Mokomoji išvyka į Lenkijos kultūros įstaigas

Prie Lenkijos Olštyno vaivadijos bibliotekos

Rugpjūčio pabaigoje Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, vykdydama Lietuvos kultūros tarybos finansuojamą kultūros ir meno darbuotojų kvalifikacijos tobulinimo projektą, toliau įgyvendino vieną iš jo dalių – mokomoji išvyka į Lenkijos kultūros įstaigas.

Projekto ,,Šiuolaikinių technologijų taikymas ir kūrybiška partnerystė populiarinant kultūros paslaugas jaunimui" partneriai yra Anykščių, Ignalinos, Visagino, Zarasų bei Molėtų savivaldybės.

Pažintis su Lenkija prasidėjo vienoje įspūdingiausių aplankytų vietų – „Koperniko mokslo ir žinių centre", kuriame nėra jokių gidų ar popierinių bukletų, nes prie kiekvieno eksponato kabo instrukcija. O tikroji pažintis su muziejaus eksponatais prasideda liečiant, klausantis, ragaujant, matant, jaučiant. Nemokėję groti – grosite, nebūdami gydytojais – operuosite, nebūdami architektais galėsite pastatyti tiltą pagal Leonardo da Vinči projektą, tapti archeologais, skęstančio laivo kapitonu arba pakilti virš žemės ant skraidančio kilimo. Stebino ne tik muziejaus eksponatai, dydis, bet ir gausybė įvairaus amžiaus lankytojų skaičius bei jų smalsumas, nes čia „svajonės tampa realybe". Šiuolaikinių technologijų dėka Koperniko Dangaus planetariume galėjome susipažinti su kosmoso paslaptimis bei dangaus objektais, 2D filmo pagalba keliavome tarsi laiko mašina išradimų pasaulyje.

Varšuvos senamiestis bei turgaus aikštė  sužavėjo architektūra, modernumu, turtinga ir tragiška istorija. Nors beveik 85 procentai miesto buvo sunaikinta (vėliau atstatyta) Antrojo pasaulinio karo metu, istorinių ir įdomių vietų, kurias vertėjo pamatyti – tikrai netrūko: pilys, muziejai, sutvarkyti parkai, džiugino kompozitoriaus ir pianisto F. Šopeno garbei įrengti keliolika jo muziką grojančių suolelių.

Gdanske susipažinome su miesto istorija, savitais architektūros ir dailės paminklais, kuriuos įtakojo Skandinavijos, Vokietijos, Nyderlandų meno procesai, todėl ji skiriasi nuo kitų Lenkijos regionų.

Dalykinis susitikimas Olštyno vaivadijos bibliotekoje ne tik leido grožėtis bibliotekos Gotikinio stiliaus pastatu bei jo moderniu priestatu, kuriame įsikūrusi kavinukė, paveikslų galerija, skaitykla, bet ir jos veikla, darbo rezultatais. Biblioteka iš tiesų yra labai populiari: kasdien sulaukiama apie 700 lankytojų. Biblioteka gauna visus Lenkijoje spausdintus leidinius, knygas, taip pat bendradarbiauja su Vokietijos J. V. Getės institutu, moko vokiečių kalbos, yra aprūpinama ir JAV išleistais leidiniais anglų, ispanų kalba. Kaip ir Lietuvos bibliotekose, didžiausias dėmesys skiriamas lankytojams, jų poreikiams: organizuojami mokymai, susitikimai su rašytojais, įvairūs renginiai vaikams, kraštotyrinė veikla.

Išvyka į Lenkijos kultūros įstaigas kiekvienam davė savų įžvalgų. „Juk vis dažniau kyla klausimų: kokių projektų šiandien reikia, kokių darbo formų, kad pasiektum skaitytojų širdis, sudomintum, patrauktum, uždegtum prasmingai kūrybinei veiklai, dvasiniam tobulėjimui",- kalbėjo bibliotekininkai išsikeldami sau kelionės tikslus bei dalindamiesi įspūdžiais grįždami.

Parengė Dainora Narkūnienė