Projektas specialių poreikių vaikų bendriesiems gebėjimams ir socialiniams įgūdžiams ugdyti

2015 06 11

Birželio 11 d. Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka savo partneriams, švietimo įstaigoms, kolegoms, visuomenei ir žiniasklaidai pristatė geriausiu  pagal surinktų balų skaičių pripažintą ir Lietuvos Martyno Mažvydo nacionalinės bibliotekos projekto „Bibliotekos pažangai 2" bei LR Kultūros ministerijos dalinai finansuotą projektą „Sutrikusios raidos vaikų bendrųjų gebėjimų ir socialinių įgūdžių ugdymas bibliotekose panaudojant tikslinius žaidimus bei kompiuterines ir aplinkos technologijas", kurio vertė - 45.118 Eur.

Projekto veiklomis bus siekiama ugdyti raidos sutrikimų bei specialių poreikių turinčių vaikų bendruosius gebėjimus, socialinius įgūdžius, gerinti integraciją kolektyve, praturtinti laisvalaikį.

Projekto tikslas - ugdyti sutrikusios raidos vaikų bendruosius gebėjimus ir socialinius įgūdžius Utenos regiono bibliotekose panaudojant tikslinius žaidimus bei kompiuterines ir aplinkos technologijas.

Vykdant projektą bus įkurti du tikslių žaidimų centrai Utenos ir Molėtų savivaldybių bibliotekose. Šie tikslių žaidimų centrai bus mobilūs – tai reiškia, kad įranga galės naudotis ir kitos bibliotekos, specialaus ugdymo mokyklos, centrai. Mūsų projekte kaip partneriai dalyvauja Utenos specialioji mokykla – daugiafunkcis centras, Molėtų r. veikiantis Kijėlių specialusis ugdymo centras. Šių institucijų moksleiviai galės naudotis visomis paslaugomis, taip pat prireikus pasiskolinti technologijas. Žaidimų centruose bus naudojamos ne tik kompiuterinės, bet ir aplinkos technologijos - vaikai tikslinius žaidimus galės žaisti ne tik prie kompiuterių, bet ir naudodami kitas metodologijas: judesio atpažinimo technologijas, šiuo metu populiarią robotiką (konstruktoriai robotai su specialiai sutrikusios raidos vaikams pritaikytomis užduotimis). Ketiname diegti kalbą ir socialinius įgūdžius ugdančius žaidimus kompiuteriams ir  mobiliems įrenginiams (planšetiniams kompiuteriams).  Šiuos žaidimus sukūrė projekto partneriai. Žaidimas „Inkų nuotykiai" sukurtas VšĮ „Hiteco" įgyvendinant ES projektus unikalus tuo, kad ugdoma net 12 socialinių kompetencijų. Dar viena numatyta priemonė - lietuvių kalbos ir socialinių įgūdžių lavinimo žaidimas „Pagalbininkas", kurį šiuo metu kuria Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos institutas kartu su Šiaulių universitetu.

Projekto tikslinė grupė – 7-18 metų amžiaus raidos sutrikimų turintys vaikai ir paaugliai iš specialių mokyklų ar integruotų bendrojo ugdymo mokyklų klasių. Į bendrųjų gebėjimų ir socialinių įgūdžių ugdymo veiklas bibliotekose grupėse ir individualiai projekto metu bus įtraukta 1600 sutrikusios raidos vaikų.

Projekte dirbs ypatingai aukštos kompetencijos partneriai. Dalyvauti sutiko net dvi akademinės institucijos - VU Matematikos ir informatikos institutas, kurio mokslinė veikla apima ir ugdymo informatikos problemas bei Šiaulių universitetas. VU Matematikos ir informatikos institutas 2013 – 2015 m. kartu su partneriais iš VU Filologijos fakulteto Lietuvių kalbos instituto, Lietuvių edukologijos ir Šiaulių universitetų vykdo projektą „Lietuvių šneka valdomos paslaugos" (sutrumpintai „Liepa"). Projekto tikslas – sukurti priemones, atveriančias galimybes dirbti, bendrauti su kompiuteriais ir su sumaniais įrenginiais  šnekantis lietuvių kalba. Viena šio projekto paslaugų – kalba valdomas mokomasis žaidimas „Pagalbininkas", skirtas neįgaliems žmonėms ir sutrikusios raidos vaikams. Būtent jį diegsime mūsų tikslinių žaidimų centruose. Šiaulių universiteto Socialinės gerovės ir negalios studijų fakultetas parengs  tikslinių žaidimų metodiką. Projekte taip pat dalyvauja VŠĮ „Hiteko" – įmonė dirbanti aukštųjų technologijų taikymo sityje. Kartu su užsienio partneriais, kurių tarpe net 3 Europos universitetai, „Hiteko" įgyvendina Europos Sąjungos programų remiamus projektus ir kuria interaktyvius simuliacinius žaidimus, taip pat robotų panaudojimo socialinių kompetencijų ugdymui scenarijus. Dar vienas partneris – UAB „Gliuk Medija". Tai kūrybinių industrijų įmonė, kuri specializuojasi multimedijos sprendimų kūrime. Ji aktyviai naudoja pačias naujausias technologijas reklamos, pramogų, sveikatos  ir kitose srityse. Savo projektuose taiko modernias  judesių pažinimo programas. Projektuojant idėją aktyviai dalyvavo ir savo konsultacijomis prisidėjo Utenos švietimo centras, tikimės, kad jo specialistai ir toliau bus mūsų patarėjai ugdymo klausimais. Džiaugiamės, kad turime ir du  informacinius partnerius: Rytų Aukštaitijos televiziją ir Utenos radiją.