Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė

2017 04 24 - 30

Balandžio 24 - 30 dienomis vyko 17 - oji  Nacionalinė bibliotekų savaitė tema - #tuesibiblioteka. „Biblioteka gali ir turi būti tokia, kokios reikia skirtingiems į ją ateinantiems žmonėms",- skelbė savaitės šūkis, o biblioteka viliojo įvairiausiais renginiais bei veiklomis.

Utenos bibliotekoje Nacionalinė bibliotekų savaitė prasidėjo žemininkų kūrybos skaitymais, skirtais poeto Kazio Bradūno metams. Skambėjo žemininkų  Juozo Kėkšto, Kazio Bradūno, Alfonso Nykos - Niliūno, Henriko Nagio ir Vytauto Mačernio  eilės.  Šiltą ir jaukų poezijos vakarą skaitytojams dovanojo ir  Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės – Bitės viešosios bibliotekos  projektas „Literatūros ir kino dienos", kuris uteniškius pakvietė į šalies poetų, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų, kūrybos skaitymų vakarą su teatro ir kino aktore Aldona Vilutyte.

Rašytoja Jurga Žąsinaitė pristatė savo naujausią romaną „Azuritijos kardinolai". Pristatyme dalyvavo  Muzikos ir teatro akademijos teatrologė, doc. Šarūnė Trinkūnaitė bei rašytoja, žurnalistė, literatūros tyrinėtoja Gintarė Adomaitytė.

Nacionalinės bibliotekų savaitės metu jau ketvirtą kartą bibliotekoje šurmuliavo Pavasario knygų mugė.  Šiais metais dalyvavo leidyklos: „Žara", „Lieparas", „Gelmės", „Andrena", „Raidynėlis", „Algarvė", „Terra Publika", leidykla – spaustuvė „Utenos Indra", knygynas „Pegasas" ir „Pypliotyra". Mugės metu kiekvienas galėjo rasti tai, ko ieškojo. Uteniškiai labiausiai domėjosi praktine literatūra. Buvo paklausios psichologinės, sveikatos patarimų, etiketo mokančios knygos. Mugės metu veikė knygų loterija be pralaimėjimų, bei žaidimas „Laimės ratas", kuriame žaidimo dalyviai teisingai atsakę į klausimus, buvo apdovanoti įvairiais prizais. Knygų mugės nuotaiką praskaidrino Utenos muzikos mokyklos jaunieji saksofonininkai, vadovaujami E. Beinoravičiaus.

Knygų mugės metu „Utenos radijas" pirmą kartą gyvai transliavo bibliotekos radijo laidą „Stotelė – biblioteka". Jos metu buvo kalbinami įvairiausi svečiai, bibliotekos  skaitytojai, mugės lankytojai. Laidą pradėjo bibliotekos direktorė Vida Garunkštytė, pasveikinusi visus su Nacionaline bibliotekų savaite. Vėliau įdomiais pašnekovais tapo viešųjų ryšių agentūros įkūrėja ir knygų autorė Jūratė Jadkonytė Petraitienė, Zarasų viešosios bibliotekos suaugusiųjų teatro „Juodai – baltas" režisierė Gražina Karlaitė, puodžių karalius Vytautas Valiušis, žurnalistė Regina Stundienė ir kiti.

Pirmą kartą bibliotekoje vyko paskaita vaikams apie ekonomiką ir verslą „Kaip uždirbti milijoną?" pagal  Jūratės Jadkonytės Petraitienės knygą „Debesėlis vertas milijono". Kaip prasmingai praleisti vasarą? Kokia idėja gali uždirbti pinigus? Kokias savybes turi milijonieriai? Į visus šiuos klausimus atsakymus turėjo knygos autorė.  „Tai knyga, kuri padės vaikams pažvelgti į verslą kaip į galimybę tobulėti, paskatins kurti ateities planus",- sakė lektorė ir knygos autorė paskaitos metu.

Mažųjų lankytojų šiais metais laukė premjera – „Šiukšlyno pasakos", kurių idėja - antrinių žaliavų panaudojimas kuriant pasaką, jos personažus ir svarbiausia - mokėjimas teisingai antrines žaliavas rūšiuoti. „Buvo įdomiausia tai, kad kiekvienas vaikas matė skirtingus personažus, jų tipus ir charakterius",- džiaugėsi pasirodymu bibliotekininkės Daiva, Žydronė ir Violeta, sumaniusios tokias pasakas vaikams.

Zarasų viešosios bibliotekos suaugusiųjų teatro „Juodai – baltas" spektaklis pagal Žano Anujo (Jean Anouilh) pjesę „Orkestras" nepaliko tuščių kėdžių salėje. Spektaklio režisierė Gražina Karlaitė džiaugėsi, jog uteniškiams spektaklis labai patiko.

Gausų renginių repertuarą dar papildė LEGO robotikos užsiėmimai  ne tik vaikams, bet ir visai šeimai. Vaikai kartu su tėveliais galėjo išbandyti savo gebėjimus konstravimo bei programavimo srityse. O mažųjų literatų klubas „Pasakų ložė" vaikus kvietė į kūrybines dirbtuves, kurių metu vaikai kūrė 3D atviruką mamai.

Naujausią žaidimą „Pažink Uteną" su išmaniąja programėle  Actionbound  bibliotekos erdvėse pirmieji išbandė Aukštakalnio progimnazijos mokiniai. Žaidimo tikslas - bibliotekos erdvėje atliekant įvairias užduotis ir atsakant į klausimus susipažinti su Utenos kraštu bei Uteną garsinančiais žmonėmis.

Bibliotekos lankytojams buvo pasiūlyta ne tik skaityti, bet ir puikiai praleisti laisvalaikį. Tikimės, kad 17-ą kartą rengiama bibliotekų savaitė pavyko.