Biblioteka visiems

 

Nuo 2020 m. lapkričio mėn. Lietuvos viešųjų bibliotekų duris puošia išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems". Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus, nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo bei simbolizuoja bibliotekų ketinimą didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją. Pirmasis žingsnis jau padarytas – bibliotekose vieningai taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos Autizmo spektro (ASS) ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems lankytojams.

Autizmui draugiškų priemonių rinkinys

Konsultuojantis su specialistais, kūrybinių industrijų atstovais, tėvais, auginančiais ASS ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turinčius vaikus, Lietuvos viešosioms bibliotekoms buvo parengtos ir įdiegtos priemonės, palengvinančios šių žmonių lankymąsi bibliotekose.

Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos lankytojams esame paruošę: Socialinę istoriją, kuri padės, dar prieš atvykstant į biblioteką, susipažinti su jos erdvėmis, taisyklėmis, darbuotojais, kurie jus čia pasitiks.

Bendra socialinė istorija

Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos socialinė istorija

  • Norime, kad bibliotekoje jaustumėtės saugiai, todėl galite susipažinti su Socialiniu plakatu, kuriame rasite jus aptarnaujančių darbuotojų nuotraukas, trumpus prisistatymus – jums apsilankius bibliotekoje vieni kitus jau žinosime ir laisviau bendrausime.

Bibliotekos socialinis plakatas

  • Bendradarbiaujant su ASS specialistais, kalbos ir komunikacijos sutrikimų  turinčių vaikų šeimomis bibliotekos lankytojams parengtas Pažintinis vaizdo filmas, kuriamekviečiame susipažinti su patarimais, kaip derėtų elgtis vienu ar kitu atveju, į ką vertėtų atkreipti dėmesį komunikuojant su ASS ir kalbos ir komunikacijos sutrikimų  turinčiais asmenimis – tiek vaikais, tiek suaugusiaisiais.

Kvalifikacinis filmas

  • Jeigu jūsų lydimą vaiką ar paauglį neįprastoje jam erdvėje ištiktų sensorinis ar panikos priepuolis, jums padės bibliotekoje esantis „Sensorinio gesintuvo" rinkinys, kuriame rasite įvairių sensorinių daiktų ir priemonių, padėsiančių greičiau nusiraminti.

Sensorinio gesintuvo atmintinė

  • Jeigu jūsų lydimą vaiką ar paauglį neįprastoje jam erdvėje ištiktų sensorinis ar panikos priepuolis, jums padės bibliotekoje esantis „Sensorinio gesintuvo" rinkinys, kuriame rasite įvairių sensorinių daiktų ir priemonių, padėsiančių greičiau nusiraminti), šioje informacijoje taip pat pateikti informaciją kur bibliotekoje galima rasti tą gesintuvą, ar kur kreiptis dėl jo priemonių.

Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų ir Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijų projektą „Autizmo spektro ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems asmenims draugiškų bibliotekų tinklo diegimas" finansuoja LR kultūros ministerija.

~~~~~

Nauja bibliotekos paslauga – bendravimo kortelės komunikacijai su įvairių gebėjimų galių žmonėmis:

http://www.uvb.lt/lt/krasto-zmones/2738-nauja-bibliotekos-paslauga-bendravimo-korteles-komunikacijai-su-ivairiu-gebejimu-galiu-zmonemis

Nauja bibliotekos paslauga – „Sensoriniai skaitymai" vaikams

http://www.uvb.lt/lt/naujienos/2761-nauja-bibliotekos-paslauga-sensoriniai-skaitymaiq-vaikams

Interneto svetainė

www.bibliotekavisiems.lt

Bibliotekos paslaugos neįgaliesiems ar individualių reikmių turintiems asmenims:

Knygų pristatymas į namus: http://www.uvb.lt/lt/naujienos/2543-nauja-paslauga-bibliotekoje--knygu-pristatymas-i-namus

Lietuvos aklųjų bibliotekos paslaugų punktas: http://www.uvb.lt/lt/paslaugos/lietuvos-akluju-bibliotekos-paslaugu-punktas-utenoje