Utenos apskrities bibliotekininkų ir kultūros darbuotojų išvyka į Estiją

Baigiamasis projekto  „Utenos regiono (apskrities) kultūros darbuotojų kvalifikacijos jaunimo kultūrinei ir socialinei įtraukčiai didinti stiprinimas" etapas - išvyka į Talino (Estija) ir jo regiono kultūros bei neformalaus švietimo centrus susipažinti su jų veiklos gerąja patirtimi.

Estai socialinės atskirties mažinimui panaudojo Europos Sąjungos finansavimą. Struktūrinės paramos lėšas jie sugebėjo panaudoti ne tik kultūros įstaigų atnaujinimui, bet ir naujų statyboms. Tuo galėjo įsitikinti Taline ir jo regione viešėję Utenos apskrities bibliotekininkai ir kultūros darbuotojai. Vienas iš jų – Vihtra bendruomenės namai, nuo kurių ir prasidėjo pažintis su Estija. Renovuotas pastatas stebino daugiafunkcionalumu: nedidelė salė renginiams, virtuvė, pirtis, dušas, mini pašto paslaugos, biblioteka. To visiškai pakanka mažo kaimo žmonėms.

Nustebino ir Voidulos kaimo bendruomenės namai, įsikūrę sename dvaro pastate, kuris priklausė stiklo fabriko savininkui Karlui Morisui Graubneriui. Prieš 150 metų pastatytas stiklo gamyklos pastatas prižiūrėtas, atnaujintas jo vidus, stengiantis išsaugoti kultūros paveldą. Mediniame name išsaugotos koklinės krosnys, stilingi laiptai, originalūs gaubti langų stiklai. Pastate veikia biblioteka, muziejus, kuriame daug stiklo dirbinių.

Nedideliame Turii mieste, kur gyvena 13 tūkst. gyventojų, dėmesio centre buvo laisvalaikio centras ir prie jo pastatytas įspūdingas muzikos mokyklos pastatas. Šių pastatų renovacijai ir statybai buvo panaudotos ES struktūrinių fondų lėšos. Muzikos mokyklos statyba kainavo du milijonus eurų. Įrašų studija, "sugeriančios" garsą muzikos klasės, dailės galerija, dvi pasirodymų salės, moderniausia apšvietimo, įgarsinimo, įrašų aparatūra, - kėlė baltą pavydą lankantis šioje mokykloje. Šio miesto gyventojams sudarytos puikios sąlygos tobulėti kultūros ir meno srityje.

Marjamaa mieste projekto dalyviai susipažino su biblioteka, kurią pristatė  direktorė Ede Talistu. Biblioteka buvo atnaujinta rekonstruojant senos gimnazijos pastatą. Patiko originalus kontrastingas interjeras, vaikų skyriaus dekoracijos. Marjamma kultūros centre stebino patalpų paklausa, veiklų įvairovė.

Viimsi kultūros centre Talino priemiestyje, sužavėjo estų noras dalyvauti įvairiuose būreliuose.  Nors kultūros centras nėra naujas, tačiau sutvarkytas, jame veikia įvairiausi net 43 būreliai. Išvykos metu aplankytos ir dvi modernios Nurmenuku ir Paaskula bibliotekos Taline.

Paskutinė aplankyta biblioteka – Piarnu miesto viešoji biblioteka. Piarnu yra tokio paties dydžio biblioteka kaip ir Utenoje. Šioje modernios architektūros bibliotekoje teko pamatyti ir lietuvių rašytojų į estų kalbą išverstų knygų parodą.

Išvyka į Estiją – įdomiausia projekto dalis iš kurios dalyviai parsivežė naujų idėjų ir minčių savo kultūrinei veiklai.