Literatūros vakaras „Dar apie Justiną Marcinkevičių"

2020 09 17

Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos konferencijų salėje vyko literatūros vakaras „Dar apie Justiną Marcinkevičių", skirtas poeto 90-osioms gimimo metinėms paminėti.

 Vakaro metu pristatyta Valentino Sventicko knyga „Ką žino upė" ir Justino Marcinkevičiaus baladžių poemos „Devyni broliai". Renginyje dalyvavo knygos apie poetą autorius Valentinas Sventickas, literatūrologas prof. Petras Bražėnas,  prof. habil. med. dr. Pranas Šerpytis, žurnalistas, kultūros žurnalo „Santara" vyr. redaktorius Romualdas Norkus.

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, literatūros kritikas V. Sventickas pasidžiaugė, kad gera būti kartu ir pasikalbėti apie poetą Justiną Marcinkevičių, žinant, jog šiais metais jis būtų minėjęs 90-ajį jubiliejų. Knygos autorius pateikė daug  užmarštin nugulusių ir naujų faktų apie J. Marcinkevičių. Šia knyga jis pratęsia ankstesnę knygą „Apie Justiną Marcinkevičių" (2011), sulaukusią skaitytojų ir kritikos dėmesio. Naujojoje knygoje polemizuojama su bandymais nuvertinti poeto kūrybą ir vaidmenį, pabrėžiama istoriško, visuminio požiūrio būtinybė. Pateikiama unikalių žinių apie J. Marcinkevičiaus užrašų sąsiuvinius bei rankraščius.

V. Sventickas neabejojo, kad, jeigu prieitų prie čia salėje esančio kiekvieno žmogaus ir paprašytų pasakyti J. Marcinkevičiaus posmą, eilutę ar savo įspūdį apie jį, kiekvienas iš mūsų turėtų ką pasakyti. Taip yra todėl, kad J. Marcinkevičius gebėjo pajusti kas mums visiems svarbu, mokėjo tą vykusiai, gražiai laiku pasakyti, todėl tokiu būdu įsismelkė į mūsų sąmonę, pasąmonę. Pasak knygos autoriaus, kad taip būtų ištarta, reikia talento, kalbos, literatūros, tautos gyvenimo pajutimo ir supratimo.

Prisiminimais apie J. Marcinkevičių pasidalijo ir kiti vakaro svečiai. Įtaigiai skambėjo aktoriaus Petro Venslovo skaitomos poeto eilės.

Džiaugiamės literatūros vakaro „Dar apie Justiną Marcinkevičių", skirto poeto 90-osioms gimimo metinėms  metu gauta poeto dukrų Ramunės ir Jurgos padėka.