Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitė nuo orkestro iki milijono

Balandžio 24 – 30 dienomis vyko 17 – oji  Nacionalinė bibliotekų savaitė tema - #tuesibiblioteka. „Biblioteka gali ir turi būti tokia, kokios reikia skirtingiems į ją ateinantiems žmonėms",- skelbė savaitės šūkis, o biblioteka viliojo įvairiausiais renginiais bei veiklomis.

Poezija

Utenos bibliotekoje Nacionalinė bibliotekų savaitė prasidėjo visus kviesdama garsiniais žemininkų kūrybos skaitymais, skirtais poeto Kazio Bradūno metams. Girdėjosi  žemininkų  Juozo Kėkšto, Kazio Bradūno, Alfonso Nykos - Niliūno, Henriko Nagio ir Vytauto Mačernio  eilės.  Taip pat skaitytojams šiltą ir jaukų vakarą padovanojo Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės – Bitės viešosios bibliotekos  projektas „Literatūros ir kino dienos", kuris kvietė į garsių šalies poetų, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų, kūrybos skaitymų vakarą su teatro ir kino aktore Aldona Vilutyte.

Knygos pristatymas

Savo naujausią knygą, romaną „Azuritijos kardinolai", pristatė, kaip ji pati užsivardino, kaimynė iš Anykščių rajono, rašytoja Jurga Žąsinaitė. Pristatyme dalyvavo  Muzikos ir teatro akademijos teatrologė, doc. Šarūnė Trinkūnaitė bei rašytoja, žurnalistė, literatūros tyrinėtoja Gintarė Adomaitytė, kurios liaupsino sodrų autorės tekstą, temos aktualumą bei romano meniškumą.

Knygų mugė

Šurmulinga, spalvinga ir gausi Pavasario knygų mugė savo lankytojus kvietė jau ketvirtą kartą.  Šiais metais dalyvavo leidyklos: „Žara", „Lieparas", „Gelmės", „Andrena", „Raidynėlis", „Algarvė", „Terra Publika", leidykla – spaustuvė „Utenos Indra", knygynas „Pegasas" ir „Pypliotyra". Mugės metu kiekvienas galėjo rasti tai, ko ieškojo, nuo mažiausių skaitytojų iki tų, kurie norėjo sužinoti, kaip užsidirbti milijoną ar išbandyti naujausią receptą.

„Stotelė – biblioteka"

Knygų mugės metu „Utenos radijas" bibliotekoje pirmą kartą transliavo bibliotekos radijo laidą gyvai „Stotelė – biblioteka". Jos metu buvo kalbinami įvairiausi svečiai, bibliotekos  skaitytojai ar atsitiktiniai mugės lankytojai. Laidą pradėjo bibliotekos direktorė Vida Garunkštytė, pasveikinusi visus su Nacionaline bibliotekų savaite. Vėliau įdomiais pašnekovais tapo viešųjų ryšių agentūros įkūrėja ir knygų autorė Jūratė Jadkonytė Petraitienė, Zarasų viešosios bibliotekos suaugusiųjų teatro „Juodai – baltas" režisierė Gražina Karlaitė, bibliotekininkė Žydronė Tuzienė, Europe Direct vadovė Sandra Žvirblytė, puodžių karalius Vytautas Valiušis bei žurnalistė Regina Stundienė, kuri džiaugėsi knygų mugės pirkiniais.

Gyva muzika

Jau antri metai iš eilės knygų mugės nuotaiką praskaidrina Utenos muzikos mokyklos jaunieji saksofonininkai, kuriuos moko vadovas E. Beinoravičius. Kaip visada pasiklausyti saksofono melodijų ateina labai daug.

Paskaita apie milijoną

Pirmą kartą bibliotekoje vyko paskaita vaikams apie ekonomiką ir verslą „Kaip uždirbti milijoną?" pagal  Jūratės Jadkonytės Petraitienės knygą "Debesėlis vertas milijono". Kaip prasmingai praleisti vasarą? Kokia idėja gali uždirbti pinigus? Kokias savybes turi milijonieriai? Į visus šiuos klausimus atsakymus turėjo knygos autorė.  „Tai knyga, kuri padės vaikams pažvelgti į verslą kaip į galimybę tobulėti, paskatins kurti ateities planus",- sakė lektorė ir knygos autorė paskaitos metu.

Teatras

Mažųjų lankytojų šiais metais laukė premjera – „Šiukšlyno" pasakos, kurios idėja - antrinių žaliavų panaudojimas kuriant pasaką, jos personažus ir svarbiausia mokėjimas teisingai rūšiuoti. „Buvo įdomiausia tai, kad kiekvienas vaikas matė skirtingus personažus, jų tipus ir charakterius",- džiaugėsi pasirodymu bibliotekininkės Daiva, Žydronė ir Violeta, sumaniusios tokias pasakas vaikams.

Zarasų viešosios bibliotekos suaugusiųjų teatro „Juodai – baltas" spektaklis pagal Žano Anujo (Jean Anouilh) pjesę „Orkestras" nepaliko tuščių kėdžių salėje ir tarp suaugusiųjų. Ryški moters linija, nuolatinis balansavimas tarp farso ir dramos ir kėlė juoką,ir vertė susimąstyti. Spektaklio režisierė Gražina Karlaitė džiaugėsi, jog ir uteniškiams spektaklis labai patiko.

LEGO, žaidimai ir kūrybinės dirbtuvės

Gausų renginių repertuarą dar papildė LEGO robotikos užsiėmimai  ne tik vaikams, bet ir visai šeimai. Vaikai kartu su tėveliais galėjo išbandyti savo gebėjimus konstravimo bei programavimo srityse. O Mažųjų literatų klubas „Pasakų ložė", veikiantis jau visi metai,  vaikus kviečia į kūrybines dirbtuves, kurių metu vaikai darė 3D atvirutę mamai.

Naujausią žaidimą „Pažink Uteną" su išmaniąja programėle  Actionbound  bibliotekos erdvėse pirmieji išbandė Aukštakalnio progimnazijos mokiniai. Žaidimo tikslas - bibliotekos erdvėje atliekant įvairias užduotis ir atsakant į klausimus susipažinti su Utenos kraštu bei Uteną garsinančiais žmonėmis.

Loterija ir „Laimės" ratas

Kaip ir kiekvienais metais skaitytojams bibliotekininkai surengė knygų loteriją be pralaimėjimų, kuri labai populiari žaidžiančių tarpe,  bei „Laimės" ratą siūlė išbandyti bei prizų laimėti  Europe Direct vadovė Sandra Žvirblytė.

17-ą kartą rengiamos bibliotekų savaitės, pasak ją organizuojančios Lietuvos bibliotekininkų draugijos, šių metų renginių taikiklyje yra skaitytojas: atkreipti dėmesį, kokie žmonės ateina į biblioteką, ko jie nori ar viską randa? Tikimasi, jog šiais metais bibliotekai pavyko pažvelgti lankytojų akimis ir pasiūlyti ne tik skaityti, bet ir maloniai praleisti laisvalaikį.

Parengė Dainora Narkūnienė