Petras Bražėnas: „Pranas Treinys – reto talento pasakorius“

Rašytojo Prano Treinio knygos Meilės pasaga pristatymas

2014 09 16

Rugsėjo 16 d. bibliotekoje garbaus amžiaus, bet gyvybingumo ir energijos nestokojantis rašytojas, aktorius, buvęs Lietuvos nacionalinio dramos teatro direktorius Pranas Treinys uteniškiams pristatė naująjį savo romaną „Meilės pasaga".

Vakarui vadovavęs literatūrologas Petras Bražėnas negailėjo autoriui bei jo kūrybai gražių žodžių. „Tai ypatingo jaukumo ir šilumos žmogus. Pranui, kaip brandaus, solidaus amžiaus rašytojui, pavyko kūryboje išsaugoti jaunatvišką gyvybiškumą. Kokia „išmiklinta" romano kalba: žaidžiama humoristiniais niuansais, tautosakos lobiais, oratoriniu menu. Labiausiai žavi tema – kaimo liaudies menininko dalia, aplinka, artima klasikų V. Krėvės, K. Borutos veikėjams."

Lituanistė Elena Tuskenytė – Čiužienė antrindama literatūrologui P. Bražėnui pripažino, jog romano „Meilės pasaga" siužetas iš tikrųjų „traukia", tai knyga, kurią turi prisiversti „padėti". O anot  lituanistės, švelnaus, liaudiško humoro autorius išmoko iš savo tėvo – Jasiaus Treinio.

„Mane ta aukštaitiška tarmė pagavo", – pasakojo knygos atsiradimo istoriją bei kruopštų autoriaus pasirengimą romano atėjimui pas skaitytojus leidyklos „Žuvėdra" vadovas Stasys Lipskis. Taip pat pristatyme pasisakė rašytojas Petras Panavas bei aktyvus bibliotekos lankytojas Romualdas Valančiūnas.

Knygos pristatymą dainomis pagyvino rašytojo kraštiečių, Utenos kultūros centro, Kuktiškių skyriaus, liaudiškos muzikos ansamblio moterys, kurioms vadovauja Stasė Kapcevičienė, o Kuktiškių  seniūnė Gražina Bivainienė savo krašto garbės piliečiui už naują knygą įteikė duonos kepalą. Ištraukas iš knygos „Meilės pasaga" bei pirmosios rašytojo knygos „Banko balandžiai" skaitė Roma Rutkauskienė.

Uteniškiai renginio metu ne tik galėjo pasidžiaugti nauja Prano Treinio knyga, bet ir ją įsigyti, kurią kartu su savimi atsivežė leidyklos  vadovas Stasys Lipskis.

Parengė Dainora Narkūnienė