Bibliotekos svečias – rašytojas Pranas Treinys

Kraštiečio rašytojo Prano Treinio knygos Duogo užrašai pristatymas

2016 04 26

Šalyje vykstant įvairiems 16-osios Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės renginiams, balandžio 26-ą Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje surengtos kraštiečio rašytojo Prano Treinio naujausios, jau dvidešimtos, knygos ‚Duogo užrašai" pristatymas.

Jame kartu su autoriumi dalyvavo visas būrys ištikimiausių rašytojo ir teatralo kūrybinės komandos narių: literatūrologas Petras Bražėnas, leidėjas, leidyklos „Žuvėdra" vadovas Stasys Lipskis, Teatro sąjungos pirmininkas aktorius Ramutis Rimeikis, aktorė Alvyda Čepaitytė bei rašytojo vaikai: sūnus Vladas – šio romano dailininkas, ir dukra Eglė Treinytė-Senapėdienė, kurios nuotraukos puošia knygos viršelį.

„Duogo užrašai" - tai  teatrinis romanas, kuriame gvildenamos teatro reformos, kurias autorius, būdamas teatro vadovas, ne tik matė, bet ir skaudžiai išgyveno kartu su aktoriais. Kai P. Treinys išėjo iš teatro, buvo atleisti 35 jo bendražygiai ir tai  jį labai sukrėtė. Artistui netekti darbo, tai netekti saviraiškos. Tie įvykiai rašytoją ir stumtelėjo imtis šios knygos. P. Treinio knyga - tikra teatro istorija su  daugybe scenos veikalų, ryškių personažų ir daugybe legendinių aktorių su jų gyvenimiškom istorijom.

Literatūrologas P. Bražėnas prisipažino su P. Treiniu jau pažįstamas pusę amžiaus. Jo nuomone Treinys ne tik puikus rašytojas, bet ir didžiulis autoritetas teatre. Jo naujausias romanas - kaip drama, kuriame išreikšta skaudi socialinė kritika.

Leidėjas S. Lipskis pabrėžė didelę P. Treinio atsakomybę už lietuvišką žodį. Autorius knygą redagavo ir taisė atskirus žodžius iki paskutinės akimirkos.

Aktorius R. Rimeikis pažymėjo, kad tokią knygą galėjo parašyti tik trisdešimt metų teatrui vadovavęs ir beveik visą savo gyvenimą teatrui skyręs žmogus.

Aktorė A. Čepaitytė išraiškingai perskaitė romano ištrauką.

Rašytoją su nauja knyga sveikino Kuktiškių seniūnijos atstovės ir seniūnė Gražina Bivainienė, sveikinimų jis susilaukė ir iš uteniškių poetų ir rašytojų.

Autorius dėkojo visiems atėjusiems, sveikintojams. Šypsodamasis prisipažino, kad neišsižada dvidešimt pirmosios knygos ir pažadėjo rašyti.

Knygos pristatymo metu muzikinius kūrinius dovanojo Utenos muzikos mokyklos akordeonininkai (mokytoja Renata Buzėnaitė).