„Biblioteka: spausk Patinka!“

Jau 12-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė „Biblioteka: spausk Patinka!" prasidėjo balandžio 23 d.  Šią savaitę bibliotekose renginių įvairovė stebino savo turiniu. Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje susitikti su keliautojais, rašytojais, aktoriais, muzikantais, mokslininkais, kolekcionieriais ar tiesiog bendraamžiais, pasidalinti idėjomis, geromis emocijomis norinčių buvo daug.

Nacionalinės bibliotekų savaitės idėja - „Biblioteka – bendruomenes telkianti ir vienijanti erdvė". Ji prasidėjo prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimo kalba, kurioje buvo akcentuojama: „Šiandien biblioteka ne tik knygų pilnos lentynos. Tai vieta, kur telkiasi bendruomenės, kur vyksta gražiausi kultūros renginiai, puoselėjamos tradicijos."

Kaip rašė dienraštis „Respublika", šią savaitę bibliotekose renginių įvairovė stebino savo turiniu - netrūko renginių nuo teatro iki krepšinio. Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje susitikti su keliautojais, rašytojais, aktoriais, muzikantais, mokslininkais, kolekcionieriais ar tiesiog bendraamžiais, pasidalinti idėjomis, geromis emocijomis norinčių buvo gana daug.

Bendras renginys, visose Lietuvos bibliotekose skirtas Maironio metams, Utenos bibliotekoje pavadintas „Valanda su Maironio poezija". Skaitytojai buvo kviečiami susirinkti ir iš naujo atrasti, interpretuoti Maironį. Mokytoja Eugenija Norkūnienė pradėjo popietę Boriso Pasternako mintimi, jog yra „dviejų rūšių poetai: tie, kurie miršta dar gyvi būdami, kiti nemiršta niekados." Ji su norinčiais skaityti poezijos, dramų, dienoraščių ištraukas, išsakytą mintį, žinoma, tik patvirtino: „Šiandien visiškai aišku – Maironis gyvens amžinai."

Kelionių vakaras „Slidėmis ir jėgos aitvarais per ledo dykumas" su Vilniaus universiteto žygeivių klubo nariu, daugkartiniu alpinizmo čempionatų prizininku, keliautoju Algimantu Kuru, su slidėmis ir kuprine keliaujančiu jau nuo 2000 m., ir mes leidomės po poliarines keliones į Špicbergeno, Grenlandijos salas. „Tokiose kelionėse svarbiausia nereikia kovoti su šalčiu – būtina stresą sumažinti iki minimumo. Jo nenugalėsi - belieka prisitaikyti", - pasakojo keliautojas, demonstruodamas ekspedicijų nuotraukas, vaizdo medžiagą, kurioje dėmesį kaustė ne tik ledynų didybė, pasakojimai apie baltąsias meškas, fizinius išbandymus – didelį vėją ir šaltį, bet pats keliautojo požiūris, dėmesys kelionei, jos pasirengimui, išsikelti tikslai: „Visos kelionės yra tik dėl savęs, dėl malonumo keliauti",- mintijo jaunas žmogus.

Poezijos ir muzikos spektaklį „Nuostaba" pagal lenkų poetės Nobelio premijos laureatės Vislavos Šymborskos (Wislawa Szymborska) eiles į biblioteką atvežė žinoma aktorė Dalia Michelevičiūtė ir kompozitorius Julius Aglinskas. Vakaras muzikos ir žodžio glėby privertė užmiršti kvėpuoti ne tik dėl subtilios poezijos, bet ir preciziško jos pateikimo.

Jaunimas spaudžia Patinka, nes bibliotekoje klausėsi Utenos muzikos mokyklos mokytojos Gintarės Armonaitienės edukacinės muzikos paskaitos iš renginių ciklo „Epochų muzika. Klasicizmas". Susipažinę su klasicizmo architektūra, daile, muzika, mada, gyvai klausėsi bendraamžių ir mažųjų muzikantų atliekamų J. S. Bacho, W. A. Mocarto, L. van Bethoveno kūrinių.

Vilniečių Birutės ir Dariaus Railų 270 atvirukų paroda „Atsiverk knygą – ir viskas bus gerai" nustebino didžiule autorių kantrybe, paieškomis, įvairove. „Mes abu esame rinkę įvairių kolekcijų, tačiau knygos tema atvirukuose pati mus susirado. Po kelių bibliotekininkams skirtų tarptautinių renginių namuose atsirado vienas kitas atvirukas su knyga, kuriam prireikė „kompanijos". Taip ir ėmė rastis naujoji kolekcija",- pristatė savo kolekciją Birutė Railienė bibliotekos galerijoje.

Viešėję VU profesoriai Domas Kaunas, Aušra Navickienė bei doktorantas Tomas Petreikis su knyga „Auszros archyvas: Martyno Jankaus rinkinys" patvirtino jos svarbą, kad tai lietuvių tautinio atgimimo pažinimo šaltinis, kuriame skelbiama XIX a. pb. tautinio atgimimo pirmojo periodinio leidinio - mėnraščio „Aušra" (1883-1886) archyvinė medžiaga, sukaupta Martyno Jankaus (1858-1946) leidykloje ir spaustuvėje Bitėnuose ir saugota jos savininko iki šiam pasitraukiant į Vakarus 1944 m. Publikaciją sudaro „Aušros" bendradarbių ir prenumeratorių laiškai, publicistika, M. Jankaus dienoraštiniai užrašai, dokumentai lietuvių ir vokiečių kalba (kai kurie jų su intarpais lenkų, lotynų, prancūzų ir rusų kalbomis).

 „Aplink pasaulį" – taip vadinosi teatro aktorės, „kelionių organizatorės" Agnės Sunklodaitės spektaklis – žaidimas, kuris penktadienio popietę iš Lietuvos ambasados prie šventojo sosto skraidino, plukdė, vežė traukiniu į Suomiją, Angliją, Prancūziją, o po gardžių pietų Italijoje – į Afriką ir atgal į Lietuvą mažuosius bibliotekos lankytojus. Vaikai patys tapo jo dalyviais: perėmė laivo kapitono pareigas, su suomiais vanojosi ir stiprino imunitetą pirtyje, gurkšnojo arbatėlę, mokėsi gerų manierų, Paryžiuje demonstravo Coco Agnel kolekciją, o įveikę Afrikos džiunglių pavojus grįžo namo.

Pašnekesiai, žaidimai, parodos, susibūrimai, juose dalyvaujantys aktoriai, muzikai, rašytojai, politikai, aš ir tu – svarbios bibliotekos dėlionės dalys, kuriančios, vienijančios, užbaigiančios, dominuojančios.

Parengė Dainora Narkūnienė