir kita nauja įranga. Šiuo metu mes turime ne tik naujausią 3D spausdinimo įrangą, virtualią realybę, robotus, bet ir pačių įvairiausių kitų konstruktorių: vaizdo apdorojimo programinę įrangą, negatyvų skenavimą, taip pat grafinę planšetę dizainui ir pačių įvairiausių technologijų.

Ir žmonės galės laisvai naudotis šiomis technologijomis?

Kaip minima centro pavadinime, tai šio centro paslaugomis galės naudotis visi miesto gyventojai. Mes siūlome aktyviau lankytis vyresnio amžiaus žmonėms, nes jaunimas su technologijomis susipažįsta mokykloje, kiti išmoksta naudotis darbe, o vyresnio amžiaus žmonėms tokios vietos Utenoje nėra. Mūsų projekto idėja ir buvo, kad žmonės ateitų kartu, mokytųsi kartu ir ugdytų ne tik technologines kompetencijas, bet ir stiprintų tarpusavio ryšius, bendravimą ir stiprėtų kaip bendruomenė.

Ačiū už pokalbį

Kalbino Vaida Kunčinienė

Redagavo Dainora Narkūnienė