Gospelo muzikos vakaras

Lapkričio 22 dieną Europoje minėta šventosios Cecilijos diena. Ta proga Utenos muzikos mokyklos Gospelo choras (vadovė V. Šeduikienė) kartu su Utenos A. ir M. Miškinių viešąja biblioteka surengė edukacinį vakarą. Jau antrąjį dešimtmetį dalyvaujantis Gospelo muzikos festivaliuose-seminaruose Klaipėdoje ir Vilniuje Utenos Gospelo choras nuolat džiugina savo koncertais mūsų visuomenę.

Viešojoje miesto bibliotekoje surengtas edukacinis vaizdų ir muzikos koncertas „4 WORDS" („Keturi žodžiai").

Šventoji Cecilija – muzikos globėja

Vardas Cecilija reiškia akloji. Manoma, kad Cecilija gimė apie 200 m. Romoje. Mirė 230 m. lapkričio 22 d. Ji buvo kilminga graži romietė, kuri vaikystėje apsikrikštija. Tėvai ją ištekina už pagonio Valeriano. Vis dėlto Cecilijai pavyksta savo vyrą, o vėliau ir jo brolį įtikinti tapti krikščionimis. Valerianas ir Tiburcijus suimamas ir įkalinamas todėl, kad bando palaidoti nužudytų krikščionių palaikus. Būnant kalėjime jiems pavyksta atversti į krikščionybę savo prižiūrėtoją Maksimą. Jiems visiems trims, prefekto Almachijaus įsakymu, nukertamos galvos. Kai Cecilija juos palaidoja, Almachijus ją suranda ir suima. Ji kankinama ir sunkiai sužeista dar išgyvena tris  dienas. Prieš mirtį išdalija savo turtą vargšams. Popiežius Urbonas Pirmasis ją palaidoja katakombose greta vyskupų.

Šv. Cecilija yra laikoma bažnytinės muzikos, vargonininkų, instrumentų gamintojų, dainininkų, muzikantų ir poetų globėja. Vienoje legendoje pasakojama, kad per savo vestuves Cecilija grojusi vargonais, kitoje – jog taip pat per vestuves, užgrojus muzikai, Cecilija užgiedojusi: „Padaryk, Viešpatie, mano širdį ir mano kūną švarų, kad aš būčiau to verta." Šv. Cecilija bažnytiniame mene vaizduojama su rožėmis, muzikos instrumentais (vargonais ar smuiku).

Gospelo muzikos populiarumas šiandien

Lietuvoje ilgą laiką ši data nebuvo populiari. Manoma, kad Suvalkijos kraštuose sakydavę,  jog jeigu nori gauti dainininkę žmoną, reikia Šv. Cecilijos dieną sukalbėti devynerius poterius.  Šiomis dienomis Europoje, taip pat ir Lietuvoje organizuojama daugybė poezijos vakarų, koncertų, muzikinių susitikimų šiai šventajai pagerbti. Lapkričio 22 d. Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje įvykusiame vieninteliame gospelo muzikos vakare buvo atskleistos afroamerikietiškos muzikos žanro detalės.

Gospelo muzika apdainuoja Gerąją Naujieną, Meilę Kūrėjui ir aplinkai išreikšdama skambiais žodžiais ir garsais. Šlovinimas susipynė su pulsuojančia energija, puikia fortepijono (A. Burneikaitė) ir saksofono (A. Katinas) improvizacija. Edukacinio vaizdų ir muzikos vakaro „4 WORDS" vedėjai, Senosios muzikos ansamblio „VOX ANIMAE" nariai R. Jasevičienė ir kunigas A. Šukys vakaro skaitiniuose kvietė susirinkusiuosius susitelkti ties keturiais žodžiais:  kančia, dosnumu, tikėjimu ir laime, ragino susimąstyti, kodėl jie svarbūs kiekvienam iš mūsų. Skambant giesmėms ir muzikai konferencijų salės skirtingose erdvėse keitėsi vaizdai, kuriuose įamžintos choro koncertų akimirkos, gamtos ir architektūros vaizdai.

Nors renginio pradžioje choro vadovė, mokytoja metodininkė V. Šeduikienė teigė, kad jie negali atlikti gospelo kūrinių taip, kaip afroamerikiečiai, bet žiūrovo tikrai nenuvylė. Šlovinimo vakaras gausiai susirinkusiems žiūrovams dovanojo nuoširdumą, atvirumą, tikrumą. Juk buvimas muzikos oazėje ir šlovinime mus džiugina, papildo, pakeičia. O mes, edukacinio renginio „4 WORDS" organizatoriai, galime kartu pasidžiaugti gražiu bendradarbiavimu ir draugyste. Tikimės, kad ir ateityje gospelo muzikos vakarai kvies Utenos miesto bendruomenę susitikti.

Parengė Jurgita Gudelienė