2018 gegužė – birželis. Knygų apžvalga

Augustinas, Vytautas (1912-1999). Fotografavau Lietuvą... : albumas / sudarytojas Stanislovas Žvirgždas. - Vilnius : Lietuvos nacionalinis muziejus, 2017. – 438 p.

Mūsų kraštietis Vytautas Augustinas (1912-1999) žymiausias tarpukario nepriklausomos Lietuvos fotografas. Savo nuotraukose užfiksavo daug Lietuvos gamtos, miestų ir kaimų vaizdų, kariškių gyvenimo, sovietinės ir vokiečių okupacijos laikų įvykius, lietuvių karo pabėgėlių vargus. Iš visų jo nuotraukų trykšta nepaprastas grožis. Autorius gerai suvokė, ką reikia fotografuoti, ir žinojo, kokią žinią vaizdu nori palikti ateities kartoms.

Dargužytė, Žydrūnė. Mėnuo kaip metai : eksperimentas laive : tikra istorija, nutikusi vienoje iš prabangiausių kruizinių jachtų Europoje. - Vilnius : Didakta, 2018. - 110, [2] p.

Palikusi gerai apmokamą vadovės darbą viešųjų ryšių agentūroje ir geštalto psichoterapijos studijas, komunikacijos ekspertė Žydrūnė Dargužytė išsikėlė asmeninį tikslą tapti įgulos nare turtuolių jachtoje. Įgyvendinusi savo sumanymą, Žydrūnė parašė knygą „Mėnuo kaip metai", kurioje drąsiai kalba apie tai, kas visada lieka nutylėta, kai plačiajai visuomenei rašoma apie darbą ir gyvenimą laive – nežmoniškas darbo sąlygas, psichologinį spaudimą, sekso turizmą bei nepakeliamą atskirtį.

Panavas, Petras (1933-). Trys broliai, juodvarniais lakstantys : sakmė. - Utena : Utenos Indra, 2018. - 183, [1] p.

Sakmė „Trys broliai, juodvarniais lakstantys"  – sakmė apie trijų brolių Antano, Motiejaus, Vinco Miškinių likimus. Jų likimai tarytum apibendrina mūsų inteligentijos, kilusios iš kaimo, o taip pat ir visos tautos kančias, kovas, viltis. Pasakojimas remiasi konkrečiomis datomis, įvykiais, istorinėmis detalėmis. Tačiau, yra sakmėms būdingų mitologinių elementų, meninės išmonės detalių ir epizodų.

Sakmė skirta Valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Respublikinės Peterburgo armonikų šventės Utenoje / [sudarė ir parengė Raimondas Garsonas ir Rima Garsonienė]. - Utena : Utenos Indra, 2017 (Utena : Utenos Indra). - 165, [2] p.

Šiame leidinyje pristatomi Peterburgo armonikų šventėje grojantys tradiciniai muzikantai. Leidinį sudaro straipsniai, natos, šventės fotografijos. Straipsnių autoriai: Raimondas Garsonas, Rima Garsonienė, Algirdas Vyžintas.

Katilius, Algimantas (1929-). Tremtinio užrašai T. 2 / sudarytoja Rasa Katiliūtė. - Vilnius : Pamėginčius, 2017.

„Tremtinio užrašų" tęsinyje autorius aprašo savo nuotykius ir gyvenimo įvykius pabėgus iš Sibiro ir pradėjus mokytis Utenos berniukų gimnazijoje. Čia jis tampa ne vieno kraupaus įvykio to meto Lietuvoje ir dviejų masinių trėmimų (1948 ir 1949 m.) liudininku. KGB nepalieka ramybėje Algimanto ir jo šeimos narių – 1951 m. areštuoja ir nuteisia trejiems metams lagerio už pabėgimą iš tremties.